Detail pobočky UniCredit Bank

Od 1. listopadu UniCredit Bank upravuje sazebník služeb. Změny se dotknou plateb za ověřovací a informační SMS, papírové výpisy, platební příkazy na pobočce, některé výběry z cizích bankomatů a určité zahraniční platby. Nové ceny platí i pro dětské účty.

Nový sazebník UniCredit Bank přináší několik úprav, není třeba se však bát zásadního zdražení. Běžných služeb se úprava prakticky nedotkne – zdraží především zastarávající služby, za které klienti platili již dříve. Banka totiž nabízí jejich bezplatné moderní alternativy.

Ověření plateb postaru se prodraží

Od listopadu se v UniCredit Bank zvýší například cena za ověřovací a informační SMS. Klienti, kteří stále využívají tento starší způsob ověřování místo mobilní aplikace (Smart Banking nebo Smart klíč), budou za každý odeslaný SMS klíč platit čtyři koruny, což je výrazné zvýšení oproti dosavadním 1,50 Kč. Tento jednorázový SMS kód je nezbytný pro klienty, kteří se přihlašují do internetového bankovnictví nebo v něm potvrzují platby.

I jednorázový poplatek za úvodní aktivaci SMS klíčů se také zvýší, a to zhruba na dvojnásobek, tedy 400 korun (místo dosavadních 200 nebo 250 korun). Banka se takto snaží podnítit klienty k přechodu na ověřování pomocí notifikací v aplikaci, které zůstávají bezplatné.

Současně dojde ke zvýšení ceny za informační SMS o pohybech na účtu. Ti, kteří si přejí tuto formu komunikace nadále využívat, budou platit čtyři koruny za každou SMS oproti stávajícím 2,90 Kč. Tytéž informace mohou klienti bezplatně dostávat prostřednictvím notifikací v mobilní aplikaci nebo e-mailem.

Více zaplatí také klienti, kteří pro ověření úkonů používají speciální token (elektronický klíč v podobě malé „kalkulačky“), pokud již nemají token zahrnutý přímo v ceně účtu. Předání, inicializace nebo výměna tohoto zařízení bude nově stát 1500 Kč (doposud šlo o 1000 Kč).

Výběrů se změna dotkne minimálně

Výběry z bankomatů zůstávají zdarma v rámci sítě UniCredit Bank a sítě sdílených zařízení, kam patří stroje od Air Bank, Komerční banky a Moneta Money Bank.

Podmínky pro výběry z cizích bankomatů v Česku (mimo sdílenou síť) a ze všech bankomatů v zahraničí zůstávají beze změn, pokud jsou součástí klientova účtu. Všechny výběry z cizích bankomatů zůstávají zdarma u účtů Open a Top. U účtů Start je služba stále zdarma při výběru alespoň 2000 Kč. Bez poplatku zůstávají i všechny výběry na starším typu účtu U-konto.

V ostatních případech, kdy výběry z cizích bankomatů nejsou součástí účtu, dojde od listopadu k mírnému nárůstu poplatku na 40 korun, což je o 10 korun více než dosavadních 30 korun.

Změna se dotkne rovněž poboček a papírových výpisů

Co se týká plateb a příkazů podaných na pobočkách, poplatek za platební příkazy provedené na papírovém nosiči, tedy na pobočce, bude od listopadu činit 200 Kč (což je o padesát korun více než dosud). To se týká i převodů mezi účty v rámci UniCredit Bank. Převody provedené prostřednictvím elektronického bankovnictví zůstanou bez poplatku.

Dále dojde ke zvýšení nákladů na hotovostní transakce na pobočkách. Vklady hotovosti na korunové účty provedené třetí osobou se zdraží na 170 Kč (o 20 korun více než dosud). Stejně tak se zvýší poplatek za výběr hotovosti na pobočkách. U vkladů a výběrů v cizí měně bude poplatek činit 1 % z objemu transakce, ale minimálně 170 korun, což je o 20 korun více než dosud.

Změní se i cena papírových výpisů z účtů zasílaných poštou. Nově za ně dáte 120 Kč, zatímco dosavadní cena byla 100 Kč. Stejně tak se zvýší poplatek za papírové oznámení o neprovedení platebního příkazu nebo papírový výpis k platební kartě se zvýší. V případě dopisu do zahraničí klienti zapatí 170 Kč (+20 Kč oproti dřívějšku). Klientům však samozřejmě zůstávají k dispozici bezplatné elektronické výpisy jako alternativa

Mění se podmínky pro termínované vklady a dětské účty

Větší restrikce čekají klienty, kteří budou chtít předčasně vybrat finanční prostředky z termínovaného vkladu. Nově bude uplatněna sankce ve výši 100 % z poměrné části úroku, a to bez ohledu na to, kdy ke zmíněnému předčasnému výběru dojde. Tato sankce bude aplikována i v situacích, kdy klient plánuje výběr jen několik málo dní před uplynutím původně dohodnuté doby trvání termínovaného vkladu.

V předchozích pravidlech byla sankce ve výši 100 % použita pouze tehdy, pokud si klient přál vybrat peníze dříve než během první poloviny sjednaného období. Po uplynutí této poloviny klesla případná sankce na 50 % z úrokové části.

UniCredit Bank zavádí změny také v oblasti dětských účtů. Poplatky za elektronické platby na těchto účtech budou odstraněny, a to za tuzemské příchozí i odchozí transakce. Na dětském účtu však již nebude možné provést jeden bezplatný výběr hotovosti na pobočce za měsíc.

Připlatíte si také za zahraniční platby

Od listopadu se zvýší minimální poplatek za odchozí i příchozí zahraniční transakce, s výjimkou SEPA plateb. Detaily popisujeme níže.

  1. Standardní platby do zahraničí

Za standardní odchozí platbu do zahraničí, provedenou v internetovém bankovnictví, klient zaplatí 0,9 % z objemu transakce jako doposud. Minimální výše poplatku ovšem vzroste na 300 Kč místo dosavadních 250 Kč (maximální cena 1500 Kč se nemění).

U příchozích platbách zůstává dosavadní základní sazba 0,9 %, ale i zde se zvýší minimální poplatek, konkrétně na 250 Kč (nárůst o 50 Kč). Dále dojde k zvýšení poplatků za zahraniční platby zadané na papírovém formuláři na pobočce.

V případě plateb do nebo z vysoce rizikových třetích zemí (NON-STP) se příplatek zvýší na 600 Kč (zdražení o 100 Kč). Seznam těchto zemí je k dispozici na webu Finančně analytického úřadu.

  • SEPA platby

Pokud jde o tuzemské platby a SEPA platby, u všech novějších typů účtů (Start, Open, Top) i starších účtů U-konto jsou k dispozici bezplatné a neomezené elektronické převody (to platí pro tuzemské i SEPA převody, tedy platby v eurech).

Změny se dotknou pouze menší skupiny klientů, kteří provádějí tzv. transakce mimo konta. Pro tyto klienty vzroste poplatek za odchozí tuzemský převod přes internet, a to ze šesti na sedm korun. Tento poplatek se aplikuje jak při převodu do jiné tuzemské banky, tak i uvnitř UniCredit Bank. Těmto klientům se zdraží také příchozí tuzemské platby – tedy inkaas, trvalé platby a odchozí i příchozí SEPA platby.

Ostatní změny

K úpravám došlo i plateb za bezpečnostní schránky – kauce za zapůjčení klíče či klíčů k bezpečnostní schránce bude od listopadu činit 5000 Kč, což je zvýšení o 3000 Kč oproti dosavadním 2000 Kč.

Další změny se dotknou těchto oblastí:

  • Poplatek za faxovou zprávu zaslanou na vyžádání klienta, který dosud činil 60 korun za stránku, bude z ceníku od listopadu odstraněn.
  • Banka také ukončí poskytování šekových služeb (jde především o inkaso, vystavení a blokaci šeků).

Položka „převod zůstatku účtu na základě žádosti o změnu platebního účtu (mobilita účtu) na účet vedený u jiné banky v ČR“, který dosud stála 50 Kč, se v novém sazebníku již neobjeví.