Úrokové sazby hypoték podle aktuálních statistik již třetí měsíc v řadě mírně klesají. Banky v průměru nabízí hypoteční úvěry (do výše 80 % ceny nemovitosti) za sazbu 6,19 % p.a – oproti minulému měsíci, kdy se úroková sazba pohybovala na hodnotě 6,24 %, se tak opět snížily. Tyto informace vyplynuly z analýzy Swiss Life Hypoindexu, která hodnotila data trhu k 7. srpnu 2023.
Od začátku letošního května tak došlo k poklesu průměrných nabídkových sazeb o celkem 13 bazických bodů (setiny procenta). Analytici však varují před přílišným optimismem ohledně výrazného poklesu sazeb.
Nejvíce klesly hypotéky s 3letou fixací
Nejvýraznější pokles se tentokrát projevil u hypoték s tříletou fixací, které zlevnily o osm bazických bodů. Průměrná úroková sazba zde nyní činí 6,2 % p.a. pro úvěry do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) a 6,48 % pro úvěry pro mladé do 36 let (LTV nad 80 %).
Jak jsou na tom další hypotéky?
- Sazby hypoték fixovaných na pět let zaznamenaly pokles o sedm bazických bodů: průměrná sazba dosáhla 5,92 % p.a. pro úvěry s LTV do 80 % a 6,2 % p.a. pro hypotéky s LTV nad 80 %.
- U desetileté fixace došlo ke snížení sazeb v průměru o pět bazických bodů: průměrná sazba nyní činí 6,03 % p.a. pro úvěry s LTV do 80 % a 6,31 % p.a. pro hypotéky s LTV nad 80 %.
- Sazby hypoték fixovaných na jeden rok zaznamenaly pouze drobný pokles, a to o jeden bazický bod. Průměrná sazba nyní dosahuje 6,6 % p.a. pro úvěry s LTV do 80 % a 6,09 % p.a. pro úvěry s LTV nad 80 %.
Mírně zlevní i splátky
Snížení sazeb se odráží i v průměrné měsíční splátce hypotéky. Například u hypotéky na částku tři a půl milionu korun, sjednané do výše 80 % ceny nemovitosti, s dobou splatnosti 25 let a průměrnou sazbou 6,19 %, se splátka v srpnu snížila o 118 korun na částku 22 950 korun.
Měsíční splátka hypotéky se tak opět propadla pod hranici 23 tisíc korun, což se naposledy stalo v říjnu předchozího roku. Tehdy, při průměrné nabídkové sazbě 6,2 % p.a., dosahovala částky 22 991 korun.
Pokles nákladů na hypotéku je ale zatím skutečně minimální. Třeba splátky hypotéky ve výši 3,5 milionu korun se splatností 20 let se za období od května do dneška snížily v přepočtu o pouhých 276 korun – jde tedy o příslovečnou kapku v moři.
Jak se budou sazby vyvíjet dál?
Klíčovou roli v tomto ohledu hraje Česká národní banka (ČNB). Dle očekávání se na srpnovém zasedání její bankovní rady úroková sazba nezměnila. Základní úroková sazba tak zůstává na sedmi procentech již od června minulého roku a zdá se, že tento stav potrvá ještě nějakou dobu.
Diskuse o snižování sazeb nebyla na stole, neboť bankovní rada zastává názor, že současná míra inflace neumožňuje vážně uvažovat o takovém kroku. Eventuální debata na toto téma by se mohla objevit až na podzim. Možnosti ohledně budoucího směřování úrokových sazeb zůstávají otevřené a rozhodování bude záviset na vývoji ekonomiky. Guvernér ČNB Aleš Michl nevylučuje ani možnost dalšího zvyšování sazeb.
Výraznější snižování úrokových sazeb hypoték tak není v současné době příliš pravděpodobné. Banky totiž své úrokové sazby upravují právě podle sazby ČNB – tudíž k razantnímu snižování hypotečních sazeb nejspíše nedojde. Hlavními faktory, které ovlivňují hypoteční trh, proto nyní jsou pokračující pokles cen nemovitostí a uvolnění omezujícího limitu DSTI. Od 1. července ČNB zrušila ukazatel DSTI, který omezoval možnosti žadatelů o hypotéku. Více se dočtete v článku o uvolnění kritérií ČNB.