Pobočka ČSOB.

ČSOB zaznamenala úspěšný rok 2022, kdy se objem úvěrů na bydlení zvýšil takřka o 4 %. Značná část klientů investuje do energeticky úsporného bydlení a banka očekává, že zájem o podobné investice bude i nadále růst. V reakci na tento trend se banka plánuje zaměřit na půjčování na zelené bydlení.

Banka předpokládá, že i díky podpoře zeleného bydlení se jí podaří udržet růst. Zároveň tím chce přispět k ochraně životního prostředí.

Lidé mají půjčeno 874 miliard

ČSOB je jedna z největších českých bank a v roce 2022 zaznamenala čistý zisk ve výši 17,5 miliardy Kč. To představuje nárůst o 9 % oproti výsledkům za roky 2020 a 2021.

„Po dvou letech jsme se vrátili na před covidovou úroveň,“ uvedl ředitel řízení financí ČSOB Jiří Vévoda. V roce 2019 banka zaostala pouze kvůli akvizici Českomoravské stavební spořitelny.

Generální ředitel Aleš Blažek vysvětlil, že za loňským ziskem stojí růst vkladů, úvěrů a investic. Celkový objem úvěrů ČSOB vzrostl o 5 % na 874 miliard Kč a objem vkladů stoupl o 7 % na 1,232 miliardy Kč.

Navzdory zhoršeným ekonomickým podmínkám způsobeným inflací se platební morálka dlužníků nezhoršila. Naopak podíl nevýkonných úvěrů v roce 2022 klesl na 1,69 %, což je nejnižší hodnota za posledních 10 let.

Objem hypoték přesáhl 500 miliard

Objem úvěrů na bydlení ČSOB vzrostl o 4 % na 507 miliard korun. Banka navíc nabízí zvýhodněné podmínky pro hypotéky na energeticky úsporné bydlení a loni poskytla 2 131 těchto půjček za zhruba 9 miliard Kč. Počet úvěrů na financování zateplení domu nebo instalaci fotovoltaiky vzrostl o 650 %.

Celkový počet nově poskytnutých hypoték a úvěrů ze stavebního spoření se však loni meziročně snížil o 65 %, mimo jiné kvůli rekordním výsledkům z roku 2021.

Vzhledem k vyšším úrokovým sazbám firemních úvěrů v korunách se více než polovina nových úvěrů sjednává v eurech. Tyto úvěry ale mohou kvůli změnám kurzu poměrně riskantní.

Vzrostly i provozní výnosy

Skupina také zaznamenala růst provozních výnosů o 24 % na 44,1 miliardy Kč. Banka přitom těžila zejména z růstu úrokových sazeb, což se projevilo v nárůstu celkového příjmu z čistých úrokových výnosů o více než 30 % na 31,1 miliardy Kč. Úroková marže se zvýšila z 2,08 na 2,54 %.