Sazby u nových hypoték v únoru meziměsíčně klesly, objem hypoték vzrostl o 20 %.

V únoru poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v celkové výši 7,9 miliardy korun. V porovnání s minulým rokem tak jde o pokles o 69 %. V porovnání s lednem se však překvapivě objem hypoték zvýšil, a to o pětinu. Můžou za to úrokové sazby u nových hypoték, které ve srovnání s lednovými čísly klesly z 5,93 % na 5,90 %.

Data zveřejnila Česká bankovní asociace v rámci svého pravidelného reportu Hypomonitor, kam přispívají všechny banky a stavební spořitelny v tuzemsku.

Podle ní byl meziměsíční nárůst výraznější, než by se dalo čekat s ohledem na běžné sezónní vlivy a ekonomickou situaci.

Nejvíce hypoték za posledních 6 měsíců

Celkový objem poskytnutých hypoték byl v únoru nejvyšší za posledních šest měsíců, přesto však patří k nejslabším hodnotám za posledních 10 let.

V únoru banky poskytly nové hypotéky za 6,5 miliardy Kč. To je o 1,1 miliardy víc, než v lednu. Tento výsledek mírně překročil průměr posledního půl roku – 6,2 miliardy Kč.

Objem refinancovaných úvěrů se zvýšil na 1,33 miliardy, což je oproti lednovým číslům nárůst 1,15 miliardy Kč.

Nejvyšší nárůst od loňského srpna

Počet nových hypoték se v únoru v porovnání s předchozím měsícem mírně zvýšil. Nárůst je nejvyšší od srpna loňského roku, nicméně z dlouhodobého hlediska je jejich počet stále velmi podprůměrný.

Může za to ekonomická krize, vysoká inflace a s ní i drahé hypoteční úroky. V první polovině loňského roku byl průměrný měsíční počet nových hypoték okolo 6 000, v roce 2021 to však bylo 9 500.

Lidé žádost o hypotéku odkládali

Mnoho zájemců o hypotéky vyčkávalo se žádostí od léta loňského roku. Rostoucí úrokové sazby, ceny energií a inflace zájemcům o vlastní bydlení nepřály. Poptávka po hypotékách poklesla. Nyní některé obavy potenciálních žadatelů pominuly a banky zaznamenávají opět větší zájem.

Pomohl tomu i fakt, že průměrná úroková sazba nově poskytnutých hypoték klesala již druhý měsíc v řadě a dosáhla úrovně loňského října. Nicméně sazby se stále pohybují na nejvyšší úrovni za posledních 20 let.

Na levné hypotéky si počkáme

V souvislosti s nejistotami ve světové i domácí ekonomice jsou tržní úrokové sazby v poslední době velmi nestabilní a často se mění. V letošním roce se jejich průměr pohybuje nepatrně níže než v posledních měsících minulého roku.

Finanční trhy předpokládají velmi pomalý pokles úrokových sazeb. Na levné hypotéky si tedy ještě chvíli počkáme. A klientům nezbývá, než si zvyknout na sazby nad 5 %.

Průměrná výše půjčky opět roste

Průměrná výše hypoték se v únoru mírně zvýšila na 2,86 milionu Kč, stále však zůstává daleko pod rekordní úrovní z roku 2021, kdy dosahovala 3,46 milionu Kč. Může za to jak zdražení hypotečních úvěrů, tak zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Kvůli tomu totiž musely některé domácnosti snížit plánovanou výši své půjčky.