Bílá stěna s nápisem stop v červeném poli

Max banka oznámila na svém webu, že nabídka Refixo je momentálně pozastavena a nové žádosti již nelze podávat.  Poskytovatelem spotřebitelských úvěrů se po ukončení nabídky Refixo plánuje stát Banka Creditas, která se s Max bankou nedávno spojila.

Důvodem pro pozastavení nabídky refinancování je obchodní strategie Max banky, která vychází ze záměrů bankovní skupiny. Podle něj se výhledově očekává, že právě Banka Creditas zaštítí poskytování spotřebitelských úvěrů.

Pro stávající klienty se nic nemění

Stávající klienti Max banky nebudou vlivem této změny nijak postihnuti. Nadále budou moci splácet své refinancované úvěry za stejných podmínek, které již měli sjednané.

Službu Refixo spustila tehdejší Expobank CZ v prosinci 2021 s cílem poskytovat nejlepší refinancování na trhu. Klade důraz na snadné a plně online sjednání a nabízí nízký úrok za řádné splácení. Zájemci mají možnost převést nebo sloučit své spotřebitelské půjčky, kontokorentní úvěry nebo kreditní karty.

V listopadu 2022 banka provedla změny v minimální výši úvěru a doby splatnosti. Zájemci si tak mohli sjednat refinancovaný úvěr již od částky 20 000 Kč (původně od 50 000 Kč) s dobou splatnosti od 12 měsíců. Banka také umožnila zapojení spolužadatele. Vzhledem k vývoji na trhu nicméně postupně narůstala úroková sazba.

Změny jsou součástí dlouhodobé strategie

Původní plány, které skupina Creditas, nový vlastník Expobank CZ, představila při přejmenování instituce na Max banku v říjnu loňského roku, zahrnovaly rozšíření nabídky spotřebitelských úvěrů. Banka také plánovala přijít s novou nabídkou hypoték – nových i refinancovaní.

Poskytování úvěrů pro firmy a podnikatele mělo být naopak zcela ukončeno a jejich obsluhu měla převzít Banka Creditas. Původní plány se však změnily – a pod Banku Creditas přechází rovnou celé úvěrové portfolio.

Max banka zatím v krátkodobém horizontu nemá v plánu službu Refixo nahradit. Segment úvěrových produktů bude aktuálně rozvíjen a pokrýván především Bankou Creditas. Změny by měly probíhat přibližně do roku 2025, kdy má dojít k úplnému sloučení Max banky s Bankou Creditas.

Banka Creditas začala poskytovat hypoteční úvěry od září 2019. Zatím však nemá v nabídce klasické spotřebitelské úvěry ani jejich refinancování. Tyto produkty plánuje do své nabídky nově začlenit, a to v nejbližších měsících.

Co přijde dál?

Hlavním cílem zůstává sloučení obou bankovních značek v rámci Banky Creditas, které je orientačně plánováno na roky 2024 nebo 2025.

V současné době je Banku Creditas prioritou pro propojení IT systémů a vzájemná kompatibilita obou bank. Tyto kroky jsou zaměřeny na zvýšení celkové efektivity spojení obou institucí. Plánování rozšíření produktového portfolia nastane až po dokončení fúze obou bank, kdy se také bude hodnotit aktuální situace a soulad jednotlivých produktů se strategií sloučené banky. Zavedení spotřebitelských úvěrů zatím nemá stanovený konkrétní časový rámec.