Detail pobočky Raiffeisenbank

Raiffeisenbank v ČR zaznamenala během prvního čtvrtletí roku 2023 meziroční propad čistého zisku o 28 % na částku 864 milionů korun.  Aktiva banky přesto vzrostla o 15 % na 643 miliard korun. Informovala o tom banka prostřednictvím tiskové zprávy pro ČTK.

U provozní výnosů Raiffeisenbank uvedla pokles v prvním čtvrtletí o 5,7 % na 4,16 miliardy Kč a u čistých úrokových výnosů pak o 5,4 % na 3,22 miliardy Kč, což způsobily zejména vyšší klientské sazby u depozitních produktů. Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o 3,6 % na 1,07 miliardy Kč. Provozní náklady 2,58 miliardy Kč meziročně klesly o 1,2 %.

Raiffeisenbank naopak vykázala meziroční růst objemu poskytnutých úvěrů klientům o 6,2 % na částku 353 miliard Kč. Tento růst nastal jak u domácností ve formě spotřebitelských a hypotečních úvěrů, tak u firem ve formě investičních a projektových úvěrů. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 13,5 % na 509 miliard Kč. U domácností situaci ovlivnily zejména zvyšující se zůstatky na spořicích účtech a termínovaných vkladech, částečně i na úkor běžných účtů. U firem byly největší nárůsty u termínovaných vkladů.

Raiffeisenbank patří mezi jednu z největších bank v Česku a jako takové se jí týká daň z mimořádných zisků, kterou schválila vláda. Jedná se o 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk, který se vypočítá jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšený o 20 procent. Výnos z daně má být použit na pokrytí mimořádných nákladů souvisejících se zastropováním cen energií.

U ostatních bank jsou výsledky různorodé. Zatímco MONETA Money Bank zaznamenala pokles zisku o 5,8 % na 1,2 miliardy korun, tak Česká spořitelna naopak zaznamenala nárůst o třetinu na 3,3 miliardy korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku také zvýšila svůj zisk o 19 % na 2,2 miliardy Kč.

Raiffeisenbank ztrojnásobila zisky v Rusku

Mateřská společnost banky, rakouská Raiffeisen Bank International (RBI), v prvním čtvrtletí zaznamenala v Rusku více než trojnásobný nárůst zisku na 301 milionů eur (zhruba 7 miliard Kč), což je oproti 96 milionům eur z předchozího roku výrazné zvýšení. K růstu přispěly vyšší příjmy z úroků a posílení kurzu rublu.

Raiffeisen Bank International, která působí také v České republice, byla kvůli svému setrvání na ruském trhu kritizována. Ukrajina ji dokonce zařadila na svůj seznam „mezinárodních sponzorů války“ kvůli podnikání banky v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny. Banka také čelí vyšetřování amerických úřadů kvůli aktivitám v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny, které mají na starosti sankce.

V reakci na to na konci března šéf RBI Johann Strobl oznámil, že banka pracuje na odchodu z ruského trhu. RBI je desátou největší bankou v Rusku podle objemu aktiv a zaměstnává v zemi téměř 10 000 lidí.

Rakouská banka Raiffeisen Bank International (RBI) se rozhodla opustit ruský trh a prodá svoji divizi Raiffeisenbank Russia, jak uvedla na prezentaci hospodářských výsledků. Tento krok přišel poté, co se banka potýkala se silnou kritikou kvůli svému setrvání na ruském trhu a samotná Evropská centrální banka (ECB) se snaží přimět Raiffeisenbank, aby se zbavila svých ziskových aktivit v Rusku.

Raiffeisen Bank International zaznamenala v prvním čtvrtletí meziroční nárůst zisku o téměř polovinu na 657 milionů eur (přes 15 miliard Kč). Skupina působí na řadě trhů ve střední a východní Evropě a je většinovým vlastníkem českého finančního ústavu Raiffeisenbank.