České bankovky a mince.

Levnější nákupy v zahraničí i výhodnější dovolená. Česká koruna vůči cizím měnám posiluje. Euro nakoupíte nejlevněji od roku 2008 – v posledních týdnech se jeho cena pohybuje zhruba mezi 23,50 a 24 Kč. Nákup měny se tak vyplatí například těm, kteří se v létě chystají na dovolenou.

Není to však jediná měna, vůči které koruna sílí. Levněji také nakoupíte například maďarský forint nebo polský zlotý, jehož cena dosáhla v únoru tohoto roku cenového minima. Zlotý totiž padl pod 5 korun – konkrétně na 4,95 Kč. Ještě předloni byla jeho průměrná únorová hodnota 5,37 Kč.

Rozdíl 42 haléřů sice nevypadá na první pohled nijak propastně, při větších nákupech se však rychle nasčítá. Například za větší nákup v Polsku v hodnotě 5 000 Kč ušetříte přes 400 Kč –⁠ a to jenom na měnovém kurzu.

Silnou korunu skloňují média v posledních týdnech velmi často. Zjistěte, co sílu měny ovlivňuje a co to pro naše peněženky znamená.

Kdo stojí za silnou korunou?

Když mluvíme o silné či slabé koruně, řeč je o její kupní síle. Jednoduše řečeno – čím silnější měna, tím víc si toho v zahraničí koupíte.

Velký podíl na silné koruně má Česká národní banka, jejíž hlavní cíl je udržet cenovou stabilitu v zemi. Tu na začátku loňského roku narušila vysoká inflace, ke které přispěla covidová pandemie i válka na Ukrajině.

Centrální banka vyrazila do boje proti inflaci pomocí zvyšování úrokových sazeb.

Kromě toho Česká národní banka uplatnila i takzvané měnové intervence. V únoru loňského roku, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, totiž tuzemská měna oslabila. A právě intervence přispěly k jejímu posílení.

Intervence jako nástroj proti inflaci

Měnové (devizové) intervence jsou společně se zvyšováním úrokových sazeb z jedním z nástrojů České národní banky ke zkrocení vysokých cen. Jsou to obchody centrální banky na devizových trzích, která prodává a kupuje měnu za účelem jejího posílení či oslabení. A to podle ekonomické situace v zemi.

Právě v rámci intervencí v únoru loňského roku začala banka prodávat své eurové rezervy. Část z nich vytvořila mezi lety 2013 a 2017, kdy Česká národní banka tuzemskou měnu oslabovala. Chtěla podpořit export a ekonomický růst.

Postupné rozpouštění rezerv společně se zvýšením úrokových sazeb v minulém roce tak způsobilo posilování české měny.

Pohled na inflaci rozděluje guvernéry

Guvernér České národní banky Aleš Michl vidí ve zhodnocení koruny cestu, jak se přiblížit cílené 2% inflaci.

Jeho předchůdce Jiří Rusnok však s názorem Michla nesouhlasí. Samotné intervence podle něj nejsou dostatečným nástrojem pro potlačení tak vysoké inflace, jakou v Česku máme.

Podle jeho názoru by Česká národní banka měla nadále zvyšovat úrokové sazby, které od poloviny loňského roku zůstávají na stejných hodnotách.

Tehdy centrální banka sazby zvýšila následovně:

Zlevnila paliva i zahraniční dovolená

Silný kurz koruny zlevňuje potraviny ze zahraničí i dovoz pohonných hmot. Tlak na zdražování díky tomu klesá. Firmy, jejichž byznys staví na importu, si silnou korunu pochvalují.

A nejen ony. Čechům, kteří bydlí v pohraničí, se často vyplatí cesty na nákup do sousední země. Za jeden nákup ušetří i tisíce.

Levné euro zároveň otevírá možnost nakupovat měnu dopředu a připravit se tak na letní sezonu v zahraničí o něco dříve. Očekává se totiž, že koruna bude v průběhu roku opět oslabovat.

Dosáhnout by mohla hranice 25 Kč za euro jako v předchozích letech.

Exportéři na silné koruně prodělávají

Na rozdíl od dovozců a obyčejných lidí nedělá silná koruna radost exportérům. Vývoz je drahý a na prodeji do zahraničí prodělávají nemalé sumy. Očekávají, že oproti loňskému roku jejich zisky klesnou o stovky miliard korun.

Většina společností vyvážejících do zahraničí totiž obchoduje v eurech. Když se tržby přepočítají na české koruny, ve kterých firmy platí například mzdy zaměstnancům, čísla nejsou pozitivní.

Česko je však bohužel na vývozu závislé. Experti se proto obávají, že pokud bude silná koruna přetrvávat dlouhou dobu, konkurenceschopnost českého průmyslu začne klesat. Tím spíš, že náklady na tuzemskou výrobu rostou. Podle místopředsedy Asociace exportérů ČR Otta Daňka někteří exportéři už dnes omezují svou činnost. A v budoucnu to může být ještě horší.