Víte, že i když v bankomatu zapomenete vybrané peníze, neznamená to, že o ně přijdete? Banky tyto peníze ukládají na svůj vnitřní účet. Někteří poskytovatelé se pak snaží najít majitele zapomenutých peněz aktivně prostřednictvím záznamů z bankomatu, zatímco jiné banky čekají, až se někdo přihlásí a o peníze požádá.
Tento scénář je nám všem povědomý. Máme za sebou náročný den plný stresu a úkolů, mezi kterými je i návštěva bankomatu. A ve všem tom shonu se nám může stát, že od bankomatu odejdeme, ale hotovost v něm zapomeneme.
Často si přitom hned neuvědomíme, že jsme peníze nechali na místě. Dojde nám to až za několik minut. Nebo dokonce až večer.
Přesto existuje šance, že se nám peníze vrátí.
Banky většinou čekají, zda se přihlásíte
Když zapomenete peníze v bankomatu, je důležité, z jakého přístroje jste peníze vybírali.
- Pokud patřil vaší bance, je šance na vrácení peněz větší.
- Pokud jste však vybírali z bankomatu jiné banky, je situace složitější.
V každém případě platí, že jakmile si uvědomíte, že jste zapomněli peníze v bankomatu, musíte kontaktovat banku. I když poskytovatelé někdy aktivně hledají majitele zapomenutých peněz, většinou se o ně musíte sami aktivně přihlásit.
Potřebujete přitom vědět, ze kterého bankomatu jste peníze vybírali.
Není bankomat jako bankomat
I když se na první pohled mohou zdát všechny bankomaty stejné, mají různé funkce. Zatímco některé z nich vám automaticky vrátí peníze na účet, když si je v daném časovém limitu neodeberete, u jiných zůstanou v přihrádce.
I proto je důležité vědět, ze kterého bankomatu vybíráte.
Limit, po kterém by se měly bankovky opět vrátit do bankomatu, se u různých poskytovatelů liší. Pohybuje se od 20 vteřin po jeden a půl minuty. Samozřejmě v případě, že daná banka tuto možnost u svých automatů nabízí.
Mezi tyto poskytovatele patří:
Bankomaty umí i automatické vrácení peněz
Pokud jste vybírali z bankomatu, který má funkci vracení peněz zpět do slotu, máte o něco větší šanci, že se k vám peníze vrátí. Takový bankomat totiž automaticky detekuje, že má peníze navíc. Neodebrané bankovky proto nevrací zpět do oběhu, ale ukládá je do speciálního slotu. Obsluha bankomatu pak během nejbližší servisní návštěvy zaznamená tento přebytek a peníze odveze do banky.
A když jste vybírali z bankomatu své banky, který umí hotovost vtáhnout zpět, může banka automaticky připsat peníze zpět na váš účet.
Toto platí i v případě, že peníze zůstanou v bankomatu a někdo je později vrátí do banky.
Často je však potřeba, abyste se své bance přihlásili a na zapomenutou částku upozornili. Poskytovatel pak ověří, zda přijatá částka od nálezce odpovídá vašemu výběru a následně vám peníze připíše zpět na účet.
Na aktivitu banky nespoléhejte
Pokud se o peníze nepřihlásíte, dostat je nemusíte. A to i přesto, že se peníze vrátí zpět do bankomatu nebo se objeví poctivý nálezce, který je odnese do banky.
Banka je totiž uloží na svůj interní účet. Ovšem zdaleka ne každý poskytovatel sám kontaktuje klienta, aby ho zapomenuté peníze upozornil a vrátil mu je.
Je tedy důležité být aktivní a banku o ztrátě peněz informovat.
Jak po zapomenutí peněz postupovat
Když zjistíte, že jste peníze zapomněli, v první řadě se vraťte k bankomatu. Můžete mít štěstí a hotovost v něm ještě bude.
Pokud tam není, zajděte na nejbližší pobočku banky, které daný bankomat patří. Tam se zeptejte, zda někdo nenahlásil nalezené peníze.
Pokud ani tato možnost nevede k úspěchu, je nutné podat reklamaci transakce.
V případě, že jste peníze vybírali z bankomatu své banky, podávejte reklamaci u ní. Pokud jste však vybírali z bankomatu cizí banky, reklamujte jak u svého poskytovatele, tak u instituce, která daný bankomat provozuje.
Peníze pak dostanete vyplacené v rámci řízení mezi bankami.