Novomanželé a dům na zelené louce

Vyplatí se více hypotéka nebo nájem? To je otázka, která trápí mnoho lidí při rozhodování o bydlení. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody, proto záleží na individuálních okolnostech a preferencích každého jednotlivce. Při rozhodování mezi hypotékou a nájemným je třeba zvážit několik faktorů. Poradíme vám, podle čeho se rozhodnout.

Výhodná investice v době vysoké inflace

Existuje řada důvodů, proč je koupě nemovitosti výhodnou investicí, zejména pak v době vysoké inflace. Například v květnu 2023 dosáhla inflace v České republice hodnoty přes 12%, což je téměř dvojnásobek výše úrokové sazby nabízené bankami u hypotečních úvěrů.

Investice do nemovitosti je proto zajímavým prostředkem pro uchování hodnoty peněz a ochranu proti inflaci. Při vlastnictví nemovitosti máte příležitost využít případný růst její hodnoty – máte tak v ruce dlouhodobou investici s možností zhodnocení.

Růst cen nemovitostí posiluje výhodnost hypotéky

Hypotéka je výhodnou investicí také díky trvale rostoucím cenám nemovitostí. V posledních deseti letech se ceny bytů a domů téměř zdvojnásobily, v některých vyhledávaných lokalitách dokonce ztrojnásobily.

Navzdory aktuálnímu pokles cen je pravděpodobné, že nemovitosti budou v dlouhodobém horizontu i nadále zdražovat. Tento trend je částečně způsoben pomalou výstavbou nového bydlení. Česká republika má dokonce 4. nejnižší počet bytů na obyvatele mezi zeměmi Evropské unie, což vede ke snížené nabídce.

Po splacení hypotéky je nemovitost vaše

Ve prospěch hypotéky svědčí také fakt, že po splacení hypotéky je nemovitost plně vaším majetkem. Máte tak jistotu, že budete mít vlastní místo k bydlení. A vaše měsíční náklady na bydlení se budou omezovat převážně na platby za energií. S danou nemovitostí pak můžete také nakládat, jak uznáte za vhodné. Klidně ji můžete prodat a pořídit si nemovitost jinou.

Naopak u nájmu jste závislí na tom, zda vás někdo ubytuje a kolik vám naúčtuje. Právě z tohoto důvodu je vlastnictví nemovitosti v České republice tak oblíbené. V nájmu žije dle dostupných dat pouze 21 % Čechů, zatímco evropský průměr činí 30 %. Vlastnictví nemovitosti je považováno za dlouhodobější a stabilnější způsob bydlení.

Nájmy neustále rostou

Výše nájemného se neustále zvyšuje, u hypoték platíte dlouhodobě relativně stabilní částku. Pokud se tedy nedostaví extrémní situace, jako jsou současné události, které výrazně ovlivnily zdražování hypoték, jako například pandemie COVID-19 a válka na Ukrajině. Tyto faktory se ovšem také citelně promítají i do výše nájmů, jak jsme psali v článku o zvyšování nájemného.

Růst nájmů má 2 hlavní důvody:

  • Volných pronájmů je pořád míň a míň.
  • Kvůli obtížnější dostupnosti hypoték roste poptávka po nájmech.

Tento trend naznačuje, že vlastnictví nemovitosti pomocí hypotéky může být ekonomicky výhodnější volbou než neustále rostoucí nájemné.

Výše uvedené body potvrzují, že hypotéky jsou stále výhodné, je však důležité pečlivě vybírat. S tím vám může pomoci náš hypoteční poradce. Jedinou nevýhodou hypotečního úvěru je vyšší měsíční splátka. Ve srovnání s nájmem můžete zaplatit i několik tisíc korun navíc.

Jak se bude situace vyvíjet dál?

Hypotéky si stále drží vysoké sazby a díky kritériím ČNB spousta lidí nemá dostatečnou bonitu pro získání úvěru. Nezbývá jim nic jiného než bydlet v nájmu a sen o vlastním bydlení odložit. Situace by se mohla zlepšit, pokud by ČNB tyto parametry rozvolnila. Prvním krokem k dostupnějším hypotékám je nedávné zrušení DSTI. Bude tedy důležité sledovat počínání ČNB v tomto směru.