Hypotéka pro manžele: detail na ruce novomanželů s prstýnky.

Svatba, vlastní bydlení a pak už jen samá pozitiva a sociální jistoty. I tak se můžeme s mírnou parafrází „Básníků” dívat na hypotéku pro manžele. Jenže hlavně zpočátku otevírá tato půjčka řadu otázek. Vyplatí se uzavřít hypotéku už před manželstvím? A je lepší společný úvěr nebo hypotéka jen na jednoho z manželů? To jsou některé z nich. A my pro vás máme odpovědi.

V první řadě je potřeba říct, že pokud svatbu teprve plánujete, nemusíte na ni s půjčkou čekat. Hypotéku si můžete vzít ještě před manželstvím. Je přitom jen na vás, jestli si ji vezmete společně nebo zda o půjčku požádá pouze jeden z vás.

Právě možnost požádat o hypoteční úvěr společně nebo zvlášť je hlavní výhodou hypotéky uzavřené ještě před manželstvím.

Můžete si totiž vybrat, jaké variantě dáte přednost a nehrozí vám žádná složitá administrativa. Dojednané podmínky přitom platí i po svatbě.

Společná hypotéka před manželstvím

Když se rozhodnete vzít si půjčku společně, povede vás banka jako spolužadatele. Tím pádem ji zajímají příjmy, výdaje nebo například úvěrová historie obou z vás.

Pokud nemáte z minulosti (nebo současnosti) žádné dluhové škraloupy, může být společná hypotéka výhodná.

Banka u ní sečte vaše příjmy a výdaje a můžete tak dosáhnout na mnohem lepší bonitu, než byste měli jednotlivě. Tím pádem snadněji získáte potřebnou půjčku a nižší úrok.

Může to ale být dvojsečná zbraň. Když jeden z vás bojuje se splácením svých úvěrů, vaše společná bonita tím utrpí.

Počítejte také s tím, že u společné hypotéky vystupujete jako spoludlužníci. Úvěr proto oběma z vás přinese záznam do registru dlužníků.

V budoucnu vám to může zkomplikovat žádost o další hypotéku (například na rekonstrukci chaty). Banky si totiž obvykle hlídají, aby celkové zadlužení žadatele nepřesáhlo určitou hranici.

Hypotéka na jednoho z partnerů

O hypotéku před manželstvím může požádat také jen jeden z vás. Musí ale mít dost velkou bonitu, aby půjčku získal.

V takovém případě je úvěr vedený jen na jednoho z partnerů, který je také zodpovědný za jeho splácení. A půjčka se samozřejmě propisuje pouze do jeho záznamů v registrech dlužníků.

Kdykoliv ale můžete banku požádat o přidání spoludlužníka. Počítejte však s poplatkem za vyhotovení dodatku ke smlouvě.

Pokud se mu chcete vyhnout, spojte změnu s refixací nebo refinancováním hypotéky.

Hypotéka pro manžele: mladý pár s dítětem sedící na posteli.
O hypotéku před manželstvím můžete požádat společně nebo ji nechat jen na jednom z vás. Následně si ji přenesete do manželství.

Manželská hypotéka pro oba manžele

Pokud už máte po svatbě, je situace jiná. Veškerý majetek, který od té doby získáte, spadá do společného jmění manželů. A týká se to i manželské hypotéky a pořizované nemovitosti.

V bance vám proto automaticky nabídnou společnou hypotéku pro manžele.

Vše tedy máte na starosti spolu. Oba musíte:

  • podepsat žádost o hypotéku,
  • dodat bance potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatele nebo daňové přiznání, pokud jste OSVČ,
  • informovat poskytovatele o svých závazcích.

Banka pak vše posoudí a spočítá vaši společnou bonitu. Stejně jako u hypotéky před manželstvím přitom platí, že pokud někdo z vás má nebo měl větší problémy se splácením svých závazků, může to společnou bonitu poškodit.

Týká se to i případů, že má jeden z vás výrazně vyšší výdaje. Například proto, že platí výživné na děti z předchozího vztahu.

U hypotéky pro manžele jste zároveň oba společně zodpovědní za řádné splácení půjčky. Pokud tedy například jeden z vás přestane posílat svůj podíl, je na druhém, aby vše platil. Jinak oběma hrozí, že přijdete o bydlení a kvůli špatné úvěrové historii také o šanci na další hypotéku.

Hypotéka jen na jednoho z manželů

I když to není úplně běžné, můžete získat i hypotéku na jednoho z manželů. Vyplatí se to právě v situacích, kdy má druhý z partnerů velké výdaje nebo problémy s dluhy. Když si půjčku vezmete jen na sebe, nedotknou se problémy manžela nebo manželky vaší bonity.

Jak ale hypotéku na jednoho z manželů získat? Potřebujete k tomu jednu věc – notářský zápis o zúžení společného jmění manželů.

V něm stanovíte, že kupovaný dům nebo byt je jen váš. A do společného jmění manželů nespadá. Díky tomu může o úvěr požádat jen jeden z vás.

Než ale vyrazíte k notáři, ujistěte se, že se vám takový krok vyplatí. A že máte dostatečnou bonitu, abyste na hypotéku na jednoho z manželů dosáhli. Jinak jen zbytečně vyhodíte peníze za notářské poplatky.

Jak to zjistit?

Jednoduše! Požádejte o pomoc nezávislého hypotečního poradce. Zná podmínky a postupy ve všech bankách, a proto ví, kde na hypotéku v manželství dosáhnete a za jakých podmínek.

Snadno tak spočítá i to, jestli je pro vás výhodnější společná hypotéka pro manžele nebo hypotéka jen na jednoho z manželů.

Kdy přidat dlužníka u hypotéky v manželství

Také u hypotéky v manželství platí, že podmínky úvěru můžete později změnit.

Týká se to například situace, kdy žádáte o hypotéku na jednoho z manželů proto, že druhý z páru aktuálně splácí dluhy. Stačí jen počkat, až vše doplatí. A poté můžete požádat o jeho přidání jako spoludlužníka.

Myslete ale na to, že vás stejně jako u hypotéky před manželstvím čekají poplatky za vyhotovení dodatku ke smlouvě.

Abyste se jim vyhnuli, směřujte změnu na konec fixace hypotéky. V tu dobu můžete půjčku refixovat či refinancovat. A s tím je spojená i změna smlouvy. Za přidání spoludlužníka tak neplatíte.

Hypotéka pro manžele: vějíř z bankovek.
Pokud se chcete u přidání dlužníka k hypotéce vyhnout poplatkům, počkejte na konec fixace. Při refixaci i refinancování uzavíráte novou smlouvu a můžete tak do ní snadno přidat spoludlužníka.

Manželská hypotéka a rozvod

S hypotékou pro manžele souvisí také rozvod. Končí jím zhruba polovina manželství, a proto je potřeba na něj myslet. I když si při svatbě takovou možnost nikdo nepřeje.

Pokud máte hypotéku jen na jednoho z manželů, je situace jednoduchá. Hypotéka a zpravidla i nemovitost je psaná jen na jednoho z vás. Ten si tedy dům či byt nechá a půjčku dál splácí.

Složitější je to v případě, že jste si vzali společnou hypotéku před manželstvím nebo v manželství. Doteď jste se tedy dělili o úvěr i nemovitost.

V tom samozřejmě můžete pokračovat i nadále. Tedy alespoň teoreticky.

V praxi ale po takovém řešení touží jen málokdo. Pokud se do něj nechce ani vám, máte ještě 2 další možnosti:

  • dům nebo byt prodat, doplatit hypoteční úvěr a rozdělit se o zbylou část peněz
  • nebo se dohodnout, že si jeden z vás nemovitost nechá a druhého vyplatí – majitel nemovitosti ale musí mít dost velkou bonitu, aby banka schválila převod hypotéky jen na jednoho dlužníka.

A jak v těchto případech postupovat? To už vám poradí náš článek Hypotéka a rozvod.