Klient podepisuje hypoteční smlouvu.

Boj o klienty začíná! Banky totiž právě připravují jarní nabídky hypotečních úvěrů, přičemž mohou nabídnout snížení sazeb a odpouštění poplatků. Je to začátek boje o nové klienty. Cen nemovitostí se však nijak zásadně nedotkne.

Je to již dva roky od doby, kdy levné a dostupné hypotéky přestaly být běžnou záležitostí. Inflace v té době začala rychle stoupat, což vedlo Českou národní banku (ČNB) ke zvyšování úrokových sazeb. Toto opatření mělo za cíl alespoň částečně brzdit rekordní tempo zdražování v Česku.

Tento krok centrální banky však výrazně ovlivnil úročení hypoték, které se významně zvýšilo. Průměrná nabídková sazba se zvýšila z 1,93 % v únoru 2021 na současných více než 6 %.

Výrazně to omezilo dostupnost hypotečních úvěrů a vedlo k tomu, že si stále méně lidí může dovolit splácet hypotéku.

Vezměme si například 3,5milionový úvěr s:

  • 80% LTV,
  • splatností 25 let
  • a úrokem 6,37 %.

Měsíční splátka u něj vychází na více než 23 000 Kč. Před dvěma lety přitom byla zhruba o 10 000 Kč nižší! Úroky se totiž tehdy pohybovaly okolo 2 %.

Zájem o hypotéky výrazně klesá

Česká národní banka navíc loni zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. Nyní tak žadatelé musí doložit vyšší příjmy, aby prošli bankovním sítem a půjčku získali. To zmenšilo již tak omezený počet lidí, kteří hypotéku dostanou.

Zdražení a omezená dostupnost hypotečních úvěrů vedly také k významnému poklesu zájmu o hypotéky. Vloni se snížil o více než 60 %.

Klienti se mohou těšit na nižší úroky

Banky proto chystají na nové lákadlo pro potenciální zájemce o hypotéky.

Během „akčního jara“ nabídnou hypotéky za výhodnější podmínky, což může zahrnovat například:

  • snížení úroků,
  • odpuštění různých poplatků
  • nebo slevy na jiné produkty.

Klienti by si nicméně měli dávat pozor na další náklady spojené s nabídkou – například na povinnost sjednat si i jiné služby.

Dle hypotečních analytiků je navíc velmi nepravděpodobné, že by úrokové sazby klesly opravdu výrazně. Akční nabídky tak budou pro banky hlavně způsobem, jak oslovit nové potencionální klienty, aniž by musely plošně snižovat sazby.

Banky zatím konkrétní podmínky tají

Konkrétní podobu akčních nabídek banky zatím zveřejňovat nechtějí. Podobně jako v minulých letech by se však úrokové sazby měly snížit v řádu desetin procentních bodů.

Se zvýhodněnými podmínkami přitom pracují nebo plánují pracovat například:

K nižší sazbě pomůže i vyjednávání

Nejnižší úrokovou sazbu na trhu momentálně nabízí UniCredit Bank, a to 5,49 %.

Ostatní banky nabízejí o něco vyšší sazby, ale při jednání o hypotéce dokážou cenu snížit. Klienti tak mohou dosáhnout na slevu zhruba 0,2 až 0,3 procentního bodu.

Nelze však opomenout složitou ekonomickou situaci, která nyní trh ovlivňuje. Z tohoto důvodu musí banky počítat s možností, že se objeví větší množství rizikových úvěrů jako důsledek recese a vyšší nezaměstnanosti.

Je totiž pravděpodobné, že se stále více lidí, kteří mají hypotéku, dostane do finančních problémů kvůli ztrátě zaměstnání. A proto budou mít potíže se splácením vysoké hypotéky.

Pozor na podmínky pro získání slevy

Odborníci také doporučují, aby se klienti nezaměřovali pouze na hledání nejnižší úrokové sazby, protože by je to mohlo stát peníze navíc. Banky totiž mohou zvýhodnění podmiňovat nákupem jiného produktu z vlastní finanční skupiny, například životního pojištění.

Tuzemské banky přitom často podmiňují sjednání úvěru s výhodným úrokem právě podpisem pojištění proti neschopnosti splácet. Výše pojištění je vždy v rukou konkrétní banky a většinou se pohybuje v řádu vyšších stokorun za měsíc.

Například u hypotéky ve výši 2,5 milionu Kč by pojištění klienta stálo kolem 7 000–8 000 Kč ročně. Pokud zvolíme střední variantu 7 500 Kč, musíme k měsíční splátce hypotéky připočítat 625 Kč.

Banky také nabízejí slevu v podobě odpuštění poplatků souvisejících s úvěrem. Klienti tak mohou ušetřit 3 000–4 000 Kč, jedná se však o jednorázovou úsporu.

Trh čeká na kroky ČNB

K významnějšímu oživení hypotečního trhu by mohlo dojít až s výraznějším poklesem sazeb ČNB. A vzhledem k tomu, že je hypoteční trh aktuálně na velmi nízké úrovni, mohlo by k mírnému oživení přispět prakticky jakékoliv zlevnění.

Zdá se však, že centrální banka se snižováním úrokových sazeb příliš spěchat nebude. Řada hypotečních analytiků se shodla na tom, že ke snížení úrokových sazeb ČNB nedojde dříve než na konci tohoto roku.

Teprve pak se dá očekávat i plošné zlevňování hypotečních úvěrů.