Detail pobočky Banky Creditas

Banka Creditas se chystá stát se novým vlastníkem Expobank CZ, jak obě banky oznámily ve společném prohlášení. Výše této transakce aktuálně není známa.

Nová akvizice nastala místo původně plánovaného prodeje Expobank konsorciu složenému z lotyšské Signet Bank AS a amerických investorů. Ten se podle prohlášení Expobank nakonec kvůli změně strategie a odstoupení investora neuskutečnil.

Banka Creditas i Expobank zatím fungují samostatně a pro klienty se nyní nic nemění. Banka Creditas podle aktuálních informací plánuje provozovat obě banky odděleně po dobu přibližně dvou až tří let. Převzetí musí také projít schválením regulačních orgánů – České národní banky a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Jak si Expobank stojí na trhu?

Expobank je jednou z nejmenších českých bank s bilanční sumou ve výši 12 miliard korun. Zaměřuje se zejména na korporátní klientelu a postupně rozšiřuje svou nabídku i pro maloobchodní sektor. Banka má jedinou pobočku, a to v hlavním městě Praze. Přesný počet klientů banky nebyl zveřejněn, nicméně v březnu 2018 bylo oznámeno, že banka má přes 20 tisíc klientů.

Podle nedávno zveřejněných informací vklady v Expobank CZ na konci března tohoto roku dosáhly částky 9,2 miliardy korun. Z toho přibližně 5,2 miliardy korun tvořily vklady domácností, společenství vlastníků jednotek (SVJ) a neziskových institucí spjatých s domácnostmi. Na konci předchozího roku byly vklady ve výši 13,5 miliardy korun.

Úvěry a pohledávky v Expobank CZ byly přibližně 10,4 miliardy korun ke konci března letošního roku a 14,4 miliardy korun ke konci minulého roku. Výsledky hospodaření Expobank CZ za rok 2021 ukázaly ztrátu ve výši 58 milionů korun.

Jak šel čas s Expobank

Banka vznikla na počátku 90. let jako společný podnik švýcarsko-maďarského bankovního sektoru pod názvem InterBank. Následně se přejmenovala na Bawag, přičemž při akvizici tuzemské sítě LBBW se stala také součástí české sítě Dresdner Bank. Od roku 2014, kdy ji převzal Igor Kim, funguje pod názvem Expobank.

Ruský podnikatel Igor Kim je většinovým vlastníkem Expobank CZ. Informace o možném prodeji se neoficiálně šířily již od roku 2020 a nesouvisí s nedávným ruským útokem na Ukrajinu. V říjnu loňského roku Igor Kim potvrdil, že ruská Expobank jedná o prodeji svých poboček v Česku, Srbsku a Lotyšsku. Kim se již dříve stáhl z vedení české Expobanky. Od roku 2020 byl jejím ředitelem Lubomír Lízal, bývalý člen bankovní rady ČNB.

Expobank CZ má od konce roku 2019 také pouze české vedení. Předsedou představenstva se začátkem roku 2022 stal Jan Winkler, v červnu ho v této funkci nahradil Petr Krumphanzl.

Creditas, společnost působící v oblasti financí, zdůrazňuje, že žádný ze současných akcionářů Expobank CZ není zařazen na sankční seznam. Creditas také ujišťuje, že hodnota transakce nebyla ovlivněna problematickými úvěry poskytnutými ruským firmám nebo ruskými vklady. Creditas tvrdí, že nemá žádná problematická aktiva ani pasiva, která by mohla vést ke ztrátám. Je důležité zmínit, že Creditas je česká banka, která nemá žádné obchodní vztahy s Ruskem.

Banka Creditas má velké ambice

Pojďme se blíže podívat také na druhého aktéra akvizice. Creditas byla založena v roce 1996, původně pod názvem 1. Třebíčská záložna, která se od 1. ledna 2017 stala bankou. Před touto změnou byla Creditas největší záložnou v České republice.

V průběhu roku 2021 došlo k výraznému nárůstu počtu klientů, když se jejich počet zvýšil o přibližně 20 tisíc a celkově dosáhl 150 tisíc. Bilanční suma Creditas přesahuje přibližně 80 miliard korun. Ke konci března dosáhly celkové vklady banky téměř 68 miliard korun, zatímco úvěry a pohledávky činily 53,5 miliardy korun. Hospodaření Creditas v roce 2021 vykázalo zisk ve výši 92,9 milionů korun.

Českou Banku Creditas ovládá olomoucký podnikatel Pavel Hubáček, který se podle žebříčku časopisu Forbes pro rok 2021 řadí mezi 24 nejbohatších Čechů. Kromě vlastnictví Banky Creditas je Hubáček rovněž majitelem investiční skupiny Unicapital a známého Grandhotelu Pupp v Karlových Varech.

Banka Creditas má ohledně svého rozvoje velké plány. V průběhu minulého roku banka převzala leasingovou a úvěrovou společnost EkoRent, která se specializuje na poskytování financování a leasingových služeb pro soukromé zdravotnické sektory. Creditas také založila vlastní investiční společnost, která se zaměřuje na nové investiční příležitosti.

Banka Creditas se primárně plánuje zaměřit na integraci společnosti EkoRent, prodej nových podílových fondů pro retailové klienty, aktivní jednání o hypotečních úvěrech a také spuštění pilotního projektu – nabídky spotřebitelských úvěrů.


Title: Více informací o Bance Creditas →

Title: Více informací o Expobank CZ →

Title: Co je SVJ →

Title: Co je hypoteční úvěr →