Šťastný pár podepisuje smlouvu o koupi vozu

Každý řidič by chtěl nejlevnější povinné ručení s dostatečným krytím. Cenu pojištění ovšem ovlivňuje celá škála faktorů. Každou pojišťovnu zajímají jiná kritéria – jedna pojišťovna se bude ptát na váš počet ročně ujetých kilometrů, druhé to naopak bude jedno.

Seznámíme vás s nejčastějšími faktory, které cenovku pojistky ovlivňují.

Výkon vozidla

V tomto případě platí jednoduchá rovnice: vyšší výkon = vyšší pojistné.

Auta s nižším výkonem jsou často určena pro krátké jízdy z bodu A do bodu B (s důrazem na nízkou spotřebu), obvykle tak jezdí například do školy nebo do práce.

I když je riziko nehod v městském provozu vyšší, jsou to často pouze drobné incidenty. U vozů s vyšším výkonem však roste riziko závažnějších nehod s většími škodami. A pojišťovny tuto skutečnosti zohledňují při výsledném stanovení výše pojistného.

Stáří a výbava vozidla

Cenu povinného ručení ovlivňuje nejen výkon vozu, ale také jeho stáří a výbava. Obecně platí, že čím vyšší je hodnota vozidla, tím nižší budou náklady na povinné ručení.

Nová vozidla bývají v lepším technickém stavu a často disponují moderním vybavením, které pomáhá předcházet nehodám. Díky tomu se riziko, že pojišťovna bude muset hradit pojistné plnění, snižuje. Proto u nového auta dosáhnete na levnější pojistku.

Věk a místo bydliště pojistníka

Věk pojistníka je jedním z nejdůležitějších faktorů pro určení konečné ceny povinného ručení. Pojišťovny zpravidla rozlišují, zda si povinné ručení sjednává mladý člověk ve věku například dvaceti let, zkušený padesátiletý řidič nebo důchodce nad 70 let.

Obvykle to funguje tak, že čím mladší jste, tím dražší pro vás povinné ručení bude. V očích pojišťovny jste totiž nezkušený řidič. Ostřílený řidič s mnohaletými zkušenostmi, který jezdí bez nehod, tedy bude mít pojistku daleko levnější.

Dražší pojistné se často vztahuje i na důchodce v pokročilém věku, u kterých pojišťovny počítají s různými zdravotními obtížemi. U obou zmíněných věkových skupin totiž riziko dopravních nehod výrazně stoupá.

Dalším důležitým kritériem pro stanovení ceny je také místo trvalého bydliště. Pojišťovny totiž předpokládají, že právě zde se budete pohybovat nejvíce. A podle toho určují riziko dopravní nehody. Dává smysl, že na malé vesnici bude toto riziko (a tedy i cenovka) podstatně nižší než ve velkých městech.

Bonus od rodičů? Raději ne

Někteří začínající řidiči si povinného ručení raději sjednávají na jméno jednoho z rodičů. Díky bonusům povinného ručení rodiče totiž získají povinné ručení klidně o několik tisíc korun levněji.

Toto řešení ale má svá úskalí:

  • V případě nehody přijde o bonus (nebo jeho část) rodič. Za vaši chybu tak následně zaplatí vyšší pojistkou on.
  • Další nevýhoda souvisí s faktem, že pojišťovna zohledňuje čas naježděný bez nehod. Pokud bude pojistka na rodiče, tato doba se počítá do záznamů jim. A až budete povinné ručení jednou uzavírat sami na sebe, budete začínat na nule

Řidičská historie

Jak jsme zmínili, pojišťovna do ceny pojistky promítá i to, jak dlouho jezdíte bez nehody. Čím déle řídíte bezpečně,  tím větší slevu na povinném ručení získáte. V některých případech můžete ušetřit i 50  a více procent (u některých pojišťoven činí sleva až 65% z původní ceny).

Pokud však způsobíte nehodu, počítejte s malusem, tedy přirážkou k pojistnému nebo zkrácení bonusu. Za každou nehodu vám pojišťovna odečte 3 roky získaného bonusu. Nyní už víte, které faktory vám mohou pomoci získat nejlevnější povinné ručení. Je však důležité si uvědomit, že každá pojišťovna bere v úvahu také další parametry. Proto je dobré konzultovat výběr povinného ručení s odborníky. Ti vám pomohou porovnat nabídky na trhu a najít nejvýhodnější pojištění, které splňuje vaše potřeby.