Logo na pobočce Hello bank

Česká spořitelna a BNP Paribas Personal Finance dosáhly dohody o prodeji portfolia spotřebitelských úvěrů Hello bank!. Než však transakce vstoupí v platnost, musí ji schválit regulátoři trhu, Česká národní banka a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Po schválení ze strany regulátorů bude moct Česká spořitelna převzít veškeré spotřebitelské úvěry Hello bank (včetně kreditních karet), které budou aktivní ke dni vyřízení transakce.  Jak uvedly obě banky ve společném prohlášení, celkový objem spotřebitelského úvěrového portfolia Hello bank činil ke konci letošního května přibližně 8,8 miliard korun.

Držitelů úvěrů od Hello bank se zatím změna nijak nedotkne a budou nadále splácet své úvěry podle podmínek smluvených u této banky. Ti klienti, na které se bude vztahovat převod úvěrů do České spořitelny, dostanou včas písemné sdělení s podrobnými instrukcemi ohledně změn, které nastanou po provedeném převodu.

Dohodnutý převod se týká pouze úvěrových produktů Hello bank, tudíž nezahrnuje depozitní produkty, například běžné účty nebo spořicí účty. Tyto vklady zůstanou nadále u Hello bank a do České spořitelny se nepřevádí. Hello bank se totiž již v dubnu dohodla na spolupráci s Komerční bankou, která osloví klienty s nabídkou převodu jejich vkladů. Klientům, kteří tuto možnost nevyužili, se od července již jejich vklady u Hello bank neúročí.

BNP Paribas mění plány

Hello bank, pobočka francouzské společnosti BNP Paribas Personal Finance, ohlásila na začátku tohoto roku svůj odchod z českého trhu. V důsledku něj přestala nabízet nové produkty a nepřijímá nové zájemce. Dříve působila Hello bank v Česku jako společnost Cetelem, která se zaměřovala na poskytování specializovaných spotřebitelských úvěrů. Postupem času získala bankovní licenci a od roku 2017 funguje pod novým názvem Hello bank.

Informace o konci Hello bank na českém trhu kolují neoficiálně už minimálně jeden rok. V únoru loňského roku agentura Bloomberg navíc informovala, že BNP Paribas plánuje prodat českou pobočku Hello bank společně s dalšími pobočkami ve východní Evropě.

Skupina BNP Paribas Personal Finance se rozhodla postupně ukončit svou činnost v ČR v rámci svého strategického transformačního projektu, který byl zahájen v minulém roce. Hlavním cílem tohoto projektu je podpora růstu celé skupiny a zajištění udržitelnosti jejího obchodního modelu.

V rámci této reorganizace probíhá přehodnocení aktivit skupiny v jednotlivých regionech. Hlavní pozornost se zaměřuje na země, kde banka nedosáhla dostatečné velikosti, aby úspěšně pokryla nákladné investice potřebné k udržení konkurenceschopného postavení. A česká pobočka Hello bank patří mezi takové případy patří. Česká spořitelna a její mateřská skupina Erste pak patřila mezi vážné zájemce o převzetí alespoň části klientů Hello bank.