Hromada euro bankovek

K tuzemským bankám, které umožňují okamžité SEPA platby v eurech, se nově přidala J&T Banka. Spolu s Oberbank jsou na českém trhu prvními institucemi, které tuto službu poskytují. J&T Banka začala nabízet tyto platby klientům od 2. května.

Oberbank umožňuje okamžité SEPA platby již od druhé poloviny roku 2020. Tuzemská pobočka Oberbank se připojila k evropskému platebnímu systému SEPA Instant Credit Transfer prostřednictvím své mateřské rakouské banky. Od ledna 2022 se k nim přidala i nebankovní společnost Fairplay Pay.

Na spuštění okamžitých plateb v eurech se připravuje také Fio banka, která již zahrnuje tuto možnost v nových obchodních podmínkách a sazebníku – a to bez poplatku.

Co jsou okamžité SEPA platby?

Okamžité SEPA platby v eurech fungují podobně jako okamžité platby v korunách mezi tuzemskými bankami. Peníze jsou převedeny téměř okamžitě, bez ohledu na čas – tedy i v noci, o víkendu nebo o svátcích. Při provádění okamžitých převodů je samozřejmě nutné, aby banka příjemce tuto možnost také podporovala.

Pod zkratkou SEPA (Single Euro Payments Area) se pak skrývá oblast, která zahrnuje členské státy Evropské unie a některé další země, včetně Velké Británie, Islandu, Švýcarska, Norska, Monaka, San Marina a Vatikánu.

Pro porovnání: V souladu se stávajícími pravidly Evropské unie jsou banky povinny zajistit, že standardní SEPA platba bude převedena na účet příjemcovy banky do jednoho pracovního dne od odebrání peněz z účtu klienta. To znamená, že peníze odebrané z účtu v pondělí by měly být nejpozději v úterý převedeny na účet v jiné bance. Převody však mohou být zpožděny během víkendů a svátků. Některé banky již dokáží provést standardní platby ještě rychleji. Pokud klient zadá příkaz v určeném termínu, peníze jsou převedeny na účet příjemcovy banky ve stejný den a to bez dalších poplatků.

J&T nabízí bezplatné SEPA platby v eurech

Tuzemská J&T Banka se připojila k okamžitým SEPA platbám prostřednictvím své slovenské pobočky, která je zapojena do systému okamžitých plateb. Ten spravuje Národní banka Slovenska a slouží pro převody mezi slovenskými bankami. Nové připojení k evropskému systému SCT Inst umožňuje J&T Bance provádět okamžité europlatby i do bank v rámci prostoru SEPA.

J&T Banka odesílá okamžité SEPA platby do maximální výše 100 tisíc eur pro jak fyzické, tak právnické osoby. U příchozí plateb pak žádný limit není a závisí to pouze na omezení banky odesílatele. Limit 100 tisíc eur pro jednotlivou platbu je v souladu se společnými pravidly systému SCT Inst.

Fyzické osoby mohou odesílat okamžité SEPA platby z J&T Banky bez poplatku, zatímco právnické osoby podléhají současnému sazebníku, který stanovuje poplatek ve výši tří korun.

Novinku brzy spustí i Fio banka

Fio banka je mezi dalšími bankami působícími v Česku nejblíže k spuštění okamžitých plateb v eurech. Již je zařadila do svých nových obchodních podmínek, o kterých informovala své klienty v minulém týdnu. Fio banka se také zapojí do okamžitých europlateb prostřednictvím své pobočky na Slovensku, která však zatím tuto možnost nespustila. Testování v tamní centrální bance může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců, jak upozorňují slovenská média, a to záleží na připravenosti dané banky.

Fio banka plánuje začít nabízet tuto službu také českým klientům. Podobně jako klienti na Slovensku, i čeští klienti budou moci okamžité platby v eurech využívat zdarma.

Klienti dalších retailových bank v Česku se pravděpodobně v dohledné době okamžitých europlateb nedočkají. Tyto banky zatím pouze zvažují jejich přípravu nebo se rozhodly počkat na jejich větší rozšíření v Evropě. Některé banky budou tyto platby implementovat až poté, co se stanou povinnými.