Přívěsek ve tvaru domu ležící na klávese se značkou %.

Hypotéky jsou pro mnoho lidí jedním z nejdůležitějších finančních rozhodnutí v životě. Znamenají velký krok a také velké finanční závazky. Proto je třeba sledovat vývoj na trhu hypoték a být připraven na případné změny. Nedávno zveřejněná čísla z bank ukazují, že hypotéky nezlevnily a neočekává se, že by se situace změnila.

Podle nedávných statistik se průměrný úrok hypoték na začátku dubna pohyboval na 6,3 %. To znamená nárůst o 0,03 procentního bodu ve srovnání s březnem, kde došlo k mírnému poklesu oproti začátku roku.

Ještě na začátku roku 2022 se přitom průměrná sazba hypotečních úvěrů pohybovala okolo 3 %, kdežto na konci roku byly úrokové sazby již přes 6 %.

Úroky dosahují až 6,7 %

V průběhu posledního měsíce došlo v nabídkových sazbách hypoték u všech fixací k růstu. Platí to pro hypotéky s LTV do 80 % i nad 80%.

Výraznější růst sazeb byl zaznamenán u hypoték s desetiletou fixací a LTV nad 80 %, kdy došlo ke zvýšení na hodnotu 6,38 %.

Hypotéky s LTV do 80 % a desetiletou fixací se zdražily na 6,1 %.

A úrokové sazby se zvýšily také u hypoték s fixací na tři roky a LTV nad 80 %. Tyto úvěry se dokonce staly nejdražšími na trhu s hodnotou 6,7 %.

Banky se zlevňovat nechystají

Jedním z hlavních důvodů vysokých sazeb hypoték je stoupající inflace. Centrální banky takové situace obvykle řeší zvýšením úrokových sazeb, což se následně projevuje i v hypotékách.

Od června loňského roku zůstává repo sazba ČNB na 7 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1999. Na posledním zasedání bankovní rady koncem března uvedl guvernér Aleš Michl, že rada stále zvažuje možnost zvýšení sazeb, a to v případě, že by se zvýšilo riziko mzdové inflace.

Ještě před pár lety byla situace na trhu hypoték jiná. Úrokové sazby hypoték se pohybovaly okolo 2 % – tedy zhruba třikrát níže než nyní.

V současné době je však situace zcela odlišná. Banky stále drží vyšší sazby u hypoték a je pravděpodobné, že je nebudou ochotné příliš snižovat. Proto je důležité pečlivě porovnat nabídky bank a vybrat si tu nejvýhodnější. Pomůže vám s tím naše hypoteční kalkulačka. V každém případě mějte na paměti, že hypotéka je velký finanční závazek, který může mít vliv na váš domácí rozpočet na několik let dopředu. Proto je důležité vybírat pečlivě a s ohledem na vaše budoucí finanční plány.