Výběr dodavatele elektřiny

Náklady na elektřinu tvoří velkou část výdajů v každé firmě i soukromém domě. Ne každý si přitom uvědomuje, že poplatky lze snížit výběrem správného dodavatele elektřiny. Využití nabídky konkrétní společnosti může přinést i další výhody, měřitelné pouze dlouhodobě. Jak vybrat nového dodavatele elektřiny?

Seznamte se s náklady na dodávku elektřiny

Nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje změnu dodavatele energií, je výhodnější nabídka. Většina z nás zvažuje změnu operátora až ve chvíli, kdy obdržíme zůstatek na vyúčtování. Sledováním nabídek jiných dodavatelů ve vyhledávačích jistě najdete firmy, které si účtují nižší poplatky za 1 kWh energie. Volba nejnižší sazby za jednotku by neměla být nejdůležitějším a jediným kritériem pro výběr dodavatele energie.

Pečlivě si zkontrolujte, zda se cena v ceníku po celou dobu trvání smlouvy nemění. Někdy se stává, že dodavatel elektřiny přizpůsobuje ceny průměrným hodnotám na trzích a mění je adekvátně změnám. Další situací, na kterou si musíte dát pozor, je přizpůsobení ceny navýšení vyhlášeným Energetickým regulačním úřadem. Pokud vaše smlouva s vaším dodavatelem elektřiny takovou klauzuli obsahuje, můžete očekávat náhlé zvýšení již měsíc po schválení změn.

Než se rozhodnete změnit provozovatele energetiky, ověřte si, zda to pro vás bude výhodné. Zkontrolujte věci jako:

  • tarifní skupina
  • stabilní cena
  • výše poplatku za obchodování
  • doba trvání smlouvy

Před změnou dodavatele se také vyplatí využít pomoci kalkulaček dostupných na internetu, které výše uvedené záležitosti zohlední. Vyhnete se tak podpisu nevýhodné smlouvy.

Podmínky smlouvy a spolupráce s novým dodavatelem elektřiny

Cena jednotky energie je velmi důležitá, ale musíte zohlednit další body smlouvy s operátorem. Dodavatel elektřiny musí mít příslušná povolení k prodeji elektřiny. Podmínky smlouvy jsou dalším prvkem, který je třeba zvážit. Někteří dodavatelé elektřiny nabízejí dlouhodobé smlouvy, které mohou trvat až 3 roky nebo déle.

Rovněž se zaměřte na to, jak probíhá komunikace se servisem. Recenze na internetu vám pomohou udělat si obrázek v případě méně známých dodavatelů. Mezi vlastnosti dobrého dodavatele energie patří:

  • snadná komunikace, nejlépe na dálku, díky které ušetříte čas
  • minimální počet poruch
  • tým servisních techniků rychle reagující v případě problémů
  • jaké nabízí doplňkové služby
  • jaké jsou podmínky pro předčasné ukončení smlouvy

Elektřina je zboží jako každé jiné

Elektřina je jako každá jiná komodita. Často, když máme na výběr stejný produkt, se stejnými vlastnostmi a parametry, rozhodneme se pro levnější variantu. I v tomto případě je to správná metoda. Musíte se jen ujistit, že váš nový dodavatel elektřiny je důvěryhodný prodejce na trhu.

Dodavatelé energií se svými nabídkami liší, proto se před rozhodnutím o spolupráci s některým z nich vyplatí seznámit se s nabídkou konkurence. Tímto způsobem můžete najít nejatraktivnější nabídku. Vždy se vyplatí porovnat nabídky a navrhované tarify energií. Dodavatel elektřiny by měl garantovat jistotu a měl by být spolehlivým a profesionálním poskytovatelem služeb.