Obývací pokoj s led osvětlením

Energetická krize nás v posledním roce donutila mnohem víc se zamýšlet nad tím, kde ušetřit a jak s energiemi zacházet. Také se zajímáte se o to, co vám pomůže? Zjišťovali jste, zda nemáte nárok na nějakou dotaci od státu? Nebo přemýšlíte, do čeho investovat a za jak dlouho se vám vložené finance vrátí? A víte, že něco můžete snadno změnit hned a za pár korun? Pozitivní zpráva je, že to, o čem se mluvilo už dřív – o udržitelnosti, ekologii, ohrožení planety a jak ji chránit, se najednou díky krizi daří rychle naplňovat. S čím tedy můžete jednoduše začít a jak pokračovat i vy?

Snadné změny s okamžitým dopadem

Nejsnadnější a nejlevnější způsob úspor elektrické energie je změna návyků. Sledujte nějakou dobu své chování – např. jak (ne)svítíte v místnostech, kde nepobýváte, zda máte stále zapnuté spotřebiče, které nepoužíváte (třeba v noci) apod.

V tomto článku se budeme věnovat konkrétně osvětlení, takže další otázka, kterou vám položíme, se týká žárovek a zářivek. Máte doma ještě staré klasické žárovky?

Pokud ano, určitě se vám vyplatí je postupně vyměnit za LED světla, energeticky účinné osvětlení má totiž vysoký potenciál úspor. Nainstalujete je během chvilky a investice do nich se vám po krátkém čase začne vracet. To oceníte v příštím období, protože situace na trhu s energiemi se hned tak nezlepší.

Žárovky

Současný stav energetického trhu a trendů spotřeby

Ani v příštím roce odborníci nepředpokládají zklidnění na energetickém trhu, protože se nacházíme ve fázi přechodu k udržitelnějšímu a konkurenceschopnějšímu systému. Pak se ale u nás očekává, díky rozvoji obnovitelných zdrojů energie, liberalizaci trhu a investicím do infrastruktury, pozitivní vývoj v energetice.

Než se situace stabilizuje, musíme počítat s tím, že ceny elektřiny půjdou v roce 2024 dále nahoru. Bylo by ale chybou jenom čekat, až se bouře přežene, a nic nedělat, nebo čekat jenom na pomoc zvenčí (od státu).

S úsporou energie v domácnosti můžete začít výměnou osvětlení hned a za pár korun. LED žárovky přeměňují elektrickou energii přímo na světlo a nevzniká při tom žádné teplo, a tak nespotřebují tolik elektřiny. Navíc mají LED světla mnohem delší životnost. Při využití chytrého osvětlení můžete využít i časovač, který světla zhasne v konkrétní dobu.

Máte v podstatě tři možnosti:

  1. nové LED žárovky (postupně) našroubujete do stávajících svítidel,
  2. koupíte si třeba nový moderní lustr už s trvale instalovanou technologií osvětlení LED,
  3. při větší renovaci se poradíte s designérem osvětlení (dnes máme jiné požadavky na svícení než naši rodiče), správné umístění zásuvek může koncepci osvětlení více přizpůsobit a tím i zefektivnit.

Benefity výměny starých žárovek za LED svítidla

V dnešní době se konečně stále více dostává do popředí udržitelnost a ochrana životního prostředí. Ekologické aspekty se týkají i energeticky účinnější osvětlovací technologie s delší životností a snižující emise CO2. Tou nejúspornější technologií je LED, která má kromě vysoké světelné účinnosti také nejdelší životnost a vysokou spínací odolnost.

To znamená, že co se týče pořizovacích nákladů a životnosti, i když je na první pohled LED žárovka několikanásobně dražší, dokáže ale svítit až 30 000 hodin, na rozdíl od klasické, která svítí maximálně 1000 hodin. Takže pokud chcete svítit, tak budete potřebovat 30 klasických žárovek na 1 LEDku.

U spotřeby elektrické energie vás bude zajímat, že klasická žárovka má odběr 40 W, který když vynásobíme hodinami (4,25 h je průměrná doba svícení za den), tak získáme Wh (Watthodiny), ve kterých je udávaná cena elektrické energie. Žárovka 40 W x 4,25 h = 170 Wh denně. U LED žárovky při stejné svítivosti je odběr pouze 5,5 W, 5,5 W x 4,25 h = 23,375 Wh denně.

LED žárovky jsou velmi úsporný zdroj světla, oproti běžným žárovkám spotřebují přibližně 7krát méně elektřiny. Pokud LED žárovkami nahradíte všechny staré běžné žárovky u vás doma, můžete ročně ušetřit i tisíce korun. LED žárovky mají navíc velmi dlouhou životnost – vydrží vám svítit třeba i více než deset let. V současnosti je to zkrátka nejúspornější zdroj světla.

Kam se LED světla hodí umístit

Druhů LED světel je velké množství, takže se dá říct, že při vhodném výběru té správné LED žárovky na konkrétní místo je můžeme použít prakticky všude – v interiéru, v exteriéru, dokonce i do vody. V domácnosti jsou kromě LED žárovek, které připomínají svým tvarem ty klasické, stále oblíbenější i LED pásky, které lze umístit třeba pod kuchyňskou linku nad pracovní plochu, nebo za televizi, abychom chránili svůj zrak, či do poliček a šuplíků, na schody…

LED bodovky se používají do sádrokartonových podhledů, to znamená, že máte možnost zakoupit celý set LED žárovky, vestavného rámečku a patice. Tento komplet stačí zapojit do sítě a instalovat do sádrokartonového stropu. Jedná se o moderní alternativu ke starým halogenovým bodovkám.

Na zahradě a v okolí domu se LED světla umisťují kolem cest, u vchodových dveří, na terase nebo v pergole, ale i v záhonech nebo na stromech. Možná jste nevěděli, že LED světla můžete dát nejen na okraj bazénu, ale i přímo do vody. V tom případě je důležité vždy zvolit ta správná svítidla s patřičným krytím proti vniknutí vody.

LED reflektory a zářivky můžeme stále častěji vidět na veřejných prostranstvích, v kancelářích, výrobních halách a dalších prostorách, kde mají svůj význam. Vybírat můžete nejen podle tvaru a velikosti. Zatímco doma si asi vyberete světlo v teplejší barvě, při práci využijete chladnější odstín.

Tipy pro výběr LED světel

  • Při koupi se vždy zajímejte, zda je vybrané LED světlo vhodné pro místo, kam ho chcete nainstalovat, tzn. do interiéru či exteriéru.
  • LED žárovka musí mít potřebný stupeň krytí proti prachu nebo vodě, především v koupelně nebo venku na zahradě.
  • Promyslet byste si měli také barvu světla – teplejší pro domácí pohodu, studenější na práci, existují i RGB LED pásky, u nichž si můžete měnit barvu, sílu a teplotu světla podle nálady.
  • LED světla mohou být součástí tzv. smart osvětlení.

LEDky nakupujte u prověřených prodejců, kde získáte kvalitní zboží a také záruku, že dlouho vydrží a nezpůsobí nějakou nepříjemnost. S takovými světly můžete opravdu ušetřit nejen vaši peněženku, ale i životní prostředí.