Logo MaxBanky připevněné na zdi

Max bance se v začátcích daří – podle aktuálních statistik se počet jejích klientů blíží hranici 40 tisíc. Po transformaci z Expobank CZ na začátku loňského října měla banka 16 tisíc klientů. Do konce roku 2022 se tento počet zvýšil na 29 tisíc.

Bývalá Expobank CZ měla bilanční sumu ve výši 14 miliard korun, Max banka nyní hlásí částku téměř 40 miliard korun. Bance aktuálně přibývá kolem tří tisíc nových klientů měsíčně – výrazný nárůst zaznamenala banka zejména v prvním měsíci po transformaci, kdy přilákala 10 000 nových klientů.

Boduje hlavně spoření

Max banka přitahuje klienty zejména svým nadstandardním úročením vkladů. Spořící účet u Max banky nyní zaujímá přední místo na trhu (pokud nepočítáme složitou nabídku slovenské VÚB). Konto nabízí roční úrokovou sazbu 6,01 % bez stropu a dalších omezení. Čelní příčky zaujímá také běžný účet NEO (4,61 %) a termínované vklady.

Od října založila Max banka 30 tisíc nových spořicích účtů, nejčastěji klientům z menších měst. Dvě třetiny nových klientů pochází z obcí mimo tři největší česká města (Prahu, Brno a Ostravu). Nejčastěji spoří lidé v produktivnímvěku, většinou mezi 35 a 50 lety. Šestinu klientů ale tvoří nejmladší demografická skupina ekonomicky aktivních občanů ve věku do 35 let. Ženy pak představují zhruba třetinu klientů napříč všemi věkovými skupinami.

Max banka ovšem zatím zaostává za konkurencí v oblasti běžného bankovnictví: spolu s Trinity Bank je jednou z posledních retailových bank, které nemají klasickou bankovní aplikaci pro mobilní zařízení, a nenabízí okamžité platby ani bankovní identitu. Na druhou stranu, bývalá Expobank byla mezi prvními na trhu, která umožnila klientům blokovat nevýhodné kurzy DCC na svých kartách.

V roce 2023 Max banka plánuje rozšířit svou nabídku o spotřebitelské úvěry. Momentálně se banka zaměřuje především na refinancování úvěrů, které poskytuje prostřednictvím plně online platformy Refixo. Kromě toho banka také připravuje nové i refinancované hypoteční produkty, které chce představit svým klientům.

O Max Bance

Max banku vlastní skupina Creditas, která loni odkoupila Expobank CZ. Banka má jedinou pobočku v Praze na Pankráci vedle své centrály – a zatím neplánuje otevírat další pobočky. Zaměřuje se totiž na online bankovnictví a profiluje se jako retailová online banka. Klienti Max banky budou postupně mít možnost využívat některé služby a pobočky Creditas, přičemž souběžná existence dvou samostatných bank pod jedním majitelem by měla být dočasná a plánuje se až do roku 2025.