Detail štítu pobočky Komerční banky

Komerční banka počátkem ledna 2023 rozhodla zpřísnit podmínky pro bezplatné vedení svého účtu Top nabídka. K účtu však navíc přibudou další karty pro rodinné příslušníky.

Většina dřívějších kritérií pro bezplatné využívání tohoto účtu platí i pro rok 2023, zvýší se však minimální částky pro jejich splnění.

Jaké podmínky se mění?

Počínaje rokem 2023 banka vyžaduje, aby na účet klientovi měsíčně chodila minimálně celková částka 100 000 Kč (nebo její ekvivalent v cizí měně). Alespoň jedna přijatá platba musí mít výši nejméně 70 000 Kč. Do konce roku 2022 stačilo dosáhnout celkového součtu 100 000 Kč bez ohledu na jednotlivé platby.

Banka  podmínky zpřísňuje kvůli „přeposílačům“, tedy klientům, kteří využívají výhody prémiového účtu, přestože mají svůj hlavní účet v jiné bance. Někteří totiž splňují minimální příjmovou podmínku pouze díky postupnému přesouvání menších částek z jiných účtů u konkurenčních bank. I dřívější podmínky uváděly, že peníze nesmí pocházet z účtů stejného klienta v jiné bance – v praxi však bylo obtížné jejich dodržování kontrolovat.

Zpřísnění také cílí na podnikatele, kteří používají Komerční banku jako svou hlavní banku a mají skutečné příjmy přesahující zmíněných 100 000 Kč, ale žádný z těchto příjmů obvykle nepřesahuje 70 000 Kč (tj. chodí jim vícero menších plateb od různých zákazníků). Banka totiž preferuje, aby podnikatelé používali speciální podnikatelský účet namísto běžného účtu pro spotřebitele.

Pokud podmínku 70 000 Kč platby nesplňujete, máte ještě jinou možnost. Bezplatné vedení konta získáte nárok i pokud váš průměrný příjem na běžných spotřebitelských účtech u KB za posledních 12 měsíců činí alespoň 100 000 Kč měsíčně (bez ohledu na výši jednotlivých přijatých plateb).

Současně ale musíte splnit jedno z těchto kritérií:

 • Mít úspory či investice ve skupině KB minimálně v hodnotě jednoho milionu korun.
 • Suma všech splátek úvěrů ve skupině KB (hypotéky, spotřebitelské úvěry a úvěry ze stavebního spoření) v předchozím měsíci musí činit minimálně 30 tisíc korun.

Zpřísnění se dotkne i investorů

Od začátku ledna 2023 se mění i další podmínky pro bezplatné vedení prémiového účtu. Banka upravila také kritéria pro investory a klienty s hypotékou:

 • Součet úspor a investic ve skupině Komerční banky musí dosáhnout minimálně tří milionů korun. Dříve stačilo mít na účtu alespoň jeden a půl milionu korun. Pro výpočet se berou v úvahu úspory a investice v KB, stavební spořitelně Modrá pyramida, Komerční pojišťovně, KB Penzijní společnosti a podílových fondech Amundi. Stav se vyhodnocuje vždy ke konci předchozího měsíce.
 • Součet poskytnutých hypotečních úvěrů nebo úvěrů ze stavebního spoření musí být nejméně šest milionů korun. Dříve postačovala částka pět milionů. V potaz se bere součet částek v úvěrových smlouvách.

Na prémiový účet dosáhnou také klienti splňující požadavky pro privátní bankovnictví v Komerční bance, na které mají nárok lidé s finančními aktivy v hodnotě nad 30 milionů korun.

Doplníme, že se od roku 2023 klientům, kteří nesplní přísnější podmínky, účet výrazněji prodraží. Měsíční paušál za účet se totiž zvedne na 1490 Kč (dříve šlo „pouze“ o 490 Kč). Je tedy vhodné si zkontrolovat, že nové požadavky dodržíte.

Dostane prémiové konto nějaké vylepšení?

Podle dostupných informací budou rozdíly ve srovnání s předchozí nabídkou minimální. Úpravy se dotknou zejména platebních karet – banka nově klientům poskytne dvě další karty pro rodinné příslušníky. Dříve měl klient nárok na dvě Zlaté karty, jednu kartu Platinum Visa a jednu kreditní kartu Mastercard World Elite. Od ledna však bude možné získat dvě Zlaté karty, dvě karty Platinum Visa a dvě kreditní karty Mastercard World Elite.

Součástí prémiového účtu zůstává několik výhod:

 • Vedení účtu v korunách, dolarech nebo eurech.
 • Možnost výběru hotovosti po celém světě.
 • Nadstandardní cestovní pojištění pro držitele účtu a jeho rodinu.
 • Pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění ztrát spojených s cestováním letadlem (například ztráta zavazadel nebo zpoždění letu) a  pojištění vybavení (golfové, lyžařské nebo na obchodní cesty).
 • Pojištění platebních karet Merlin (2x).
 • Asistenční služby pro motoristy.
 • Členství v klubu DragonPass, které umožňuje přístup do letištních salónků (detaily o počtu vstupů zdarma nejsou z podmínek přímo zřejmé).

Chystají změny i ostatní banky?

Také Česká spořitelna zpřísnila podmínky svého prémiového bankovnictví, Erste Premier. Od září 2022 již nestačí, aby klientovi na účet chodilo alespoň 70 000 Kč. Nově je vyžadováno, aby měl ve spořitelně minimálně 250 000 Kč ve formě vkladů, investic nebo úvěrů. Toto kritérium je nazýváno jako „kombinované“.

Alternativně může klient splnit jedno ze dvou dalších volitelných kritérií: minimální vklady nebo investice ve výši 2,5 milionu korun (což je o milion více než dříve), nebo součet depozit, investic a úvěrových produktů ve výši minimálně čtyři miliony korun. Pokud klient nesplní alespoň jedno z těchto tří kritérií, hrozí mu měsíční poplatek ve výši 2500 Kč.

Přísnější kritéria pro bezplatné využívání prémiového bankovnictví ohlásila rovněž ČSOB, a to v listopadu 2022. Jedná se však pouze o menší omezení: kromě stávajících kritérií bude stačit třikrát měsíčně platit kartou nebo využívat alespoň dva produkty ze skupiny ČSOB, které nejsou poskytovány zdarma.

Hlavní kritéria pro bezplatné využívání služby ČSOB Premium zůstávají nezměněna. Stále tak postačuje splnit jednu ze tří podmínek:

 • Měsíční příjem ve výši alespoň 50 tisíc korun.
 • Úspory a investice ve skupině ČSOB ve výši minimálně jeden a půl milionu korun.
 • Hypotéka v hodnotě alespoň tři miliony korun.

Mění se podmínky i pro ostatní účty KB?

Žádné změny podmínek dalších běžných účtů Komerční banky pro rok 2023 nebyly oznámeny. Stále platí, že nejlevnější možností je MůjÚčet, který není měsíčně zpoplatněn, ale na druhou stranu strhává šestikorunový poplatek za každou odchozí platbu do jiné banky. Je to jediné takové řešení na trhu. Za výběry z bankomatů jiných bank (mimo KB) v ČR i Evropě stále zaplatíte 39 Kč, mimo Evropu pak 99 Kč.

Za měsíční paušál 39 Kč je možné získat MůjÚčet Plus, který zahrnuje bezplatné odchozí platby a dva bezplatné výběry z bankomatů v tuzemsku a Evropě. Můžete zvážit také MůjÚčet Gold, který je k dispozici za měsíční paušál 169 Kč. Tento účet nabízí všechny výběry zdarma, a k tomu Zlatou kartou a cestovním pojištěním (s omezenějšími limity ve srovnání s prémiovým účtem).