Pobočka ČSOB za jasného dne

Zisk skupiny ČSOB v prvním pololetí zaznamenal pokles o 6 %, dosáhl hodnoty 9,5 miliardy korun. Aktiva pod správou skupiny vzrostla o 19 % na 341 miliard korun. ČSOB, jedna z předních českých bank, se připojila k ostatním větším bankám, které aktuálně hlásí pokles v zisku.

Bance klesly výnosy

V průběhu tohoto období dosáhly provozní výnosy ČSOB výše 20,6 miliardy Kč, což znamenalo meziroční pokles o 12 procent. Provozní náklady, po odpočítání bankovních daní, naopak dosáhly výše 10,2 miliardy Kč, což představovalo meziroční zvýšení o čtyři procenta. Podíl problematických úvěrů z celého portfolia úvěrů dosáhl konce června hodnoty 1,44 procenta.

„V první polovině roku se čistý zisk skupiny ČSOB meziročně mírně snížil zejména v důsledku nižších výnosů, především čistého úrokového výnosu, ale také vyšších nákladů. České domácnosti ani firmy nadále nemají problémy se splácením závazků, podíl nevýkonných úvěrů na celém portfoliu zůstává v pololetí rekordně nízký,“ komentuje výsledky generální ředitel ČSOB, Aleš Blažek.

Větší zájem o zelené úvěry i spoření

V jiných oblastech se ale bance dařilo. V prvním pololetí 2023 jí například narostl počet aktivních klientů o 67 000, a s ním také celkový objem poskytnutých úvěrů, který se zvýšil o 2 % na 891 miliard korun. Došlo i ke zvýšení objemu úvěrů na bydlení, a to o dvě procenta na hodnotu 513 miliard Kč.

Rostoucí zájem lidí se také zaměřuje na nezajištěné úvěry na úsporné bydlení od ČSOB Stavební spořitelny, které nyní tvoří více než 30 % celkového financování spořitelny, a tento podíl nadále stoupá.

S počtem klientů se zvýšily i celkové klientské vklady, a to o sedm procent na 1,264 miliardy korun. Podle ČSOB je patrný stoupající zájem klientů o efektivní zhodnocení úspor, a to jak ve spořicích produktech, tak v rámci investičních možností. To se projevilo mírným poklesem podílu úspor držených na běžných účtech ve prospěch spořicích účtů, termínovaných vkladů a různých investičních produktů.

Více lidí využívá také mobilní bankovnictví ČSOB Smart. Aplikace zaznamenala významný nárůst uživatelů o 25 procent na celkových 1,212 milionu uživatelů. Uživatelé aplikace ČSOB Smart si také oblíbili virtuální asistentku Kate, kterou vyzkoušelo více než milion unikátních uživatelů.

O ČSOB

Skupina ČSOB zahrnuje několik entit, jako jsou ČSOB, Hypoteční banka, ČSOB stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring. ČSOB je členem mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a ve střední a východní Evropě.

Jak si stojí ostatní banky?

Co se týče výsledků dalších bank, Komerční bance se v pololetí zisk snížil o 2,9 procenta na částku 8,1 miliardy korun. Česká spořitelna zaznamenala pokles zisku o 16 procent na 9,3 miliardy korun, Moneta Money Bank o 13,7 procenta na 2,5 miliardy korun a Raiffeisenbank dokonce o 21 procent na 2,37 miliardy korun. Naopak česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v prvním pololetí letošního roku čistý zisk ve výši 5,3 miliardy korun, což je impozantní meziroční nárůst o 23 procent. V těchto bankách se nově uplatňuje tzv. windfall daň, kterou schválila vláda jako 60procentní přirážku na nadbytečný zisk. Tento zisk je definován jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky, navýšený o 20 procent. Příjmy z této daně mají být použity k pokrytí mimořádných státních nákladů spojených se stanovením maximálních cen energií.