Náklady na život v Česku rostou – ceny bydlení, energií a potravin se meziročně zvýšily o desítky procent. Průměrná inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 % a klesá velmi pomalu. Výsledkem je i vyšší počet nebankovních úvěrů – mezi léty 2021 a 2022 se jejich počet zvedl o 12 %.
Důvodem je v první řadě energetická krize, která vynesla ceny plynu a elektřiny do dříve nemyslitelných částek. Právě kvůli vysokým nákladům má totiž mnoho lidí problémy vyjít s penězi.
A fakt, že třetina Čechů nemá finanční rezervu, ještě přilévá olej do kotle.
3 možnosti, kde si půjčit
Pokud se něco pokazí, první reakcí je poptat se v rodině. Takovou možnost ale každý nemá. Pokud se vám navíc nepodaří splácet podle domluvy, může to vést ke zbytečným sporům.
Z tohoto pohledu je tedy bezpečnější využít bankovní úvěr. Pomůže vám například s financováním auta, nákupem nové ledničky nebo s pořízením či rekonstrukcí bydlení.
Výhodou bankovních úvěrů jsou i poměrně nízké úroky – zejména v porovnání s řadou úvěrových společností. Navíc získáte férové podmínky a nemusíte se bát nepoctivých poskytovatelů, kteří chtějí na dlužnících jen vydělat.
Ne každý však chce bankovní služby využít. Nebo na ně nedosáhne kvůli nedostatečné bonitě.
Na řadu tak nastupují nebankovní subjekty, které ovšem často nabízejí půjčky s vysokou úrokovou sazbou.
Úvěr získáte během pár minut
Půjčku si v dnešní době sjednáte rychle. Stačí pár kliků na internetu a je hotovo.
S jejich rostoucím objemem, lepší dostupností a vysokými úroky však roste i riziko, že je nezvládnete řádně splácet.
Proto si s námi připomeňte si základní tipy, na co si dát pozor. Snadno se tak vyhnete všem nevýhodným nabídkám.
Využívejte ověřené společnosti
Dobrou zprávou je, že už několik let platí přísnější podmínky pro poskytovatele nebankovních úvěrů. Díky tomu je trh mnohem čistší a riziko, že narazíte na neférové subjekty, je výrazně nižší než například před 10 lety.
Ukazuje to i Index odpovědného úvěrování od organizace Člověk v tísni, který porovnává poskytovatele podle 14 parametrů. Řeší například:
- jak je poskytovatel transparentní,
- kolik vás úvěr bude stát
- nebo jak se k vám věřitel zachová v případě problému – například při opoždění splátky.
Index zahrnuje jak bankovní, tak nebankovní subjekty.
Mezi top 10 z 37 poskytovatelů se přitom umístily rovnou 4 nebankovní organizace. Jsou to:
- Zonky,
- Home Credit,
- Cofidis,
- Essox.
Úrok není vše – sledujte RPSN
Abyste zjistili, kolik vás úvěr bude reálně stát, nesledujte jen úrokovou sazbu. Zaměřte se na takzvanou RPSN – roční procentní sazbu nákladů na spotřebitelský úvěr – kterou poskytovatelé ze zákona uvádějí.
Díky ní zjistíte celkové náklady spojené s úvěrem.
RPSN zahrnuje:
- provize,
- poplatky za vedení úvěrového účtu,
- administrativní poplatky,
- pojištění
- či akontaci.
Díky RPSN snadno porovnáte nabídky různých poskytovatelů, a proto snadno zjistíte, která nabídka je pro vás nejvýhodnější.
Dejte pozor na poplatky za pozdní splácení
Kromě RPSN se zajímejte také o to, jaké podmínky, poplatky a případná penále jsou s půjčkou spojené.
I přesto, že mnoho společností nabízí v dnešní době „dobu hájení“ v podobě několika dnů po splatnosti bez pokuty, je dobré mít o sankcích přehled. Může se totiž stát, že v této době zaplatit nestihnete. A pak vám hrozí penále, které může původní půjčku i několikanásobně překročit!
Věnujte pozornost smlouvě
Čert se skrývá v detailu. Aby vás úvěr nestál ani korunu navíc, přečtěte si pečlivě smlouvu. Pozornost věnujte zejména následujícím informacím:
- Výši RPSN – je nulová nebo příliš vysoká? Ruce pryč!
- Jakékoliv zmínce o revolvingu. V takovém případě hrozí, že vám poskytovatelů úvěr automaticky obnoví. A často s podmínkami, které nemůžete ovlivnit.
- Podmínkám a poplatkům za pozdní zaslání splátky.
- Neobvykle nízké úrokové sazbě.
A pokud máte pochyby o serióznosti úvěrové společnosti, najděte si ji v seznamu poskytovatelů na webu České národní banky. Bez její licence totiž firmy nesmí úvěry poskytovat.
Porovnávejte nabídky společností
Díky regulaci České národní banky jsou v současnosti úvěrové služby relativně bezpečné. Je však třeba mít na paměti, že nikdy nejsou úplně bez rizika.
Naštěstí je na trhu řada poskytovatelů, a tak máte velkou možnost výběru. Využijte ji! A než se rozhodnete pro konkrétní produkt, pečlivě porovnejte jeho podmínky s nabídkou dalších poskytovatelů. Získáte tak půjčku, které se nemusíte bát.