Cestovní pojištění a covid: dotyková obrazovka se zdravotnickými ikonami.

Léčba i výdaje za karanténu. S tím vším vám v zahraničí dokáže pomoci cestovní pojištění proti covidu. Pojišťovny na tuto nemoc ve svých pojistkách myslí od roku 2020, kdy vypukla koronavirová pandemie. Nabízené produkty ale mohou skrývat různé nástrahy.

V první řadě je třeba říct, že s nemocí covid-19 vám obvykle pomůže běžné cestovní pojištění. Nepotřebujete žádnou speciální pojistku.

Pokud se v zahraničí nakazíte covidem, cestovní pojištění pokryje léčebné výlohy a obvykle také případné náklady na cestu domů. Pokud tedy musíte například odložit odlet.

Ovšem pozor, platí to pouze v případě, že cestujete do bezpečných zemí.

Ověřte si rizikovost cílové destinace

Bezpečné a rizikové země dříve ministerstvo zdravotnictví označovalo pomocí takzvaného semaforu. Ten barevně znázorňoval hrozbu nákazy v jednotlivých zemích.

Od jara 2022 ho ovšem neaktualizovalo. V současnosti tak se zjištěním rizikovosti daného státu pomáhá rozcestník k cestám do zahraničí.

Funguje jednoduše:

 • vyberete požadovaný stát,
 • kliknete na něj,
 • na nové stránce otevřete odkaz týkající se nemoci covid-19
 • a dozvíte se, jak riziková je cesta do dané země s ohledem na toto onemocnění.

Zároveň zjistíte, jaké podmínky musíte splnit, abyste mohli do země vstoupit. Tedy zda musíte mít například dokončené plné očkování.

Právě informace o rizikovosti státu, kam chcete cestovat, jsou přitom klíčové pro cestovní pojištění proti covidu.

Varianty cestovního pojištění a covid

Nejjednodušší je situace, kdy cestujete do bezpečné země. V takovém případě vám stačí běžné cestovní pojištění.

Pokud se pak nakazíte covidem-19, pojištění na cesty vám uhradí všechny nutné léčebné výdaje. V některých případech i včetně testů na covid.

U rizikovějších destinací už ale obvykle potřebujete připojištění. Nebo vyšší balíček cestovního pojištění, který je na covid-19 lépe připraven.

Tyto balíčky kryjí nejen léčebné výdaje spojené s nákazou covidem v rizikovějších zemích, ale mnohdy také:

 • plně hradí náklady spojené s pobytem v karanténě (včetně té preventivní – tedy pokud musíte do karantény jen proto, že jste byli ve styku s nakaženým člověkem),
 • řeší storno zájezdu spojené s covidem
 • a nabízejí mnohonásobně vyšší krytí.

Cestovní pojištění proti covidu do zahraničí v praxi

Může se tedy stát, že pokud se spolehnete na klasické pojištění do zahraničí, budete mít u covidu nastavenou pojistnou částku maximálně 3 000 000 Kč a bude se týkat pouze léčebných výdajů.

Když poté skončíte v karanténě, musíte si sami hradit veškeré náklady, které s ní souvisejí. Tedy například:

 • stravu,
 • ubytování
 • nebo náklady na dopravu zpátky do České republiky (je totiž pravděpodobné, že kvůli karanténě budete muset přeložit původně plánovaný odjezd).

A zejména v exotických destinacích mohou být tyto náklady poměrně vysoké.

Podobné je to i v případě, kdy se základním cestovním pojištěním vyrazíte do některé z rizikových zemí. Může se stát, že vaše pojistka nebude krýt ani běžné léčebné výdaje související s covidem.

V takovém případě vám tedy nezbude než sáhnout po vyšším balíčku cestovního pojištění. Případně po vhodném připojištění.

Cestovní pojištění a covid: pozitivní test na covid-19.
Cestovní pojištění vám pomůže i v případě, že kvůli pozitivnímu testu na covid nemůžete odjet na dovolenou. Obvykle ale potřebujete připojištění storna zájezdu.

Jak vybrat pojištění proti covidu do zahraničí

Cestovní pojištění na covid-19 má jednu nevýhodu. Každá pojišťovna k němu přistupuje jinak.

Najdete tak i poskytovatele, kteří už v základu nabízí krytí léčebných výloh i v rizikových oblastech nebo například proplacení všech nákladů spojených s karanténou či stornem zájezdu. Často si ale tyto věci musíte připojistit.

Stejně tak se liší i výše pojistné částky, kterou máte k dispozici.

Proto je potřeba vždy nejprve zvážit:

 • kam chcete cestovat,
 • která rizika jsou pro vás zásadní
 • a jaký limit pojistného plnění budete potřebovat.

Podle toho pak vyberete vhodnou pojistku.

Zároveň si nezapomeňte zkontrolovat výluky z pojištění. Říkají, kdy smí pojišťovna odmítnout výplatu pojistného plnění. Někteří poskytovatelé mezi nimi přitom mají i epidemie a pandemie.

A pokud si chcete být jistí, že nesáhnete vedle, požádejte o pomoc naše poradce. Projdou a porovnají nabídky všech poskytovatelů na českém trhu a pomůžou vám tak vybrat to nejlepší cestovní pojištění na covid-19.

A to vše zcela zdarma!

Cestovní pojištění proti covidu potěší platností

Cestovní pojištění proti covidu má ještě jednu výhodu. A tou je jeho platnost, která dokáže reagovat na vaši situaci.

Pokud totiž skončíte kvůli covidu v karanténě, poskytovatelé vám platnost pojištění automaticky prodlouží. Podobně, jako když musíte zůstat v zahraničí kvůli hospitalizaci v nemocnici.

Nemusíte se tedy o nic starat a máte jistotu, že vás pojistka ochrání.

Cestovní pojištění do České republiky

Za zmínku stojí ještě jedna novinka, kterou přinesla pandemie nemoci covid-19 do cestovního pojištění. Je jí větší rozšíření pojistky na cesty po České republice.

Právě toto pojištění dovolené je reakcí na covid-19 a omezené možnosti cestování, které pandemie přinesla. Přestože se situace postupně zklidnila, řada poskytovatelů si tento produkt ve své nabídce ponechala.

Tato pojistka je přitom jakýmsi spojením úrazového pojištění a pojištění odpovědnosti, ke kterým dokáže přidat také asistenční služby. Pomůže vám tedy v případech, na které běžné zdravotní pojištění nestačí.

Například pokud:

 • spadnete na lyžích a zlomíte si nohu (ošetření v takovém případě sice hradí vaše zdravotní pojistka, cestovní pojištění vám ale dá odškodné za pobyt v nemocnici či za případné trvalé následky)
 • vám někdo v hotelu ukradne kufr,
 • v hotelovém pokoji neúmyslně shodíte a rozbijete televizi
 • nebo když nemůžete kvůli vážným zdravotním potížím odjet na zaplacenou dovolenou (storno zájezdu).

Počítejte však s tím, že pojištění na cesty po Česku covid-19 nijak neřeší.

Obvykle to totiž nepotřebujete. Léčebné výlohy hradí vaše zdravotní pojištění a náklady spojené s karanténou či návratem z dovolené domů bývají mnohem nižší než v zahraničí.

Na co myslet, než si pojistku sjednáte

Pro přehlednost si pojďme ještě shrnout nejdůležitější faktory, které souvisí s cestovním pojištěním a onemocněním covid-19.

Dříve, než se do výběru pojistky pustíte, musíte si ujasnit:

 • Kam plánujete cestovat – na cesty po České republice speciální pojištění na covid-19 nepotřebujete; u cest do zahraničí si předem zjistěte, jak je daná země riziková a zvažte, zda si vystačíte se základním pojištěním.
 • Zda chcete řešit i karanténu – pokud ano, hledejte pojišťovny, které toto riziko kryjí už v základním balíčku cestovního pojištění.
 • Jestli chcete pojištění storna zájezdu – v takovém případě se obvykle neobejdete bez speciálního připojištění.
 • Jaký limit pojistného plnění požadujete – čím je vyšší, tím bude pojistka dražší. Předem si proto zjistěte, jak vysoké jsou náklady na zdravotní péči ve vaší cílové destinaci. A přizpůsobte tomu pojistnou částku.

Pokud to všechno dodržíte, můžete se spolehnout, že vám cestovní pojištění maximálně pomůže, i když onemocníte covidem.

Rádi vám ale výběr cestovního pojištění usnadníme i my. Jednoduše napište našim poradcům, kteří podle vašich požadavků vyhledají to nejlepší cestovní pojištění proti covidu-19.

Ušetříte tak čas, starosti i peníze.