Italské Benátky při západu slunce, který ozařuje domy. Na řece plují gondoly.

Vyrážíte do Alp nebo za romantikou do Benátek? Myslete i na situace, kdy se na výletě něco zvrtne. Poradíme vám, jaké cestovní pojištění do Itálie zvolit.

Itálie patří mezi země Evropské unie a Schengenského prostoru, takže vám pro překročení hranic stačí platný občanský průkaz nebo pas.

Pokud jedete na dovolenou autem, nezapomeňte si také řidičský a technický průkaz a zelenou kartu.

Zdravotní péče v Itálii

Úroveň a dostupnost zdravotní péče v Itálii obecně odpovídá evropským standardům, v některých oblastech (zejména na jihu) přesto může být shánění lékaře problém. Různí se i komfort služeb pro pacienty. Zdravotní péče je zde také poměrně nákladná – obzvláště zubařské ošetření.

Také proto doporučujeme, abyste se na dovolené nespoléhali jen na Evropský průkaz zdravotního pojištění. Sice vám garantuje nejnutnější lékařské ošetření i v Itálii, léky a neakutní péči si však musíte hradit ze svého.

A pokud se například zraníte při lyžování v Alpách, náklady na přílet horské služby a následný pobyt v nemocnici se mohou vyšplhat na statisíce. Před cestou proto myslete na vhodné pojištění.

Jak se pojistit do Itálie?

Na dovolenou v Itálii se vám může hodit hned několik pojistek.

Jde o:

Cestovní pojištění do Itálie

Klasické cestovní pojištění je pro výlety do zahraničí úplný základ. Bez něj do ciziny raději nevyrážejte.

Jádrem produktu je pojištění léčebných výloh, které oceníte, když se v Itálii zraníte nebo vás skolí nějaký bacil. Produkt kryje náklady na lékařskou péči včetně hospitalizace a případného převozu zpět do ČR. Pojišťovna za vás zaplatí také předepsané léky.

Nedílnou součástí cestovního pojištění do Itálie a dalších zemí je také asistenční služba, která vám pomůže s řešením pojistných událostí.

Většina poskytovatelů totiž cestovko nabízí jako balíček pojišťovacích služeb. Konkrétní rozsah krytí se ale liší podle pojišťovny.

Kromě pojištění lékařské péče produkt často obsahuje například základní pojištění odpovědnosti nebo zavazadel. A k dispozici máte rovněž připojištění:

 • rizikových sportů,
 • úrazu,
 • cesty (například zpoždění letu)
 • nebo domácích mazlíčků.

Pojištění občanské odpovědnosti

Na dovolené v Itálii přijde vhod také pojištění odpovědnosti (neboli „pojistka na blbost“). Zaplatí za vás škodu, kterou na výletě nechtěně způsobíte ostatním. Pojistka se dá sjednat jako samostatný produkt nebo jako součást cestovního pojištění.

Nejvíce ji ocení sportovci, rodiče malých dětí a majitelé domácích mazlíčků (pojistka často zahrnuje i děti a zvířata).

Pojišťovna za vás uhradí škodu, když:

 • váš pes někoho pokouše,
 • na snowboardu srazíte cizího lyžaře,
 • vaše dítě rozbije skleněné dveře v restauraci.

Produkt vám tak ušetří i statisíce korun, které byste jinak museli zaplatit za odškodné nebo léčbu zranění ostatních lidí.

Pojištění storna zájezdu

Člověk míní, život mění. A když náhodou na dovolenou neodjedete, zbytečně přijdete o dost peněz.

Před tím vás ochrání pojištění storna zájezdu. To za vás uhradí storno poplatky, když vám plány na dovolenou zkříží vážné události. Typicky vás kryje, když:

 • se zraníte,
 • náhle onemocníte,
 • dojde k úmrtí ve vaší rodině
 • nebo ztratíte zaměstnání a musíte zájezd zrušit.

Storno pojištění se naopak nevztahuje na těhotenství nebo situace, kdy nedostanete vízum nebo dovolenou v práci.

Tip! Storno pojištění do Itálie musíte většinou vyřídit s dostatečným předstihem, ideálně hned po zaplacení dovolené. Pozdější sjednání často není možné. Doporučujeme si ho proto zřídit už při objednávání zájezdu.

Připojištění vozidla do zahraničí

Pokud do Itálie pojedete vlastním autem, zvažte také připojištění asistenčních služeb do zahraničí.

Škody při dopravní nehodě samozřejmě pokryje i české povinné ručení, případně havarijní pojištění. Oba produkty totiž většinou platí na celém území Evropské unie včetně Itálie (doporučujeme si to však před cestou ověřit).

Horší je to ale s technickou asistencí, například při poruše vozu.

A právě zahraniční asistenci vám toto připojištění garantuje. Pojišťovna vám tak zajistí a zaplatí technika nebo odtahovou službu, když uvíznete na italských cestách. Pomůže vám i se sháněním náhradního vozu nebo dopravou zpět do ČR.

Které pojištění zvolit?

Balíček pojištění vybírejte podle účelu cesty. Na sjezdovce se vám bude hodit jiná pojistka než při procházení Říma. Češi obvykle jezdí do Itálie:

Za památkami

Milujete poznávací zájezdy? Nebo chystáte romantický eurovíkend v Toskánsku? Pak si pořiďte běžné cestovní pojištění do Itálie, které pokryje základní rizika.

Hodí se i pojištění zavazadel. Někdy bývá součástí klasické pojistky, jinde si ho musíte sjednat jako připojištění. Pomůže vám při ztrátě dokladů nebo odcizení peněženky – v některých italských městech totiž rádi řádí kapsáři.

Pokud pojedete s cestovkou, nebo plánujete z Česka letět, zvažte také pojištění storna zájezdu. Kdyby odjezd nevyšel, nepřijdete o peníze za dovolenou a letenky.

Jestli pojedete vlastním autem, buďte opatrní. Italové jsou milí lidé, ale pravidla silničního provozu příliš vážně neberou. Ujistěte se proto, že máte platné povinné ručení a havarijko.

Kromě nich se vám v Itálii může hodit i pojištění auta do zahraničí, které vám zajistí asistenční služby. Když se stane nehoda nebo vám odejde motor při přejíždění Dolomit, pojišťovna zařídí opravu a přistaví náhradní vůz.

A pokud bude vaše auto nepojízdné, zabezpečí vám dopravu na ubytování nebo zpátky do ČR.

K moři

Pokud se chystáte spíše relaxovat na pláži, většinou si také vystačíte s klasickým cestovním pojištěním. Jistí vás i při plážových sportech nebo plavání.

Moře v Itálii ale nabízí také další vyžití. Na své si přijdou milovníci hlubokomořského potápění, (wind)surfingu i kiteboardingu.

Pokud se chystáte dělat některou z těchto aktivit, nezapomeňte si navíc připojistit rizikové sporty.

Několik pojišťoven nabízí také speciální pojistky určené pro letní dovolenou, které pokrývají většinu turistických aktivit už v základu.

Za krásami hor

Itálie má nádhernou přírodu, které dominují vrcholky Dolomit a italských Alp. Ty však mohou být nejen krásné, ale i zrádné.

Pokud je hodláte objevovat pěšky nebo na kole, měla by vám stačit standardní cestovní pojistka. Ověřte si ale, že kryje i náklady na zásah horské služby.

Pojišťovny zajímá také nadmořská výška, ve které se pohybujete – třeba výšlapy nad 3000 m. n. m. už někteří poskytovatelé klasifikují jako rizikový sport.

Náročnější aktivity, jako je cyklokros nebo downhill, pak vyžadují připojištění rizikových sportů. To se vám bude hodit i v zimě při lyžování nebo snowboardingu.

Před zimní dovolenou si ale vždy pečlivě prostudujte nabídku poskytovatelů. Některé pojišťovny kryjí zimní sporty už v základním balíčku – a u jiných si zase musíte koupit speciální pojistku pro zimní dovolenou.

Pozor si dejte u nebezpečných aktivit, jako je skialpinismus. Některé pojistky vás při nich nekryjí vůbec, u jiných musíte mít speciální připojištění.

Při aktivní dovolené oceníte rovněž úrazové pojištění, které vám pomůže, když se při pádu z lyží nebo kola vážně zraníte. Za úvahu stojí také pojištění odpovědnosti, které vás kryje, když při sportu způsobíte škodu ostatním.

Dlouhodobé pojištění do Itálie

Pokud hodláte v Itálii pobývat delší čas, třeba kvůli práci nebo studiu, doporučujeme si pořídit dlouhodobé cestovní pojištění. Vyplatí se vám i v případě, že do Itálie jezdíte vícekrát do roka – například na služební cestu.

Pojistka se nejčastěji uzavírá na rok. Konkrétní podmínky se liší podle poskytovatele, proto si vždy pečlivě prostudujte pojistnou smlouvu. Zatímco jedna pojišťovna omezuje maximální délku cesty na stanovený počet dní, jiná to neřeší.

Dlouhodobé cestovní pojištění do Itálie se dá sjednat pro jednotlivce, ale i celé rodiny.

Jinak produkt funguje podobně jako krátkodobé cestovko – na výběr máte různé tarify, pojistné limity a připojištění.

Cena cestovního pojištění do Itálie

Vyřídit si cestovní pojištění není složité a obvykle ani příliš drahé. Cenu pojistky ovlivňuje:

Cestovní pojištění na běžnou dovolenou většinou stojí několik set korun. Dlouhodobé pojištění je o něco dražší, obvykle vás vyjde na 1–2 tisíce Kč ročně.

Váháte, jakou pojistku zvolit? S výběrem vám ZDARMA pomohou naši poradci – stačí se jim ozvat.