Sklenice plná mincí

S nadcházející topnou sezonou řada lidí přemýšlí, jak ušetřit za vytápění bytu či domu. Právě topení totiž představuje pro většinu domácností nejvyšší položku na účtech za energie. Jak tedy zvýšit efektivitu vytápění? Odpověď nabízí chytré topení.

Chytrá domácnost přináší úspory energií i pohodlí

Chytré technologie se stávají běžnou součástí českých domácností. Lze s nimi efektivně řídit například osvětlení, zabezpečení domácnosti, detektory úniku vody a plynu, ventilaci, domácí spotřebiče, stínění, zavlažování, multimédia, vytápění a mnoho dalšího. Jednoduše si vyberete, které každodenní úkoly chcete svěřit technologiím, pořídíte si příslušné vybavení a o vše ostatní se postará inteligentní software.

V praxi to může vypadat například tak, že se ráno probudíte za zvuku své oblíbené hudby a s přirozeným světlem v ložnici díky automaticky vytažené roletě.

V kuchyni na vás již čeká čerstvě připravená káva a vy začínáte svůj den v příjemně vytopené domácnosti. Po odchodu do práce se topení automaticky vypne, zapnou se bezpečnostní systémy a spotřebiče se pouští do úklidu. „Scénář“ svého dne si přizpůsobíte přesně svým potřebám a požadavkům. Všechny součásti chytré domácnosti přitom řídíte pomocí mobilní aplikace, tedy odkudkoliv a kdykoliv.

Vyšší standard bydlení a komfort ovšem zdaleka nejdou jediné výhody chytré domácnosti. Hlavní předností chytrých řešení jsou finanční úspory. A právě chytré vytápění domu hraje při snižování nákladů za energie hlavní roli.

Žena si odpočívá na gauči a prohlíží si tablet.

Chytré topení vám sníží náklady za energie až o 30 %

Co si představit pod pojmem chytré vytápění? Jde o systémy, které zjednodušují a zefektivňují regulaci topení v rodinném domě či bytě. Jednoduše si nastavíte požadovanou teplotu pro každou místnost a každou denní dobu zvlášť.

Řídicí jednotka poté neustále vyhodnocuje data z čidel a automaticky upravuje výkon topení tak, aby bylo dosaženo požadované teploty. Vytápění si tak přizpůsobíte svému dennímu režimu a už nikdy nebudete domácnost zbytečně přetápět. Výsledkem je maximální tepelný komfort při minimálních nákladech.

Na regulaci topení nemusíte tedy vůbec myslet, vše probíhá zcela automaticky. Pokud ale dojde ke změně vašeho programu anebo si chcete jednoduše přitopit či snížit teplotu, můžete to udělat na pár kliků v mobilní aplikaci. Díky aplikaci navíc získáte aktuální data o teplotě i spotřebě a také přehledné statistiky, které vám pomůžou optimalizovat provoz topení.

Podtrženo a sečteno – chytré topení vám ve srovnání s manuální regulací může ušetřit až 30 % nákladů na vytápění domu a návratnost investice do tohoto systému se pohybuje od 1 do 3 let.

Inteligentní ovládání podlahového topení i radiátorů

Chytře můžete regulovat všechny druhy topení – podlahové vytápění i radiátory, dokonce i ty s dálkovým zdrojem vytápění. Řešení se nabízí hned několik:

  • Pro radiátory s lokálním zdrojem tepla (vytápění elektřinou, plynovým kotlem, tepelným čerpadlem apod.) jsou ideální chytré termostaty, které regulují výkon kotle, v kombinaci se zónovou regulací.
  • Pro podlahové vytápění jsou určeny speciální chytré termostaty. Termostat pro podlahové vytápění komunikuje s rozdělovačem, který ovládá topné okruhy.
  • Pokud máte radiátory s dálkovým zdrojem tepla (typicky bytové domy ve větších městech), vsaďte na chytré termostatické hlavice, které řídí konkrétní topná tělesa.

Jednotlivé systémy a technologie lze vzájemně kombinovat a vytvořit tak řešení přímo na míru vašim potřebám.

Žena se protahuje před oknem.

Honeywell Evohome – univerzální systém chytrého vytápění

Lídrem na trhu chytrého úsporného topení je v současnosti firma Honeywell, konkrétně její inovativní produktová řada Evohome. Tyto systémy chytrého topení jsou vhodné pro všechny byty, rodinné domy i menší komerční objekty. Jednoduše si nakonfigurujete sadu přesně na míru, anebo si můžete vybrat některou z cenově zvýhodněných sad. Všechny prvky přitom komunikují bezdrátově, takže vás nečeká žádná složitá instalace ani stavební zásahy. Systémy Honeywell Evohome jsou vhodné pro všechny zdroje vytápění včetně dálkového, pro radiátory, podlahové i kombinované topení.

Jak fungují chytré termostaty a termostatické hlavice na topení Evohome? Ovládají se jednoduše pomocí přehledné řídicí jednotky nebo vzdáleně přes mobil a internet. Termostaty umožňují řídit teplotu až ve 12 nezávislých zónách a naprogramovat několik časových režimů.

Další tipy pro levné topení a úsporu energií

Pořízením chytrého topení nejsou možnosti úspor energií samozřejmě vyčerpané. Naprostým základem je kvalitní zateplení, které minimalizuje úniky tepla, a také izolační okna a dveře. Pokud stavbu nebo rekonstrukci domu teprve plánujete, vsaďte na osvědčenou kombinaci tepelného čerpadla a podlahového topení, která je považována za nejlevnější způsob vytápění rodinného domu. 

Zaměřte se také na údržbu topné soustavy, zejména pak pravidelné odvzdušnění, a své návyky. V zimě větrejte krátce a intenzivně, před radiátory nedávejte velké kusy nábytku a domácnost zbytečně nepřetápějte. Mnoho lidí topí klidně i na 24 °C, odborníci přitom doporučují teplotu kolem 20 °C, v ložnici dokonce pouze 16 °C. Při snížení teploty o pouhý 1 °C přitom ušetříte až 6 procent nákladů. Přetopená domácnost je nejen nehospodárná, ale i nezdravá – vysušuje sliznice, zvyšuje riziko respiračních onemocnění a zhoršuje kvalitu spánku.

Topte i vy chytře a úsporně. S vhodně vybraným systémem chytrého vytápění a s našimi tipy to zvládnete.