Pokud si plánujete pořídit nemovitost na hypotéku, myslete také na pojištění nemovitosti. Tuto formu zajištění vyžadují většinou i banky, které hypotéku poskytují.
Pojistka vám totiž pomůže chránit váš majetek před riziky, jako jsou požáry, krádeže, povodně či různé havárie. Kromě toho mohou být v pojištění nemovitosti zahrnuty i jiné rizikové situace, jako jsou například zemětřesení, sněhové kalamity, vandalství atd.
Pojištění nemovitosti vs. pojištění domácnosti
Pojištění nemovitosti můžete často rozšířit i o pojištění domácnosti, které pokrývá škody způsobené na vybavení a osobním majetku v rámci dané nemovitosti. Většina pojišťoven nabízí různé varianty pojištění, které se liší rozsahem a výší pojistného plnění. Je nutné tedy pečlivě zvážit, zda si sjednat pouze pojištění nemovitosti, nebo rovnou i pojištění domácnosti.
Jak pojištění nemovitosti funguje?
Základem pro pojištění nemovitosti je pojistná smlouva, ve které si zákazník s pojišťovnou dohodne výši pojistného plnění a délku trvání pojištění. V případě pojistné události (např. požáru) musí pojištěný podat žádost o plnění pojistné smlouvy na základě, které se posoudí výše pojistného plnění a výše finanční kompenzace. Většinou je pro vyhodnocení pojistné události potřeba znalecký posudek, který zjistí, zda škoda vznikla následkem události, která je podle pojistné smlouvy krytá.
Bez pojištění nemovitosti hypotéku nezískáte
Banky standardně požadují, aby si klienti při sjednání hypotéky sjednali také pojištění nemovitosti, neboť se jedná o způsob, jak ochránit investici banky do hypotečního úvěru. Klient je tedy povinen uzavřít takové pojištění, aby v případě škody byla jeho nemovitost co nejvíce chráněna. Standardně banky požadují, aby bylo pojištění sjednáno před čerpáním hypotéky – zároveň některé doporučují konkrétní pojišťovny.
Pojištění nemovitosti je nezbytnou součástí hypotéky. Je to nejen povinnost, ale i ochrana vašeho majetku před nepředvídanými událostmi. V případě, že nastane nějaká pohroma, můžete být klidní – pojištění vám pomůže pokrýt náklady na opravu nebo obnovu nemovitosti.
Banky také vyžadují tzv. vinkulaci. Pokud na nemovitosti vznikne škodná událost, je pojistné plnění vyplaceno bance, která poté řeší s klientem uvedení nemovitosti do původního stavu.
Je důležité si uvědomit, že kromě splátek hypotéky a pojištění nemovitosti se mohou objevit i další výdaje spojené s koupí nemovitosti, jako jsou náklady na poskytování zástavního práva, notářské poplatky nebo provize realitní kanceláři. Při plánování financí je nutné počítat i s těmito výdaji.
Jakou výši pojistného plnění si sjednat?
Výše pojistného plnění závisí na několika faktorech, jako jsou například:
- lokalita nemovitosti,
- její velikost
- a kvalita stavebního materiálu.
U hypotečního úvěru může minimální výši plnění určit sama financující banka. Limit pojistné částky by měl být nastaven v takové výši, jako by byly reálné náklady na výstavbu nemovitosti v případě totální škody.
Je také důležité mít na paměti, že nejlevnější pojištění nemusí být vždy nejlepší volbou, neboť jeho výše pojistného plnění může být nedostatečná a v případě škody by musel pojištěný doplácet rozdíl ze svého.
Porovnejte nabídky různých pojišťoven
Při sjednávání pojištění nemovitosti je vhodné srovnat vícero nabídek a zvážit, které pojištění nejvíce odpovídá vašim potřebám. Zohlednit byste měli nejen ceny, ale také rozsah a výši pojistného plnění. Je dobré si ověřit, zda pojištění uzavírate u renomované pojišťovny, na kterou bude spolehnutí.
Při výběru pojišťovny také doporučujeme pročíst reference a zkušenosti jiných klientů. Různé pojišťovny mohou mít různé podmínky a omezení, například ohledně výluk nebo výše pojistného plnění. Je tedy vhodné si přečíst smluvní podmínky a zkontrolovat, co všechno je v pojištění zahrnuto a co naopak nikoliv.