Lístečky s úrokovými sazbami

Hypoteční úrokové sazby zaznamenaly pokles již čtvrtý měsíc v řadě. Swiss Life Hypoindex ukazuje, že v září klesly průměrné nabídkové sazby hypoték o dalších devět bazických bodů – k 5. září dosáhly hodnoty 6,1 % p. a. Od začátku května se pak sazby celkově snížily o 22 bazických bodů.

I přes tento trend však Česká národní banka (ČNB) stále udržuje základní úrokovou sazbu na 7 % a výraznější snížení sazeb v dohledné době neplánuje. Dočkáme se výraznějšího zlevnění hypoték?

Výkyv způsobily sezónní slevy

Se závěrem prázdnin některé banky spustily tradiční podzimní slevy na úrokových sazbách hypoték, což se promítá i na datech ze Swiss Life Hypoindexu. Jde ale o časově omezené akční nabídky – základní sazba hypotečních úvěru se tak reálně nemění, stejně jako základní sazba ČNB. Průměrná nabídková sazba se tedy stále drží nad 6 %. U vybraných bank si však sjednáte hypotéku i se sazbou téměř o jedno procento nižší.

Pozvolné snižování úrokových sazeb je pro hypoteční trh samozřejmě dobrou zprávou. Ale důvod k radosti to zatím není. Hypotéky totiž naopak nepříznivě ovlivní změna cen nemovitostí – zde se má aktuální klesající trend zastavit, nebo dokonce otočit. Na vině je jednak snižování úrokových sazeb hypoték, ale hlavně zamrzlé tempo výstavby nových nemovitostí.

Jak se promítne vývoj sazeb do výše splátek?

Například měsíční splátka hypotečního úvěru (LTV 80 %) ve výši 3,5 milionu korun s dobou splatnosti 25 let dosahuje nyní částky 22 770 korun. Tato splátka se týká hypotečního úvěru. Průměrná nabídková sazba pro tento úvěr nyní činí 6,1 % ročně, díky tomu se měsíční splátka snížila téměř o 180 korun.

Nejvíce zlevnily hypotéky s tříletou fixací

Podobně jako minulý měsíc, i tentokrát došlo k nejvýraznějšímu poklesu úrokových sazeb u hypoték s tříletou fixací, a to o 15 bazických bodů. Průměrná sazba u hypoték s LTV do 80 % dosáhla hodnoty 6,04 % p. a., zatímco u hypoték určených pro mladé klienty s LTV nad 80 % se snížila na 6,33 % p. a.

Naopak úrokové sazby hypoték s jednoletou fixací a LTV do 80 % klesly průměrně jen o tři bazické body (na 6,57 % p. a.) hypotéky s jednoletou fixací pro mladé klienty pak zůstaly na dřívější úrovni.

U ostatních délek fixací hypotečních úvěrů došlo k poklesu sazeb o sedm bazických bodů. Například hypotéky s LTV do 80 % fixované na 10 let opět zaznamenaly pokles úrokové sazby o sedm bazických bodů na 5,95 % p. a. Poprvé od října loňského roku se tak sazby této kategorie hypoték dostaly zpět pod šestiprocentní hranici.

Sazby hypoték s pětiletou fixací a LTV do 80 % pak drží sazby pod úrovní 6 % již od července – v minulém měsíci klesly o dalších sedm bazických bodů na 5,84 % p. a. O sedm bazických bodů poklesly také sazby hypoték pro mladé klienty s fixací na pět a deset let, které dosáhly hodnot 6,13 % p. a. a 6,23 % p. a.

Na větší změnu si počkáme

I když nabídkové sazby většiny bank nyní mírně poklesly, nelze s jistotou tvrdit, že se trend vývoje skutečně obrací. Pokles je totiž především důsledkem časově omezených slevových akcí.

Skutečný obrat by mohlo přinést až výraznější snížení základních úrokových sazeb ze strany České národní banky. Bankovní rada ČNB však zatím s tímto krokem vyčkává, což je patrné z vyjádření většiny jejích členů, kteří zdůrazňují potřebu udržet stabilitu úrokových sazeb v delším časovém horizontu. První snížení sazeb ČNB by tak mohlo přijít až na únorovém zasedání bankovní rady.