Kanceláře společnosti Apple

Před několika lety si lidé značku Apple spojovali výhradně s mobilními zařízeními a počítači. Ale tato éra již skončila – americký gigant Apple nově proniká i do finančního odvětví. A jak se zdá, dosahuje v tomto směru docela slušných výsledků!

Kreditní karta i spoření

V roce 2019 uvedla společnost na americký trh Apple Card, později přidala možnost odložených plateb. Nyní přichází s průlomovým řešením, spořicím účtem s atraktivní úrokovou sazbou 4,15 % p. a. Všechny zmíněné finanční produkty jsou bohužel zatím k dispozici pouze ve Spojených státech.

Apple odhalil svůj nejnovější produkt ve spolupráci s finanční institucí Goldman Sachs. Spořicí účet s úrokem 4,15 % p.a. je k dispozici výhradně pro držitele Apple Card, a to bez jakýchkoliv poplatků či požadavků na minimální vklad nebo zůstatek. S uvedením tohoto produktu na trh zároveň zvýšila banka Goldman Sachs úrokovou sazbu na svém online spořicím účtu Marcus na 3,9 % p.a.

Úroková sazba 4,15 % p.a. na spořicím účtu představuje nadstandard, neboť ve srovnání s průměrnými úroky na spořicích účtech v americkém bankovním sektoru jde až o desetinásobně vyšší částku. Podle Federal Deposit Insurance Corporation například průměrné úročení podobných účtů činí zhruba 0,35 % p. a. U tradičních bank dosáhnou na takový úrok až ti klienti, kteří si ukládají vyšší částky (5 000 USD a více).

Je však důležité zohlednit i současnou inflaci, která ve Spojených státech dosahuje zhruba 5 %. Úročení nového spořicího účtu od Apple sice inflaci nepřekoná, ale peníze na něm uložené ztrácí hodnotu pomaleji, ve srovnání s úročením na spořících účtech ostatních bank. Úročení se týká jakéhokoliv vkladu do výše 250 000 USD (což je v přepočtu asi 5 300 000 Kč). Uživatelé mohou peníze převádět na Apple Pay Cash či jiné účty. Výběr peněz je navíc bez jakýchkoliv poplatků a limitů.

Důvod novinky? Podpora úspor i vlastní zájmy

Podle Apple je hlavním cílem zavedení spořicího produktu podpora finanční gramotnosti mezi uživateli. Účet je zatím nabízen výhradně americkým uživatelům s kartou Apple Card, díky které mohou lidé každodenně spořit peníze. Jednou z klíčových výhod je automatické převádění peněz na tento spořicí účet, a to i v případě, že vám někdo zašle peníze prostřednictvím aplikace – ty se pak ihned připíší na spořicí účet a začnou úročit. Tento nápad je ovšem zejména prospěšný pro společnost Apple, která si tímto způsobem zajišťuje stabilnější cash flow.