Letadlo odlétající z ranveje letiště

Člověk míní, život mění. Třeba když vám zbývají dva dny do vysněné dovolené, máte sbaleno – a najednou vás skolí horečka. A je po legraci.

Najednou přijdete o výlet i peníze za letenky. Zmařená dovolená vás nejen mrzí, ale také vás mlůže přijít draho.

Naštěstí existuje způsob, jak se před podobně nepříjemnými událostmi chránit. Jmenuje se pojištění storna letenky. Tato pojistka vám poskytne klid a jistotu, že moc neproděláte, aniž když vám nečekané okolnosti zkříží plány. Vysvětlíme si, co pojištění storna letenky obnáší, proč je užitečné a jak funguje.

Co je pojistění storna letenky?

Pojištění storna letenky je specifický typ pojistky, který cestujícím poskytuje ochranu v případě, že musí svou letenku zrušit z důvodu neočekávaných událostí.

Jde v zásadě o speciální druh cestovního pojištění, který cestujícím umožňuje získat zpět finanční prostředky za letenku, pokud kvůli nepřízni osudu neodcestují.

Tato pojistka může být užitečná, protože zrušit letenku není tak jednoduché. S celým procesem jsou často spojené restrikce a storno poplatky – což může být finančně náročné.

Pojištění storna letenky vám pomůže, pokud na dovolenou neodjedete kvůli:

 • nemoci,
 • úmrtí v rodině,
 • úrazu,
 • rozvodu,
 • nečekané výpovědi ze zaměstnání
 • nebo dalších závažných událostí.

Devatero k pojištění storna letenky:

 • Přijatelné důvody pro zrušení letenky

Pojištění storna letenky se vztahuje pouze na vybrané životní situace. Obvykle jde o náhlé a závažné události, které vám brání odletět. Typicky se jedná o závažné nemoci, úmrtí v rodině, úraz, havárii vozidla nebo přírodní katastrofy.

Pokud si ale před dovolenou zkrátka jen řeknete, že radši zůstanete doma, pojistka vám bude k ničemu.

Před uzavřením pojistné smlouvy si proto doporučujeme přečíst pojistné podmínky, abyste přesně věděli, jaké situace jsou kryty.

 • Termíny a lhůty

Na oznámení storna máte pouze určenou lhůtu, která bývá vymezená v pojistné smlouvě. Jakmile se objeví nepředvídatelná událost, která vás donutí zrušit svou cestu, je důležité jednat rychle a včas upozornit pojišťovnu.

 • Pojistné plnění

Pojišťovna vám obvykle nahradí cenu letenky, případně i nezbytné ubytování v souladu s podmínkami pojistné smlouvy. Náhrada většinou zahrnuje cenu letenky a poplatky za storno, vyplacená částka může být zastropovaná.

 • Poplatky za pojistku

Pojištění storna letenky je placená služba. Cena pojistky závisí na několika faktorech, například:

 • délce cesty,
 • ceně letenky
 • nebo věku cestujících.
 • Výjimky a omezení

Podobně jako většina pojistek, i pojištění storna letenky mívá určité výluky z pojištění a omezení, na které byste měli pamatovat.

Pojištění storna cesty se obecně vztahuje jen na přesně definované situace, například vážné zdravotní důvody.  Každá pojišťovna má ale svá vlastní pravidla, která jsou podrobně popsána ve všeobecných pojistných podmínkách.

 • Způsob nahlášení a postup při stornu 

Storno obvykle musíte oznámit jak letecké společnosti, tak i pojišťovně. Každá pojišťovna má vlastní postupy pro nahlášení storna a získání náhrady.

Vždy si nezapomeňte vyžádat doklad o tom, že storno proběhlo.

 • Výhody pojištění storna letenky

Hlavní výhodou tohoto druhu pojistky je finanční ochrana před nečekanými událostmi.

Cestujícím může ušetřit velké množství peněz – zejména v případě dražších letenek.

 • Balíčky cestovního pojištění

Pojištění storna letenky bývá součástí některých cestovních pojištění typu „all-inclusive“.

Pokud si takovou pojistku sjednáte, nemusíte řešit pojištění letenek zvlášť a ušetříte čas.

 • Pojištění storna vs. náhrady za zrušení letu

Ke zrušení letu může dojít z různých důvodů. Pojištění storna letenky řeší situace, kdy musíte let zrušit sami z důvodu vážných osobních událostí.

Někdy může ale let zrušit přímo letecká společnost. V takových případech má povinnost zajistit náhradní let nebo vrátit peníze za letenku. To znamená, že náhradu dostanete od aerolinky, ne od pojišťovny.

Jak pojištění storna letenky sjednat?

Vyřízení pojistky je snadné. Většina leteckých společností a pojišťoven nabízí cestujícím možnost pojištění storna letenky online při platbě za let.

Pokud však tuto možnost při rezervaci letu přehlédnete, nezoufejte. Většina firem, které toto pojištění nabízejí, umožňuje dodatečné sjednání. Stačí jenom kontaktovat zákaznické centrum.

U některých poskytovatelů je možné vše vyřídit také přes e-mail. Pracovníci pojišťovny vám například zašlou cenovou nabídku a informace o platebních možnostech.

Nezapomeňte si ale pojištění vyřídit nejpozději v den, kdy platíte za rezervaci letenky. Pozdější sjednání často není možně.