Banka Creditas od dubna nabízí klientům možnost online ověření totožnosti pomocí bankovní identity. To usnadní jejich komunikaci se státem i dalšími institucemi. Služba je zdarma a banka ji automaticky zřídí všem klientům nad 18 let, kteří mají internetové bankovnictví a dříve byli osobně identifikováni dokladem totožnosti na pobočce banky.
Pomocí bankovní identity mohou klienti bank prokázat svou totožnost při komunikaci s veřejnou správou. K ověření dochází online a není třeba žádné další zařizování. Zjednoduší se tak například přihlašování do Portálu občana, daňových portálů, služby eRecept, ePortálu České správy sociálního zabezpečení či při žádosti o některé dávky. Kromě banky Creditas tuto službu nabízí osm dalších bank:
Další bankou, která plánuje spustit bankovní identitu ještě letos, je mBank – konkrétní termín však zatím není znám. Naopak Max banka (dříve známá jako Expobank, kterou loni koupila skupina Creditas) se letos nepřidá a plánuje zavedení služby až příští rok.
Bankovní identita Banky Creditas má stejné zabezpečení jako její internetové bankovnictví. Klienti využívají shodné přihlašovací údaje a dvoufaktorové ověření mobilní aplikací nebo heslem a SMS kódem. Bankovní identita je provozována na serveru Banky Creditas. Třetí strany, například úřady, tak nemají přístup k přihlašovacím údajům klientů.
Snadnější kontakt s úřady i knihovnou
Od června 2021 se možnosti využití bankovní identity rozšířily i na online komunikaci s některými soukromými společnostmi. Bankovní identita (Bank ID) se tak dá použít při kontaktu s některými pojišťovnami, penzijními společnostmi, sázkovými kancelářemi, dodavateli energií a dalšími subjekty. Bank ID je využíváno například v některých prodejnách COOP pro nákupy mimo otevírací dobu, při ověření identity chův a rodin u firmy Hlídačky či pro zřízení účtu a online výpůjčky v Národní knihovně.
Ke zpřístupnění Bank ID pro komunikaci se soukromými společnostmi obvykle dochází až poté, co začne fungovat základní bankovní identita pro komunikaci se státní správou. Toto rozšíření se aktuálně připravuje i v Creditas, která plánuje do služby ke službě připojit také další subjekty, jako jsou zdravotní pojišťovny nebo dodavatelé energií.
Bankovní identita v číslech
Bankovní identita se v Česku stala nejpoužívanějším digitálním způsobem ověřování totožnosti občanů. Společné vyjádření devíti bank z prosince 2021 uvádí, že službu využívá kolem 2 milionů aktivních uživatelů. K identifikaci na státních portálech ji už použilo více než 1,6 milionu lidí a u některé ze 135 zapojených firem zhruba 550 tisíc uživatelů. Během první poloviny roku se bankovní identita stane dostupnou také pro cizince z Evropské unie s trvalým nebo dlouhodobým pobytem v Česku. Změna se dotkne i Slováků, kteří byli v minulosti znevýhodněni, protože jejich doklady nebyly elektronicky čitelné.