Dokumenty, kalkulačka a hračka domu ležící na stole

Česká národní banka nedávno začala snižovat úrokové sazby po období výrazného zvyšování v důsledku inflační krize a celosvětové ekonomické nestability.

Navzdory poklesu základních sazeb ČNB se však neočekává, že by banky začaly okamžitě snižovat úrokové sazby u hypoték. Ve skutečnosti se hypoteční sazby pohybují okolo 5,5%. Proč tedy banky zatím nereagují na snižování sazeb ČNB a kdy můžeme očekávat změnu?

Proč banky zatím nesnižují úrokové sazby u hypoték?

Banky se při poskytování hypoték nespoléhají pouze na úrokové sazby ČNB. Část finančních prostředků pro úvěry získávají také na mezibankovním trhu a ze vkladů klientů.

V důsledku vysoké inflace a napětí na trzích si banky zajišťují financování za vyšší ceny, což vede k tomu, že náklady na poskytování hypoték zůstávají vysoké.

Když ČNB snižuje sazby, změna se v sazbách komerčních bank projeví až po určité době. Obvykle to trvá několik měsíců, než se nižší sazby promítnou do hypotečních úvěrů. Banky tak vyčkávají na další vývoj a snižují sazby opatrně, aby minimalizovaly své riziko.

Banky mohou být také opatrné, ohledně předpokládaného budoucího vývoje. Ačkoli se očekává další snižování sazeb ze strany ČNB, banky se obávají možného návratu vyšší inflace či dalších ekonomických výkyvů, což je vede k větší opatrnosti při stanovení úrokových sazeb.

Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí a současným úrokovým sazbám je poptávka po hypotékách nižší. Některé banky proto nemají dostatečný důvod snižovat sazby, protože jejich stávající klientská základna zůstává stabilní. S poklesem zájmu o nové hypotéky tak banky drží sazby na současných úrovních, aby si udržely ziskovost.

Kdy by mohlo dojít ke snížení úrokových sazeb u jednotlivých bank?

Výraznější pokles úrokových sazeb hypoték by mohl nastat v průběhu druhé poloviny roku 2024. To ale závisí na několika klíčových faktorech.

Česká národní banka naznačila, že v budoucnu plánuje pokračovat ve snižování sazeb. Pokud se dvoutýdenní Repo sazba výrazněji sníží, komerční banky mohou být pod větším tlakem snížit také úrokové sazby hypoték.

Inflace sice stále zůstává nad cílovou hodnotou ČNB, ale postupně klesá. Jakmile se inflace stabilizuje a zůstane nízká, banky mohou upravit své strategie a nabídnout klientům výhodnější hypoteční sazby. Stabilizace inflace by tak mohla přinést úlevu pro žadatele o hypotéky.

Navíc oživení ekonomiky může zvýšit poptávku po hypotečních úvěrech, což by mohlo motivovat banky ke snižování úrokových sazeb, aby zvýšily svou konkurenceschopnost. Pokles hypotečních sazeb je tak pravděpodobně otázkou času, ale bude záviset na tom, jak rychle se stabilizuje inflace, jak výrazně bude ČNB snižovat své sazby a jak se bude vyvíjet celková ekonomická situace v zemi.

Jaké jsou očekávání do budoucna?

Obecně se předpokládá, že Česká národní banka bude pokračovat v postupném snižování úrokových sazeb, aby podpořila ekonomický růst a zmírnila dopady inflace. Přestože hypotéky pravděpodobně nezlevní okamžitě, můžeme očekávat postupný pokles úrokových sazeb. Klienti by však měli být připraveni na to, že se sazby nevrátí k úrovním z předchozích let, kdy byly rekordně nízké.

S poklesem sazeb a případnou stabilizací cen nemovitostí by se mohl zvýšit zájem o hypotéky, což by mohlo banky motivovat k dalšímu snížení úrokových sazeb. Tento nárůst poptávky by mohl bankám pomoci vylepšit svou konkurenceschopnost a přilákat nové klienty, kteří dříve kvůli vysokým sazbám s pořízením vlastního bydlení váhali.