Budova České národní banky v Praze

Zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB), bylo zaměřeno na stanovení úrokových sazeb a dalších opatření týkajících se monetární politiky. Bankovní rada ČNB rozhodla, že základní úroková sazba zůstane 7 %, tedy na stejné úrovni, na které je od loňského června.

Hlasování o ponechání sazby proběhlo mezi členy bankovní rady, z nichž šest hlasovalo pro ponechání současné úrovně, zatímco jeden navrhoval zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu. Guvernér ČNB Aleš Michl uvedl, že se bankovní rada rozhodla ponechat úrokovou sazbu na stejné úrovni kvůli aktuální ekonomické situaci v zemi.

Lombardní ani diskontní sazba se nemění

Kromě toho Bankovní rada rozhodla, že bude i nadále aktivně bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Lombardní sazba, což je sazba, za kterou si obchodní banky mohou od centrální banky půjčit peníze proti zástavě cenných papírů, zůstala na 8 %.

Diskontní sazba, na kterou jsou navázána například penále za nesplácené úvěry, zůstala na úrovni 6 %.

Koruna byla silnější, než se čekalo

Analytici předpokládali, že Bankovní rada České národní banky ponechá základní úrokovou sazbu beze změny a zdůrazňovali, že vývoj inflace v únoru odpovídal prognóze ČNB. Kurz koruny pak byl silnější, než prognóza očekávala.

Podle nich tak bankovní rada neměla žádný důvod měnit svou strategii. Úrokové sazby centrální banky mají vliv na úrokové sazby bankovních vkladů a úvěrů. Vyšší sazby znamenají pro podniky dražší úvěry na investice a provoz, pro domácnosti pak dražší půjčky na bydlení.

Bankovní rada se dohodla, že ČNB bude dál chránit hodnotu české koruny před velkými a prudkými změnami. To znamená, že bude dělat opatření, aby se hodnota koruny neměnila příliš rychle a aby se udržela na stabilní úrovni.