Penzijní připojištění a odpočet daně v roce 2022: pár seniorů odchází od stolu, na kterém je prasátko a hromádka mincí.

Víc než 3 000 Kč. Tolik můžete každý rok ušetřit na daních díky penzijnímu připojištění. Konkrétní výši daňových odpočtů přitom sami ovlivníte tím, jak moc spoříte. Podívejte se, jak sleva na dani u penzijního pojištění funguje a kdy ji musíte státu vrátit.

Spoléhat na pomoc státu? To je bohužel leckdy poněkud naivní. A platí to i v oblasti penzí.

Od státu sice určitý důchod dostanete, na zajištění spokojeného a důstojného stáří ale často nestačí. Proto je potřeba na důchod spořit samostatně. A jednou z možností, které vám se zajištěním na stáří pomůžou, je penzijní připojištění.

Je jedním z pilířů důchodového systému a účastníkům přináší nejen zhodnocení jejich úspor, ale také státní příspěvky a daňové úlevy.

A přestože ho penzijní společnosti už několik let nenabízejí, nemusíte zoufat. V roce 2013 na tento produkt navázalo doplňkové penzijní spoření.

Ponechalo si přitom některé výhody svého předchůdce. Včetně možnosti využít daňové odpočty ze zaplacených příspěvků.

Penzijní pojištění a odpočet daně

Abyste u penzijního pojištění uplatnili odpočty z daně, musíte v první řadě naspořit dostatečnou částku. V daňovém přiznání si totiž smíte odečíst pouze úspory nad 12 000 Kč.

Maximální možná sleva na dani je přitom 24 000 Kč za daný kalendářní rok.

Potřebujete tedy naspořit 36 000 Kč ročně, abyste na zmíněnou sumu dosáhli. Každý měsíc tak musíte uložit alespoň 3 000 Kč.

Každý rok získáte 3 600 Kč

Zmíněných 24 000 Kč, které si můžete v roce 2022 díky penzijnímu pojištění odečíst z daně z příjmů, však není finální sleva. Tato částka pouze sníží váš daňový základ.

Teprve z něj se následně počítá daň, kterou skutečně zaplatíte. U daně z příjmů je to 15 % z daňového základu.

Co to znamená z hlediska penzijního pojištění a daňových odpočtů? Že finální sleva bude ve výši 15 % z naspořené částky nad 12 000 Kč.

Pokud jste tedy v roce 2022 uložili na penzijní pojištění zmíněných 36 000 Kč, svůj daňový základ snížíte o 24 000 Kč. A vaše konečná úspora bude 3 600 Kč.

Pokud přitom zmíněnou částku spoříte třeba 30 let, ušetříte díky slevě na dani víc než 100 000 Kč.

Spoříte málo? Zvyšte své příspěvky

Pokud jste si dosud ukládali menší částku a chcete získat maximální slevu, máte ještě jednu možnost. Zvyšte ve zbývajících měsících sumu, kterou posíláte na penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření. A to tak, abyste na konci roku měli naspořeno zmíněných 36 000 Kč.

Když tedy každý měsíc spoříte 1 000 Kč a v srpnu zjistíte, že vám do naspořených 36 000 Kč zbývá ještě 28 000 Kč, musíte spoření navýšit na 7 000 Kč měsíčně.

Za zbývající čtyři měsíce tak naspoříte 28 000 Kč. A v celkovém součtu se dostanete na potřebných 36 000 Kč.

Ovšem pozor – nestačí pouze navýšit částku, kterou každý měsíc na penzijní pojištění posíláte.

Nejprve musíte penzijní společnosti doručit žádost o změnu svého měsíčního příspěvku. A teprve, když máte smlouvu, ve které jsou tyto změny zohledněné, můžete zvýšit trvalý příkaz.

Když to neuděláte, smíte si dál odečítat pouze původní částku.

Penzijní připojištění a odpočet daně v roce 2022: pár starších turistů s mapou prochází městem.
Díky daňovým odpočtům ušetříte s penzijním pojištěním i více než 100 000 Kč. A můžete je využít třeba k cestování.

Dejte pozor na dodanění

Pamatujte ale na jednu věc. Pokud chcete daňové zvýhodnění využít, musíte na penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření přispívat celou dobu, na kterou jste si tento produkt sjednali. Tedy do svých 60 let.

Když smlouvu ukončíte předčasně, musíte předchozí odpočty dodanit. Tedy vrátit slevy na daních, které jste díky penzijnímu připojištění získali.

Dodanění vás přitom může vyjít i na desítky tisíc korun. Proto je výhodnější penzijní pojištění zachovat a pouze snížit částku, kterou na něj každý měsíc posíláte.

Existují však i situace, kdy odpočty penzijního pojištění z daní vracet nemusíte, přestože ho ukončíte před původně smluveným termínem. A to když:

  • jdete do starobního důchodu
  • nebo máte invalidní důchod kvůli invaliditě 3. stupně.

A sleva se samozřejmě nevrací ani v případě smrti.

Odpočty nemusíte dodaňovat, ani když se rozhodnete změnit poskytovatele penzijního připojištění či penzijního doplňkového spoření. Musíte však peníze rovnou převést k nové penzijní společnosti.

Pokud byste si je nechali nejdříve vyplatit, slevu na daních vrátit musíte.

Se státním příspěvkem získáte až 6 360 Kč

Odpočet penzijního připojištění z daní není jedinou výhodou, kterou tento produkt přináší. Nabízí totiž také státní příspěvky. A to až 230 Kč za měsíc – tedy 2 760 Kč ročně.

V kombinaci s odpočtem daně vám tak penzijní pojištění přinese za rok až 6 360 Kč.

Také výše státních příspěvků záleží na tom, kolik si každý měsíc spoříte. Abyste dosáhli alespoň na minimální příspěvek 90 Kč, potřebujete ukládat 300 Kč měsíčně.

S každou stokorunou navíc se pak příspěvek o 20 Kč zvyšuje. Až na 230 Kč, které získáte, když každý měsíc uložíte nejméně 1 000 Kč.

Následně už sice státní příspěvek na penzijní pojištění neroste, zato se však přidávají daňové úlevy.

Přehled státních příspěvků a slevy na dani u penzijního pojištění v roce 2022

měsíční platba penzijního pojištěnístátní příspěvek (měsíční)daňový odpočet (roční)
300 Kč90 Kč
400 Kč110 Kč
500 Kč130 Kč
600 Kč150 Kč
700 Kč170 Kč
800 Kč190 Kč
900 Kč210 Kč
1 000 Kč230 Kč
1 100 Kč230 Kč180 Kč
1 200 Kč230 Kč360 Kč
1 500 Kč230 Kč900 Kč
2 000 Kč230 Kč1 800 Kč
2 500 Kč230 Kč2 700 Kč
3 000 Kč230 Kč3 600 Kč

Penzijní pojištění a daně u zaměstnavatele

Plusem je také fakt, že vám na penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření může přispívat i zaměstnavatel. A pomůže vám tak šetřit na důchod.

Tyto příspěvky na penzijní pojištění si sice z daní odečíst nemůžete, ale zato jsou daňově uznatelné pro vašeho zaměstnavatele. A to v jakékoliv výši. Čím více vám tedy na penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření pošle, tím větší bude jeho sleva na dani.

Navíc se na tyto příspěvky nevztahují odvody na zdravotní a sociální pojištění. Pro zaměstnavatele jsou proto výhodnější než například zvýšení platu.

Přestup z penzijního připojištění na penzijní spoření

Jak už jsme zmínili v úvodu, v současnosti už penzijní připojištění uzavřít nemůžete. Místo něj je na trhu doplňkové penzijní spoření. A na rozdíl od připojištění u něj nemáte garantovanou návratnost vkladů.

Teoreticky tak můžete získat méně, než kolik si uložíte. Záleží na tom, jak úspěšná bude zvolená investiční strategie.

Zároveň ale sami ovlivníte, jak odvážné budou vaše investice. A tedy jak moc můžete získat.

Všichni poskytovatelé přitom ze zákona nabízejí konzervativní investiční strategii. Je nejbezpečnější, zároveň však přináší nejnižší výnos.

Kromě ní máte obvykle na výběr ještě dynamické a také vyvážené fondy.

Pokud se tedy rozhodnete přejít z penzijního připojištění na penzijní spoření, zvolíte si nejen poskytovatele, ale také vhodnou strategii.

Určitou nevýhodou je, že jakmile se jednou rozhodnete pro doplňkové penzijní spoření, k penzijnímu připojištění už se vrátit nemůžete. Přesto se přechod od připojištění ke spoření většinou vyplatí. Statistiky totiž ukazují, že doplňkové penzijní spoření dokáže vaše peníze zhodnotit lépe. A to se u zajištění na důchod 100% hodí.