Postupné čerpání hypotéky je nejvíce typické pro hypoteční úvěry s účelem výstavby a rekonstrukce. Postupné čerpání hypotéky nabízí zpravidla všechny banky na českém trhu, liší se hlavně v podmínkách, které je nutné předem znát.

Klient v žádosti úvěru uvede odhadované datum, kdy bude ukončeno čerpání hypotéky. Platí, že takové čerpání by mělo být nejpozději ukončeno po 12-24 měsících od zahájení čerpání. Každá banka to může mít nastavené jinak, proto je důležité si prostudovat dané podmínky čerpání. Pokud klient tuto lhůtu promešká, může mu hrozit poplatek za rezervaci zdrojů.

Po dobu čerpání, budete bance splácet pouze úroky z půjčené částky, tudíž budete splácet relativně malou sumu, jakmile ale čerpání ukončíte, začnete bance splácet úroky + dlužnou částku tudíž dojde k výraznému navýšení měsíční splátky.

V samotném postupném čerpání hypotečního úvěry banky zpravidla nabízí zdarma 3-5 čerpání zdarma, následné čerpání bude zpoplatněno dle ceníku vaší banky. Zajímavou možností postupného čerpání je ta, že vlastně nemusíte dočerpat celý úvěr, pokud se vám například podaří dům postavit za nižší částku, než bylo původně plánováno v odhadovaném rozpočtu. Můžete poté bance oznámit že čerpání předčasně ukončujete, že zbytek peněz nevyužijete. Následně budete splácet bance pouze tu vyčerpanou část daného úvěru.