Pobočka UniCredit Bank v její centrále v Praze.

UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun od České národní banky za nepřiměřeně vysoké poplatky za předčasné splacení hypotéky. Tento přestupek proti zákonu o spotřebitelském úvěru se týkal téměř 1500 klientů, kterým banka nesnížila úrokové náklady o celkovou částku 42,37 milionu korun.

Rozhodnutí vzešlo z kontroly provedené ČNB na základě podnětů od klientů. Zároveň se jedná o zatím nejvyšší sankci udělenou kvůli poplatkům za předčasné splacení hypotečního úvěru.

Rozhodnutí ČNB se týká klientů, kteří požádali o předčasné splacení hypotéky mezi 8. březnem 2019 a 4. prosincem 2020.

Banka už pokutu zaplatila

Banka musí desetimilionovou pokutu uhradit do 30 dní od doby, kdy rozhodnutí centrální banky nabyde právní moci. To se stalo v polovině loňského prosince.

V současnosti by tak měla být pokuta zaplacená. Nepřímo to potvrdil i mluvčí banky Petr Plocek, když konstatoval, že UniCredit Bank rozhodnutí regulátora vždy respektuje.

Pokutu dostala i KB a Modrá pyramida

UniCredit Bank není první, kdo dostal pokutu kvůli příliš vysokým poplatkům za předčasné splacení hypotéky. Už loni v létě dostala Komerční banka za podobný prohřešek od ČNB pokutu 7,5 milionu Kč.

A ze stejného důvodu dostala začátkem minulého roku pokutu 5 milionů Kč také stavební spořitelna Modrá pyramida, která patří do skupiny Komerční banky.

Tito poskytovatelé se provinili proti zákonu o spotřebitelském úvěru. Ten stanovuje, že v případě předčasného splacení úvěru má spotřebitel právo na snížení celkových nákladů úvěru. A to o výši úroku a dalších nákladů, které by musel platit v případě, že by úvěr dál řádně splácel.

Věřitel, tedy například banka, má v tomto případě právo pouze na náhradu účelně vynaložených nákladů. Nicméně výše těchto nákladů může být předmětem sporů.

V současnosti se však chystá další novela zákona o spotřebitelském úvěru. A podle ní by mohly banky nově účtovat za předčasné splacení úvěru řádově vyšší částky.