Člověk spořící peníze do prázdných zavařovacích lahví.

Rezerva pro nenadálé případy nebo přilepšení na stáří — důvodů, proč spořit, je spousta. A Češi to evidentně vědí – patří totiž mezi nejspořivější národy v Evropě. Ukazují to data Eurostatu sledující poměr úspor k příjmům místních obyvatel.

I přes to má jen třetina obyvatel České republiky dostatečnou rezervu na nečekané výdaje. Někteří dokonce nespoří vůbec.

Podívejte se, proč je tak důležité spořit a jak na to.

Ekonomická krize nutí lidi spořit

Poslední rok ve stínu energetické krize a vysoké inflace znejistil nejednu domácnost. Lidé více přemýšlí nad tím, jak se co nejlépe zajistit. I ti, kteří dříve nespořili, dnes hledají možnosti, jak ušetřit. A kam případně uložit své peníze.

Důvody, proč lidé spoří, se liší. Obvykle potřebují:

  • rezervu na nečekané výdaje,
  • zajištění na důchod,
  • našetřit si na plánované výdaje,
  • nebo získat prostředky na zajištění vlastního bydlení.

Jak začít se spořením

Abyste mohli peníze odkládat bokem (ať už na vytvoření běžné rezervy nebo na jiný typ spoření), potřebujete mít dobrý přehled o všech příjmech a výdajích.Jednoduše řečeno – kolik vyděláváte a kolik a za co utrácíte.

K tomu stačí papír a tužka, excelová tabulka nebo některá z celé řady aplikací, které jsou určené právě ke sledování příjmů a výdajů.

Sepište si příjmy a výdajeminimálně za poslední 3 měsíce (nejlépe za 6). Zjistíte tak, na čem přeplácíte a kde se dá případně ušetřit.

Rozdělte své výdaje

I když se nastavení řádu pro rodinný rozpočet může zdát zprvu složité, důležité je začít a vydržet. Navíc vám s tím pomohou některé metody na zkrocení financí – například pravidlo 50/30/20.

Říká, kolik procent z čistého příjmu byste měli utratit na různé typy životních nákladů. Konkrétně takto:

  • 50 % jde na splátku účtů za telefon, bydlení nebo elektřiny. Jednoduše na nutné, pravidelné výdaje, bez kterých se neobejdete.
  • 30 % využijte, jak je libo. Třeba na cestování, kulturu nebo nákup oblečení.
  • 20 % uložte na spořicí účet nebo investujte.

Jak vytvořit rezervu na nečekané výdaje

Jakmile víte, kolik můžete každý měsíc spořit, musíte se rozhodnout, na co budete šetřit nejdříve. Nejlepší je přitom začít s budováním rezervy na nečekané výdaje.

Pomůže, když:

  • se vám rozbije pračka,
  • porouchá se vám auto
  • nebo vám kvůli dlouhodobé nemoci dočasně vypadnou příjmy.

Díky finanční rezervě vás podobné situace nedostanou do finančních problémů.

Jaká je ideální výše rezervy? Obvykle se udává 3 až 6 měsíčních příjmů. Pokud však chcete mít železnou rezervu na delší dobu, je lepší být zajištěný na celý rok.

Nikdy přitom nevíte, kdy budete peníze potřebovat. Proto k tvorbě rezervy doporučujeme využívat spořicí účty. Díky nim máte peníze ihned po ruce a zároveň úročení zmírňuje vliv inflace na vaše úspory.

V dnešní době řada bank nabízí úrok  okolo 5,5 %.

Spoření na důchod je dnešní době nutnost

Podle průzkumu ČSOB z roku 2022 mají 3 ze 4 Čechů strach, že jim důchod nebude stačit. Abyste po šedesátce nemuseli počítat každou korunu, je nutné spořit si na důchod bokem.

Tím spíše, že vláda v posledních týdnech intenzivně řeší důchodová reforma. Je proto otázkou, kolik peněz nakonec od státu dostanete.

Jisté je však jedno – čím více naspoříte, tím méně obav z financí v důchodu budete mít. Začněte spořit proto co nejdříve.

Podle expertů z České spořitelny byste si měli na důchod našetřit alespoň 2 miliony korun.

Na penzijní spoření přispěje stát

K tomu, abyste si na důchod našetřili, využijete například doplňkové penzijní spoření.Zasíláním peněz do takzvaného penzijka investujete do fondů, které zhodnocují vaše peníze. Navíc při spoření nad 300 Kč měsíčně získáte příspěvek od státu.

Pojišťovna vám obvykle nabídne 3 investiční strategie, a to podle míry rizika:

  • Konzervativní – nízké riziko, menší výnos. Portfolio se skládá převážně z dluhopisů.
  • Vyvážená – portfolio je namíchané z více a méně rizikových investičních produktů.
  • Dynamická – zde pojišťovna investuje do rizikovějších produktů, jako jsou akcie.

Zhodnocené peníze si můžete v 60 letech vybrat, a to buď jako jednorázovou platbu, nebo jako pravidelnou rentu. Pokud však peníze vyberete dřív než ve stanovené době, přijdete o státní příspěvky.

Nezapomeňte, že o platby na doplňkové penzijní spoření si můžete ponížit základ daně, a to každý rok až o 24 000 Kč. Podrobnosti se dozvíte v našem článku Penzijní připojištění a odpočet daně v roce 2022: kolik si můžete odečíst.

Stavební spoření na bydlení

Stavební spoření je určené na výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti. K běžnému úročení naspořených prostředků navíc přidává státní příspěvek ve výši 10 % z naspořené částky v daném roce – nejvíce však 2 000 Kč.

Po dosažení určité naspořené sumy si navíc můžete zažádat o zvýhodněný úvěr na nemovitost.

Nevýhodou je, že peníze musíte na stavebku nechat alespoň 6 let. Jinak přijdete o státní příspěvky. Proto tam vkládejte jen peníze, o kterých víte, že je nebudete v blízké době potřebovat.