Růst inflace způsobil, že se zvyšovaly také úrokové sazby hypoték, což vedlo ke snížení poptávky po nemovitostech. V některých lokalitách to způsobilo i pokles cen bytů. To vede mnoho zájemců o vlastní bydlení k otázce, zda je nyní správný čas na získání hypotéky.
V minulém roce došlo k výraznému poklesu objemu poskytnutých hypotečních úvěrů, a to o 64 % na 163 miliard Kč. Podle dat z Hypomonitoru České bankovní asociace tak byl počet poskytnutých hypoték v roce 2022 nejnižší za posledních 20 let.
Splátky výrazně rostou
Pokles objemu hypoték přímo souvisí s růstem úrokových sazeb. V únoru 2023 byla průměrná úroková sazba hypotéky kolem 6,34 % a dá se očekávat, že v letošním roce výrazně neklesne.
Při této úrokové sazbě by měsíční splátka hypotečního úvěru na 4 miliony Kč, při LTV do 80 % s fixaci na 5 let a splatností 30 let, činila 24 863 Kč.
Změna? Nejdříve na konci roku
Rozhodujícím faktorem, který ovlivňuje úrokové sazby, je inflace, kterou se stále nedaří zkrotit. Podle České národní banky dosáhl její meziroční nárůst v lednu 2023 hodnoty 17,5 %.
Rychlý je zejména růst cen potravin, zatímco zdražování začalo zpomalovat u pohonných hmot díky klesající ceně ropy a posilujícímu kurzu české koruny.
Vzhledem k současné inflaci nelze očekávat, že by v době několika měsíců došlo k poklesu úrokových sazeb. Pokud se potvrdí předpokládaný scénář, mohla by centrální banka začít snižovat úroky na konci roku 2023.
Účinky tohoto kroku by se však na sazbách hypoték pravděpodobně projevily až v roce 2024.
Zájem o koupi nemovitosti klesá
V důsledku poklesu objemu hypoték došlo k ochlazení na celém realitním trhu, což se projevilo poklesem poptávky po domech i bytech. Dokonce i rekreační nemovitosti zaznamenaly snížení zájmu.
Výjimkou jsou pozemky, kde se sice zpomalil růst cen, ale poptávka zůstala stejná.
S ohledem na vyšší úrokové sazby je pravděpodobné, že trh nemovitostí v letošním roce ještě zpomalí. Většina klientů přesto stále považuje investici do vlastního bydlení z dlouhodobého hlediska za výhodnou.
I proto lze očekávat vysoký zájem o rekonstrukce, které vyžadují nižší objem finančních prostředků. A jsou tak dostupnější než koupě nové nemovitosti.
Podle expertů tedy prodeje a výstavba nových bytů a domů letos zpomalí a významnější roli budou hrát rekonstrukce.
Řešením může být převzetí hypotéky
Některé banky se tento trend snaží zvrátit a nabízí klientům nové produkty, které by je přiměly k nákupu nemovitosti. Například Česká spořitelna nabízí jednu možnost, jak získat hypotéku s nižší úrokovou sazbou.
Umožňuje klientům, aby se s kupujícím při prodeji nemovitosti dohodli na převzetí hypotéky. V takovém případě kupující získá úvěr s původní úrokovou sazbou a fixací hypotéky. Nový klient však musí projít standardním schvalovacím procesem banky, což zahrnuje posouzení bonity a splnění dalších podmínek.
Možnost převzetí hypotéky s původní sazbou je aktuálně dostupná pro všechny klienty České spořitelny, kteří potřebují prodat svou nemovitost.
Vyjednáváním ušetříte i statisíce
I přes zmíněnou novinku je pravděpodobné, že hypoteční úvěry letos výrazně neporostou. Zároveň nelze očekávat ani výrazné zlevňování.
Pokud tedy plánujete pořídit si vlastní bydlení, čekání na levnou hypotéku není nejlepší volbou. Současný pokles poptávky po nemovitostech navíc poskytuje kupujícím silnou vyjednávací pozici, což umožňuje stlačit ceny nemovitostí o stovky tisíc korun.
Při vhodné volbě fixace hypotečního úvěru můžete v budoucnu, až úrokové sazby opět klesnou, získat nižší úrok. Nicméně v té době pravděpodobně ceny nemovitostí opět stoupnou a prodávající budou na koni.
Proto je aktuální doba, kdy jsou ceny nemovitostí stále relativně nízké a poptávka je slabší, dobrým časem k pořízení vlastního bydlení.