Muž kreslící střechu, která znázorňuje pojištění a pod kterou jsou schovaní lidé, dům i auto.

Většina záležitostí se dnes již dá vyřídit z pohodlí domova. Stále však existují výjimky – zejména mezi produkty některých pojišťoven, které neumožňují online nahlášení pojistných událostí.

Ještě před pár lety bylo vyřizování pojistných událostí otázkou obíhání pojišťoven a shánění dokumentů. Pokud jste na některý dokument zapomněli, proces se prodloužil. Museli jste totiž danou listinu získat a na pojišťovnu zajít znovu. A poté i několik týdnů čekat, až váš případ posoudí.

Díky digitalizaci dnes už téměř všechny pojišťovny umožňují online nahlášení pojistných událostí. Je tedy možné vyřídit většinu záležitostí z domova. Nicméně stále existují výjimky, kdy online hlášení není možné.

Jak na online hlášení škod

Pokud chcete nahlásit pojistnou událost online, připravte si k ruce všechny potřebné dokumenty. Některé pojišťovny je dokonce umožňují nahrát přímo do své aplikace.

U většiny pojišťoven pak stačí otevřít právě mobilní aplikaci nebo webové stránky. Poté kliknout na možnost „nahlásit škodu“ a vyplnit požadované informace.

Po odeslání formuláře pojišťovna okamžitě eviduje nahlášenou škodu. Pokud by něco chybělo nebo by bylo potřeba dodat další dokumenty, pojišťovna vás na to upozorní a vyzve k doplnění údajů.

Jaké potřebujete dokumenty?

Při nahlášení pojistné události online potřebujete mít po ruce číslo pojistné smlouvy a veškerou potřebnou dokumentaci.

Pokud některý dokument zapomenete, můžete ho později doplnit. Každá pojišťovna má svá pravidla ohledně doplňování dokumentů, ale obecně lze říci, že dokumentaci je možné doplnit online.

Konkrétní podklady, které budete potřebovat pro uplatnění pojistného plnění, se liší v závislosti na druhu škody. Pokud například potřebujete uplatnit plnění z cestovního pojištění, měli byste mít:

  • číslo smlouvy,
  • lékařskou zprávu,
  • účty za lékařské ošetření,
  • případně také policejní protokol
  • a informace o účtu, na který chcete pojistné plnění dostat.

Nicméně aplikace pro hlášení škod je většinou intuitivní a jakmile vyberete typ škody, přímo vás navede na konkrétní dokumenty, které budete potřebovat.

Kde nahlásíte škodu online

Naprostá většina pojišťoven na českém trhu umožňuje klientům nahlásit online všechny typy škod. Patří mezi ně například:

Online nahlášení pouze u některých škod pak nabízí:

Jedinou pojišťovnou, která aktuálně online hlášení škod neumožňuje vůbec, je Pillow pojišťovna. Zároveň nemá žádné pobočky, takže pojistnou událost nelze nahlásit osobně. Zatím tak lze hlásit škody pouze telefonicky.