Detail pobočky ČSOB Pojišťovny

Zájem o dovolené roste, řada lidí si však nechce připustit potenciální rizika spojená s cestováním. Opatrnost cestovatelů přitom klesá. Dokazuje to i nárůst hospitalizací a repatriací zpět do České republiky, který hlásí pojišťovny.

I když se cestovní pojištění může zdát nadbytečné, cena za ochranu proti možným finančním ztrátám a nepříjemnostem je to skutečně malá. ČSOB Pojišťovna proto cestovatelům radí riziko nepodceňovat.

Zdravotní problémy dovolenou prodraží

Zvýšená inflace zasáhla i cenu lékařského ošetření. Při návštěvě lékaře na dovolené se může cena péče při bolestech uší, dehydrataci nebo úrazech zábavních parcích vyšplhat až do několika desítek tisíc korun, v horším případě i více. Pokud dojde v cizí zemi k hospitalizaci, částky se pohybují až v řádu statisíců, či dokonce vyšších obnosů.

Pokud dojde například ke zranění během horské turistiky, které vyžaduje zásah helikoptéry nebo repatriaci zpět do ČR, náklady se mohou vyšplhat až na čtvrt milionu korun.

Vzhledem k těmto finančním rizikům je klíčové mít uzavřené cestovní pojištění. Pokud jste pojištěni, můžete si užít dovolenou s větším klidem. Pojištění vám poskytne ochranu v případě nepředvídaných situací, ať už jde o lékařskou péči, hospitalizaci, nebo ztrátu zavazadel či dokladů.

Pamatujte, že i pojistka za pár set korun vás může ochránit před nepříjemnostmi, které by vás mohly na cestách potkat. Cena tohoto pojištění závisí na několika faktorech:

Turisty trápí pády i rozbitá auta

Mezi nejčastější problémy na dovolené patří:

  • Úrazy, typicky pády z kola nebo uklouznutí u bazénu, které někdy vyžadují lékařskou péči.
  • Hospitalizace při těžších úrazech, zlomeninách nebo vážnějších nemocech mohou vyžadovat delší pobyt v nemocnici.
  • Nevolnosti a zažívací potíže, známé jako „Faraonova pomsta“, které mohou být způsobeny otravami z jídel.
  • Ostatní zdravotní problémy včetně alergií a úžehů/úpalů, které mohou zkomplikovat dovolenou.
  • Poranění zvířaty, například při šlápnutí na mořského ježka nebo žahnutí medúzou, která mohou způsobit bolesti.
  • Krádeže, například odcizení dokladů, peněz a dalších cenností.
  • Ztráta zavazadel, ať už kvůli odcizení nebo odeslání kufrů na jiné místo, může dovolenou nepříjemně zkomplikovat.
  • Problémy s vozem, jako jsoou nehody, poruchy a policejních kontroly, které vedou ke zpoždění a stresu.
  • Stornopoplatky, které vznikají při přerušení zájezdu nebo zrušení letu mohou dovolenou značně prodražit.

Pojistka ochrání vás i ostatní

Při sjednávání pojištění by měl cestovatel myslet nejen na své vlastní zdraví a bezpečí, ale také na možné riziko zranění někoho jiného.

Na cestách se totiž může stát opravdu cokoliv. Užitečnost pojistky ilustruje i skutečný případ jednoho z klientů ČSOB pojišťovny. Pojištěný byl na atrakci v aquaparku, která ho nečekaně vyhodila mimo dráhu – a tato nehoda způsobila zranění jinému člověku. Samotný klient vyvázl bez zranění, ale poškozený po něm požadoval odškodné. Díky asistenčním službám byla celá situace vyřešena tak, aby byly obě strany spokojené.

I takové situace pomůže kvalitní cestovní pojištění vyřešit. Před odjezdem na dovolenou si proto pojistku nezapomeňte vyřídit. Předejdete tak finančním rizikům a dalším nepříjemnostem, které by vám jinak mohly zkomplikovat radost z dovolené.