Cedule bankomatu ČSOB.

Skupina ČSOB vykázala v prvním čtvrtletí meziroční pokles čistého zisku o 22 % na částku 3,6 miliardy korun. Na druhé straně však zaznamenala růst objemu aktiv spravovaných skupinou o 12 % na celkovou částku 326 miliard Kč. Také počet klientů bance stoupl o 55 tisíc na celkových 4,339 milionu. ČSOB tyto údaje poskytla ve své tiskové zprávě.

Generální ředitel skupiny ČSOB, Aleš Blažek, uvedl, že snížení čistého zisku v prvním čtvrtletí je především důsledkem nižších výnosů a čistého úrokového výnosu. Podle něj české domácnosti a firmy nemají problém se splácením svých závazků, rovněž podíl nevýkonných úvěrů v celém portfoliu byl na konci března velmi nízký.

Rostly úvěry i online produkty

Banka zaznamenala 3% nárůst objemu úvěrů na částku 879 miliard korun. Celkové klientské vklady ČSOB pak vzrostly o sedm procent na částku 1,248 miliardy korun. Provozní výnosy ovšem ČSOB na konci března meziročně klesly o 15 procent na 10,1 miliardy korun. Provozní náklady bez bankovních daní dosáhly pěti miliard korun, což představuje nárůst o jedno procento ve srovnání s předchozím rokem.

Mobilní bankovnictví ČSOB pokračuje ve svém růstu a loni se stalo hlavním vstupem pro uživatele při přístupu k účtům a dalším produktům. Počet uživatelů aplikace ČSOB Smart v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 39 procent na téměř 1,2 milionu. Digitalizace dle vyjádření banky pokračuje ještě rychleji, než se očekávalo –  více než polovina všech produktů je nyní prodávána online.

Skupina ČSOB také zaregistrovala meziroční růst celkového objemu úvěrů na bydlení o tři procenta. ČSOB Stavební spořitelna v prvním čtvrtletí poskytla o 26 procent více nezajištěných úvěrů než v předchozím roce, z toho čtvrtinu tvořily úvěry na energeticky úsporná řešení.

Jak si stojí ostatní banky?

Komerční banka dosáhla v prvním čtvrtletí meziročního nárůstu čistého zisku o 1,4 procenta na 3,6 miliardy korun. Naopak Moneta Money Bank  zaznamenala meziroční pokles o 5,8 procenta na 1,2 miliardy korun.

Česká spořitelna vykázala v prvním čtvrtletí nárůst zisku o třetinu na 3,3 miliardy korun, zatímco UniCredit Bank v ČR a na Slovensku zaznamenala nárůst o 19 procent na 2,2 miliardy korun. Raiffeisenbank v ČR zaznamenala pokles o 28 procent na 864 milionů korun.

O ČSOB

Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a ve střední a východní Evropě. Skupina zahrnuje několik společností, jako jsou ČSOB, Hypoteční banka, ČSOB stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Pojišťovna.

ČSOB patří mezi největší bankovní instituce v Česku. V souvislosti s tím podléhá nové dani z mimořádných zisků, známé také jako windfall tax. Vláda schválila tuto 60% daňovou přirážku na nadměrný zisk.

Tato daň se vypočítává jako rozdíl mezi základem daně a průměrnými náklady základu daně za poslední čtyři roky, zvýšenými o 20 procent. Výnos z této daně má sloužit vládě k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií.

Mimořádnosti se bance nevyhnuly ani při ohlášení finančních výsledků. ČSOB je plánovala oznámit v úterý 16. 5. v 14:00, ale došlo k nečekanému výpadku internetového bankovnictví, bankomatů, terminálů a platebních bran. Po 16:00 byly ale naštěstí všechny služby opět plně funkční – a ČSOB poté zveřejnila své výsledky.