Žena, která si vybírá peníze ze sdíleného bankomatu.

Přijít k bankomatu Komerční banky nebo Monety a zdarma si vybrat peníze. Na to se mohou už od února těšit klienti Air Bank a UniCredit Bank. Tyto banky se totiž nově přidají k síti sdílených bankomatů.

Air Bank a UniCredit Bank tak svým přístupem potvrzují trend, který loni spustily Komerční banka a Moneta Money Bank. Tito poskytovatelé se totiž dohodli, že budou navzájem sdílet své bankomaty.

Jejich klienti tak z kteréhokoliv bankomatu s logem Komerčky nebo Monety vyberou peníze za stejných podmínek, které mají u své domovské banky.

A od 1. února to bude platit i pro klienty Air bank a UniCredit Bank.

Zmínění poskytovatelé tak budou společně provozovat nejrozsáhlejší bankomatovou síť v České republice. S více než 2 000 bankomaty přeskočí i Českou spořitelnu, která aktuálně provozuje něco přes 1 700 automatů.

Bankomaty budou dostupnější

Pro klienty zmíněných bank má chystané spojení několik výhod.

Když jim například dojde hotovost, nemusí už hledat automat své banky. Místo toho mohou využít jakýkoliv bankomat ze sdílené sítě.

A pokud navíc dosud neměli automat svého poskytovatele zrovna po ruce, díky spojení s dalšími bankami se to změní. Výběry peněz tak budou mnohem dostupnější.

Banky ušetří a nabídnou lepší služby

Sdílené bankomaty jsou samozřejmě výhodné i pro banky. Nejen, že díky nim nabídnou své služby klientům i v místech, kde vlastní automaty nemají, ale zároveň mohou některé bankomaty zrušit.

Například v obchodních centrech, kde obvykle bývá více automatů od různých společností.

Díky spojení bankomatových sítí bude stačit, když v takových místech ponechá své stroje pouze jeden či dva poskytovatelé.

Bankám tak klesnou náklady. A to poměrně výrazně. Jeden bankomat totiž za rok spotřebuje průměrně 2 400 kWh elektřiny.

Pro banky je tedy takovéto spojenectví dvojnásobně výhodné – sníží se jejich náklady a zároveň se zvýší počet míst, kde mají klienti jejich služby k dispozici.

Společné vkladomaty budou už letos

Ze sdílených bankomatů mohou klienti zmíněných bank pouze vybírat. Alespoň zatím. V budoucnu se to však má změnit a k výběrům se přidá i možnost vkládat peníze na účet.

Komerční banka a Moneta Money Bank plánují tuto službu spustit ještě v prvním letošním pololetí.

Air Bank a UniCredit Bank se však zřejmě připojí až později. Zájem o společné vkladomaty sice mají, podle jejich představitelů je ale potřeba nejdříve vše projednat a připravit vhodné technické řešení.

O připojení uvažovala i spořitelna

Ja také možné, že se k dosavadní čtveřici poskytovatelů časem přidají i další banky. Komerční banka je k tomu vyzvala už loni. V době, kdy s Monetou spojení bankomatové sítě oznámila.

Většina poskytovatelů se k tomu stavěla poměrně zdrženlivě. I když například Česká spořitelna takový krok nevyloučila. Pokud by se k ostatním čtyřem bankám opravdu přidala, rozrostl by se počet společných bankomatů na téměř 3 800!

Perličkou je, že s připojením do společné bankomatové sítě původně nepočítala Air Bank. I když ji myšlenka zaujala, předpokládala, že tento krok nebude potřeba. Loni se totiž měla spojit s Monetou.

Společnost PPF, která za Air Bank stojí, ale nakonec z transakce vycouvala. Proto se nyní Air Bank rozhodla ke společné bankomatové síti přidat.

Společný bankomat chce 95 % lidí

Společné bankomaty Komerční banky a Moneta Money Bank fungují už více než půl roku. Spojení totiž oficiálně odstartovalo 1. června 2022 a původní síť měla 1 400 přístrojů.

Spojení bankám umožnilo nejen zvýšit počet „svých“ automatů, ale také některé z nich přestěhovat. Z míst, které obsluhovaly obě banky, do oblastí, ve kterých nebyla ani jedna z nich.

Komerční banka si přitom nechala tento nápad předem „schválit“ od lidí. Uspořádala totiž průzkum, ve kterém zjišťovala právě názory na sdílené bankomaty.

Vyplynulo z něj, že:

  • 95 % lidí by chtělo bezplatné výběry z bankomatů, a to bez ohledu na to, u jakého poskytovatele mají účet;
  • 79 % lidí chce mít v okolí automat své banky;
  • 68 % lidí vybírá peníze v automatech své banky
  • nebo že si 39 % lidí myslí, že není potřeba mít na jednom místě více bankomatů z různých bank.

Výhled: společných bankomatů přibude

Komerční banka zároveň už loni vyzvala lidi, aby napsali svému poskytovateli a navrhli mu připojení do sdílené bankomatové sítě. A umožnili tak přesunout automaty své banky tam, kde dosud chybí.

Zda na to další banky zareagují se uvidí teprve v příštích měsících. Dá se ale čekat, že se poskytovatelé budou ke sdílené bankomatové sítí postupně přidávat. Jako nyní Air Bank a UniCredit Bank.

Bankám totiž takový krok umožní snížit náklady. A klientům zase přinese dostupnější služby. Proto předpokládáme, že v příštích letech uvidíme sdílené bankomaty (i vkladomaty) stále častěji.