Budova J&T Banky

J&T Banka, poskytovatel privátních bankovních služeb, podle nedávné tiskové zprávy loni zaznamenala významný meziroční nárůst čistého zisku, a to o 21%. Zisk banka vyčíslila na 3,38 miliardy korun. Tento úspěch provází také růst bilanční sumy banky o 12 % na 227,3 miliardy korun.

V loňském roce se dařilo i dalším bankám (například Trinity Bank svůj zisk zpětinásobila). Souhrnný čistý zisk bank a spořitelen v Česku se podle předběžných údajů zvýšil o 35,1 miliardy korun na celkovou částku 104,1 miliardy korun.

Zisk táhnou úvěry

J&T Banka zaznamenala rekordní meziroční nárůst objemu poskytnutých korporátních úvěrů, který se zvýšil o 17 %. Celkový objem úvěrů a pohledávek za klienty v roce 2022 dosáhl úctyhodných 106,15 miliardy korun.

Vlastní kapitál banky v meziročním srovnání vzrostl o 9,63 miliardy korun na 35,86 miliardy korun. Kromě zisku z běžného roku a příspěvku z nerozděleného zisku z předchozího období se do vlastního kapitálu pozitivně promítlo i mimořádné navýšení kapitálu od akcionářů ve výši 2,91 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost na konsolidované bázi dosáhla 19,37 procenta.

J&T Arch Investments se stal nejrychleji rostoucím fondem roku 2022. Svým investorům loni vynesl zhodnocení ve výši 8,9 % (korunové investice) a 3,21 % (investice v eurech). Objem majetku fondu vzrostl o impozantních 140 % na 31,38 miliardy korun. Celkový objem majetku spravovaného fondem dosáhl částky 104,66 miliardy korun, což je meziroční zdvojnásobení. Za úspěchy stojí nejen výkonnost fondů, ale také akvizice investiční společnosti Amista, která se ke konci roku stala součástí portfolia.

I přes úspěšný rok se banky zatím netýká daň z neočekávaných zisků (windfall tax), která se letos dotkne šesti největších bankovních institucí (J&T Banka mezi ně totiž nepatří). Tato mimořádná daň byla schválena vládou jako 60% daňový příplatek na nadměrný zisk. Nadměrný zisk pak odpovídá rozdílu mezi daňovou základnou a průměrem nákladů na daňovou základnu za poslední čtyři roky navýšený o 20 procent. Výnos z daně vláda použije k pokrytí výjimečných nákladů spojených se zavedením cenového stropu pro energie.

O J&T Bance

J&T Banka je součástí finanční skupiny J&T. V České republice působí od roku 1998. Nabízí široké spektrum služeb, zaměřuje se primárně na privátní bankovnictví, financování v oblasti nemovitostí a podnikových akvizic a obchodování s cennými papíry pro soukromé investory. Kromě české J&T Banky do bankovního holdingu J&T Finance Group SE také slovenská a chorvatská J&T banka, J&T Direktbank v Německu a slovenská bankovní skupina 365 (dříve Poštová banka).