Vysoká inflace výrazně změnila situaci na trhu se spořicími produkty. V současnosti je nemožné najít takový, který by dokázal vaše peníze opravdu zhodnotit. Přesto má spoření stále velký význam. Podívejte se proč.

Možností, jak spořit, máte několik. Mezi nejobvyklejší patří:

Stavební spoření a termínovaný účet se vám ale vyplatí, jen pokud můžete spořit delší dobu. A pokud se bez úspor obejdete i několik let.

Jejich zhodnocení je přitom (v lepším případě) jen o málo vyšší než u spořicího účtu, který je navíc mnohem flexibilnější a univerzálnější.

Právě takzvaný spořák je ideálním místem pro uložení finanční rezervy. Tedy peněz, po kterých sáhnete, když potřebujete například novou lednici.

A proč se vám vyplatí využít zrovna spořicí účet? Tady je 5 důvodů, které to vysvětlí:

1. Založíte ho snadno a kdekoliv

Založit si spořicí účet je čím dál jednodušší. Na trhu je stále víc bank, u kterých to zvládnete přes internet nebo z mobilní aplikace.

Někteří poskytovatelé dokonce ani nepožadují, abyste u nich měli běžný účet. A banky, které tuto podmínku mají, vám obvykle běžný účet zdarma zřídí.

Takové konto je pak bez poplatků.

2. Za spoření nic neplatíte

Stejně jako běžný účet, také spořicí účet je v naprosté většině případů bez poplatků. Zdarma je například jeho:

  • zřízení,
  • vedení,
  • výběry,
  • vklady
  • či zrušení účtu.

3. Je flexibilní

Potřebujete na spořicí účet vložit peníze? Žádný problém. Potřebujete je převést jinam? I to jde snadno.

Spořicí účet funguje v tomto ohledu úplně stejně jako běžné konto. Peníze na něj můžete kdykoliv poslat nebo je vybrat.

Jen počítejte s tím, že přímo ze spořicího účtu nemůžete většinou platit účty ani vybírat například z bankomatu. Úspory musíte nejdřív převést na běžný účet. Pokud ho ale máte u stejné banky, bývá to otázka několika vteřin.

Vše opět zvládnete i z mobilu nebo prostřednictvím internetového bankovnictví.

4. Spoření zpomalí inflaci

Je fakt, že spořicí účet inflaci neporazí. Dokáže ji ale přibrzdit. Proto je k vytvoření „železné rezervy“ vhodnější než běžný účet.

A díky své flexibilitě zase předčí ostatní spořicí nástroje.

5. Vklady jsou pojištěné

Když v únoru 2022 ukončila činnost na českém trhu banka Sberbank, řadu lidí to vyděsilo. A vyvolalo to otázky, co se stane, když podobně skončí další poskytovatelé.

Přijdete o své úspory, které jsou třeba právě na spořicím účtu?

Odpověď je jednoduchá – nemusíte se bát. Všechny vklady jsou ze zákona pojištěné, a to až do 100 000 eur (tedy zhruba do 2,5 milionu korun).

Pokud chcete bezpečně uložit větší částku, stačí ji rozdělit mezi několik poskytovatelů.

Na co si dát pozor

Ať už je aktuální situace na trhu se spořením jakákoliv, spořicí účet se vám rozhodně vyplatí. Je zadarmo, můžete z něj kdykoliv vybírat peníze a zároveň zpomalí inflaci.

Neznamená to ale, že stačí sáhnout po první nabídce, kterou dostanete. Aby vám přinesl co nejlepší zhodnocení úspor, musíte si dát pozor na 2 věci:

  1. Limit vkladu – banky často podmiňují slíbený úrok tím, že uložená částka nesmí přesáhnout stanovený limit. Pokud ho překročíte, úroková sazba výrazně klesne.
  2. Podmínky k získání úroku – některé banky vám dají proklamované úročení jen v případě, že každý měsíc splníte předem dané podmínky (například budete platit kartou). Když se vám to nepodaří, klesne úrok na takzvanou základní sazbu. A ta bývá často jen okolo 0,1 %.

Ideální je proto najít spořicí účet s vysokým úrokem, bez limitu a bez dalších podmínek. Nebo aspoň takový, u kterého si s limitem i podmínkami snadno poradíte.

A pokud si nejste jistí, který to je, obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme najít co nejvýhodnější spoření.