Poradenské místo ČSOB Stavební spořitelny

V prvním letošním čtvrtletí ČSOB Stavební spořitelna, vedoucí subjekt na českém trhu stavebního spoření, zaznamenala pozoruhodný nárůst o 26 % počtu nezajištěných úvěrů ve srovnání se stejným obdobím roku 2022. Zákazníci projevili největší zájem o úvěry zaměřené na energeticky úsporná řešení.

„V rámci trhu stavebních spořitelen vzrostl meziročně náš podíl na poskytování nezajištěných úvěrů o třetinu. Nyní jsme přibližně na 23 procentech, což nás řadí mezi největší poskytovatele tohoto typu půjček,“ uvádí Martin Vašek, generální ředitel ČSOB Stavební spořitelny.

Stoupá zájem o rekonstrukce

V porovnání s prvním kvartálem roku 2022, kdy nezajištěné úvěry tvořily 52 % z celkového počtu poskytnutých úvěrů, se letos jejich podíl dramaticky zvýšil na více než 90 %. Češi aktivně hledají nové přístupy k péči o své bydlení. Nezajištěný úvěr představuje relativně snadnou možnost získání finančních prostředků pro rekonstrukci. Často se jedná o modernizaci domácnosti s cílem dosáhnout energetické úspory – například instalace zateplení, tepelných čerpadel, fotovoltaických panelů a dalších technologií.

Vašek také upozorňuje na výhodu nezajištěných úvěrů, které na rozdíl od hypoték nevyžadují zástavní právo k nemovitosti. Tento faktor přitahuje klienty, kteří hledají jednodušší a rychlejší možnost financování svých projektů.

Podle ČSOB Stavební spořitelny existuje několik faktorů, které  v posledních měsících přispěly k rostoucímu zájmu o nezajištěné úvěry. Patří mezi ně horší dostupnost nových bytů a domů, což vede kupující k investicím do stávajícího bydlení a rekonstrukci starších nemovitostí pomocí půjček od stavební spořitelny. Růst poptávky je také podporován stoupajícími cenami energií a atraktivními úrokovými sazbami na řádné úvěry ze stavebního spoření, které po splnění podmínek u ČSOB Stavební spořitelny dosahují průměrně 3,7 % ročně.

Populární jsou zelená řešení

V poslední době je pozorován nevídaný zájem o úvěry určené pro úsporná řešení, který výrazně sílí od loňského roku. V prvním čtvrtletí roku 2023 tyto úvěry již představovaly čtvrtinu všech nezajištěných úvěrů. Průměrná částka, kterou klienti využili na pořízení nového bydlení či vylepšení svého současného domova, se pohybovala kolem 1 milionu korun. Nejvyšší zájem o tyto úvěry projevily domácnosti v oblastech Brněnska, Severních Čech a Ostravska. ČSOB Group se jako jedna z prvních institucí na trhu rozhodla přijít s nabídkou financování úsporného bydlení a neustále inovuje a rozšiřuje svou produktovou řadu. Kromě meziúvěrů nabízí zákazníkům udržitelné hypotéky s atraktivními podmínkami a ve spolupráci se svými partnery poskytuje také specializované poradenství v této oblasti.