Mladý pár leží na pozemku s modelem nového domu

Získání hypotéky je klíčovým krokem na cestě k vlastnímu domovu, ale může se zdát jako maraton plný byrokratických překážek. Tento článek vás provede celým procesem vyřízení hypotéky, který obvykle trvá mezi 4 až 6 týdny. Zaměříme se na to, jaké kroky musíte podniknout, jaké dokumenty shromáždit a co všechno můžete očekávat od bank. Představíme vám také, jak rychle se mohou události vyvíjet a jaké faktory mohou dobu vyřízení prodloužit nebo naopak zkrátit. Na konci tohoto článku budete mít jasnou představu o tom, co vás čeká a jak si co nejefektivněji zabezpečit klíče od vašeho nového domova.

Co určuje, jak dlouho bude vyřízení hypotéky trvat?

Délka vyřízení hypotéky se může výrazně lišit v závislosti na řadě faktorů. Jedním z těchto faktoru je účel hypotéky.

Hypotéky na stavbu domu jsou obvykle nejkomplexnější, což se odráží i v době vyřízení, která může trvat klidně až šest týdnů, v některých případech i déle. Proces totiž zahrnuje nejen posouzení žadatele, ale také hodnocení projektu, rozpočtu a dalších technických aspektů.

Na druhé straně, standardní hypotéky na nákup nebo rekonstrukci nemovitosti jsou často méně časově náročné. Zde můžeme očekávat, že celý proces se pohybuje okolo tří až čtyř týdnů. Oproti stavbě domu je zde totiž většinou rychlejší cesta k posouzení hodnoty nemovitosti.

Co se týče refinancování hypotéky, tento proces je obvykle nejrychlejší. Zde totiž odpadá například tvorba kupní smlouvy a smlouvy o úschově. Některé banky dokonce uměli využít staršího odhadu a akceptovat jeho hodnotu, pokud byla dostatečná pro zajištění úvěru. V dnešní době se však čím dál více využívá online odhad, který je velmi rychlý a zároveň určí aktuální hodnotu nemovitosti.

Klíčovým faktorem však zůstává banka, která hypotéku poskytuje. Každá má své vlastní interní procesy, které mohou výrazně ovlivnit celkovou dobu vyřízení. Některé banky mohou být efektivnější nebo mít větší kapacitu pro rychlé zpracování žádostí, zatímco jiné mohou být pomalejší kvůli většímu objemu žádostí nebo složitějším schvalovacím procesům.

Jak probíhá žádost o hypotéku?

Podání žádosti je dalším krokem v procesu získání hypotečního úvěru. Tento proces vyžaduje pečlivou přípravu a dodržování několika kroků.

První věc, kterou musíte udělat, je vyplnění oficiální žádosti o hypotéku. Tento dokument obvykle vyžaduje informace o vaší identitě, zaměstnání, příjmech, stávajících finančních závazcích. Některé banky umožňují vyplnit žádost online, zatímco jiné vyžadují papírovou formu. K žádosti se taky zpravidla přikládá doklad totožnosti všech žadatelů.

Po předání žádosti do banky, následuje prescoring, který předběžně vyhodnotí vaší schopnost splácet a také náhled do registrů BRKI a NRKI.

Co od vás bude banka vyžadovat?

Po úspěšném prescoringu, můžete pokračovat v procesu vyřizování hypotéky a budete muset doložit řadu důležitých dokumentů. Tyto dokumenty mohou zahrnovat:

  • Potvrzení o vašem příjmu (např. potvrzení od zaměstnavatele nebo daňová přiznání)
  • Výpisy z bankovních účtů
  • Dokumenty k odhadu nemovitosti
  • Původní úvěrová smlouva pokud se jedná o refinancování
  • Kupní smlouva a smlouva o úschově
  • případně další dokumenty, které bude banka vyžadovat

V tomto případě tedy záleží také na Vaší rychlosti. Pokud dodáte do banky potřebné dokumenty, co nejdříve, můžete proces vyřízení hypotéky výrazně urychlit.

Některý banky na trhu umí tzv. předschválenou splátku hypotéky. Jedná se o limit hypotečního úvěru, který je v podstatě předběžný souhlas banky poskytnout vám hypotéku do určité maximální výše. Tato splátka se stanovuje na základě posouzení příjmů a výdajů na vašem bankovním účtu. Pokud máte dostatečnou předschválenou splátku může být proces vyřízení jednodušší.

Finální kroky k vyřízení hypotéky

Pokud je vaše žádost schválena, banka vám nabídne hypotéku s konkrétními podmínkami, jako jsou úroková sazba, doba splácení a výše měsíčních splátek. V této fázi pečlivě zkontrolujte hypoteční smlouvu, zvažte všechny podmínky a všechny nejasnosti komunikujte s bankéřem či odborníkem. Ve smlouvě také naleznete podmínky, které budete muset splnit před tím než Vám banka poskytne finance (např. zástavní smlouva s ověřenými podpisy, pojištění nemovitosti, vinkulace). Tyto podmínky se liší podle konkrétního případu.

Následuje podpis úvěrové smlouvy a případných dalších dokumentů s hypotečním specialistou a máte vyřízenou hypotéku.

Jakmile splníte výše uvedené podmínky, následuje samotné čerpání hypotečního úvěru. To je možné dnes vyřídit u většiny bank z pohodlí domova.

Vyřízení hypotéky je proces, který vyžaduje porozumění jednotlivých kroků. Při správné přípravě, spolupráci a výběru vhodné banky může být celý proces relativně hladký a rychlý. Je důležité si uvědomit, že každý případ je jedinečný a doba vyřízení se může lišit v závislosti na individuálních okolnostech.