Pojištění GAP: zloděj krade zaparkované auto.

Nic nedokáže zkazit radost z nového auta tak, jako nehoda nebo krádež. Zvlášť, když zjistíte, že vám pojišťovna místo původní ceny vozu zaplatí o několik set tisíc korun méně. Naštěstí existuje jednoduchý „trik“, jak získat plnou částku. Jmenuje se pojištění GAP.

Možná už se to někdy stalo i vám. Koupili jste si nové auto, sjednali jste si povinné ručení i havarijní pojištění  a s vozidlem jste v klidu jezdili. Po dvou letech vám ale automobil ukradli.

Ihned jste vše ohlásili policii i pojišťovně. A po několika týdnech vám přišlo pojistné plnění.

Jenže místo částky, na kterou jste auto pojistili, jste dostali mnohem méně. Od jeho pořízení totiž hodnota vozu výrazně klesla.

Co je pojištění GAP

Podobný scénář je v praxi poměrně běžný. Hodnota auta se totiž snižuje už od okamžiku, kdy sjede z výrobní linky. A klesá s každou cestou.

Nejvýraznější propad hodnoty přitom nastává v prvních letech provozu. Už za 3 roky může klesnout dokonce na polovinu!

Havarijní pojištění přitom kryje škody maximálně do částky, která odpovídá reálné ceně vozidla v době krádeže či poškození.

A i když má vaše auto najeto třeba jen 5 000 km, dostanete mnohem méně peněz, než kolik jste za něj zaplatili.

Pojištění GAP podobné situace řeší.

Potvrzuje to už jeho název, který vychází ze spojení Guaranteed Asset Protection – tedy garantovaná ochrana majetku. A zaručuje, že při pojistné události dostanete plnou částku, za kterou jste auto koupili.

Jak pojištění GAP získat

Pojištění GAP nabízí jen několik poskytovatelů na trhu a vždy jako připojištění k havarijnímu pojištění.

Nemůžete si ho tedy sjednat samostatně. A navíc ho musíte mít u pojišťovny, u které máte i „havarijko“.

Pokud tedy o této pojistce uvažujete, myslete na ni už při výběru havarijního pojištění. Jinak se může stát, že si auto pojistíte u poskytovatele, který GAP pojištění nenabízí.

I když ale vaše pojišťovna tento produkt ve svém portfoliu má, neznamená to, že máte vyhráno. Pojištění GAP si obvykle smíte sjednat jen u nových vozidel.

U některých poskytovatelů přitom máte na uzavření pojistky jen několik týdnů od přihlášení vozidla do provozu, zatímco jinde můžete tento produkt využít i tři roky po koupi. U starších aut ale získáte tuto pojistku jen výjimečně.

U většiny poskytovatelů tato pojistka platí maximálně 3 roky, někde si ale můžete sjednat pojištění GAP i na 5 let. Počítejte však s tím, že čím je pojistná doba delší, tím víc zaplatíte.

Pojištění GAP: pár si v autosalonu prohlíží nové auto.
Pojištění GAP se vyplatí zejména u nových aut. Zvlášť, pokud si na nákup vozidla půjčujete.

Jak pojištění GAP funguje

Samotné GAP pojištění nekryje celou pořizovací cenu automobilu. Pouze rozdíl mezi touto částkou a sumou, kterou dostanete z havarijního pojištění.

A právě díky kombinaci těchto dvou pojistek získáte zpátky 100 % z nákupní ceny vozu.

V praxi pak pojištění GAP využijete ve 2 situacích:

  • při totální škodě na autě – tedy v případě, že je například po nehodě nebo řádění živlů škoda taková, že se nevyplatí automobil opravovat (pojišťovny tuto hranici obvykle stanovují na 80 % z aktuální ceny vozidla);
  • při krádeži auta – na výplatu pojistného plnění máte obvykle nárok až poté, kdy se do 30 dnů od nahlášení krádeže vozidlo nenajde.

V těchto případech vám havarijní pojištění zaplatí plnění ve výši obvyklé ceny vozidla (tedy ceny před pojistnou událostí), od které navíc odečte sjednanou spoluúčast.

Pojištění GAP pak doplatí rozdíl mezi sumou, kterou dostanete z havarijního pojištění, a pořizovací cenou auta. Pokryje tedy pokles ceny auta i vaši spoluúčast.

Vše jasně ilustruje následující příklad:

Představte si, že koupíte auto za 500 000 Kč. Uzavřete havarijní pojištění se spoluúčastí 5 %  a přidáte i pojištění GAP.

Po dvou letech klesne hodnota vozu na 350 000 Kč. A v tu dobu vám někdo auto ukradne.

Z havarijního pojištění tedy můžete dostat maximálně 350 000 Kč. Od této částky ale musíte odečíst svou spoluúčast. Ta je 5 % z 350 000 Kč – tedy 17 500 Kč.

Pojišťovna vám tedy pošle 332 500 Kč. Pokud byste neměli pojištění GAP, na víc peněz nedosáhnete.

Protože ho ale máte, dostanete k částce z havarijního pojištění ještě dalších 167 500 Kč. Dohromady tak máte 500 000 Kč. Tedy stejnou částku, za kterou jste si vůz před dvěma lety pořídili

Cena pojištění GAP

Jednou z nevýhod pojištění GAP, může být jeho cena. Odvíjí se totiž od hodnoty vašeho vozidla. Čím dražší auto tedy máte, tím víc zaplatíte.

A protože je pojištění GAP součástí havarijního pojištění, nepřímo jeho cenu ovlivňují i faktory, které se týkají právě „havarijka“. Tedy například:

  • váš věk,
  • vaše bydliště
  • nebo zabezpečení auta proti krádeži.

Kdy se vám pojištění GAP vyplatí

Je jasné, že pojištění GAP dává největší smysl u nových vozidel. Právě ta ztrácejí nejrychleji svou hodnotu.

Pomůže vám přitom zejména v případě, že máte auto na splátky.

Díky pojištění doplatíte úvěr, který jste k nákupu auta využili, a získáte i peníze „navíc“. A můžete je využít například k pořízení nového vozu.

Pokud byste měli jen havarijní pojištění, mohlo by vám po vyplacení pojistného plnění a splacení půjčky zůstat jen pár tisíc.

Jak je to možné?

Představte si, že jste u automobilu z předešlého příkladu uzavřeli jen havarijní pojištění. Při krádeži vozu, za který jste zaplatili 500 000 Kč, vám tedy pojišťovna zaplatí pouze 332 500 Kč.

Na nákup jste si přitom vzali spotřebitelský úvěr 400 000 Kč, ze kterého jste za dva roky splatili 100 000 Kč. V době krádeže vám tedy zbývá doplatit ještě 300 000 Kč.

Pokud k tomu využijete peníze, které jste dostali od pojišťovny, zůstane vám z pojistného plnění jen 32 500 Kč.

Pokud ale budete mít pojištění GAP, snadno doplatíte půjčku a ještě vám zbude 200 000 Kč jako základ na další auto. Případně využijete celé plnění k nákupu nového vozu a původní úvěr budete splácet dál.

Na co si dát u GAP pojištění pozor

Stejně jako u jiných pojištění, musíte si také v případě GAP dát pozor na výluky. Říkají, ve kterých případech vám pojišťovna škodu nezaplatí.

U GAP pojištění je to například škoda na mimořádném příslušenství vozidla, které jste do něj namontovali až po uzavření pojistky.

Kromě výluk si důkladně prostudujte i další podmínky pojištění. Najdete mezi nimi například maximální limit pojistného plnění.

Obvykle se pohybuje okolo 50–55 % z kupní ceny vozidla (zbylou část hradí havarijní pojištění). Může být ale omezený i konkrétní sumou. A pokud si chcete být jistí, že sáhnete po tom nejvýhodnějším pojištěním GAP, požádejte o pomoc naše poradce. Zdarma projdou veškerá pojištění na trhu, porovnají jejich podmínky i výluky a pomůžou vám najít tu nejlepší pojistku právě pro vás.