Člověk platící pomocí hodinek.

Finanční bonusy, nové pobočky i více možností plateb v rozhraní Apple Pay. To je jen malá ukázka toho, s čím v novém roce banky přichází na trh. Na rok 2023 totiž připravily pro své klienty řadu výhod a nových služeb. Podívejte se na ty nejzajímavější.

Někteří poskytovatelé si připravili novinek hned několik. Další zase chystaná vylepšení zatím tají a zveřejní je až v příštích měsících.

Je tedy možné, že se v průběhu roku objeví další zajímavé výhody. V tuto chvíli ale patří mezi nejzajímavější následujících 7 novinek:

1. Banky slibují i 3 000 Kč za založení účtu

Přemýšlíte o novém bankovním účtu? Zkusit můžete konto od Raiffeisenbank. Banka nabízí novým klientům, kteří si otevřou jakýkoliv běžný účet, odměnu 500 Kč po dobu 6 měsíců.

Můžete tak získat až 3 000 Kč.

Podmínky akcejsou velmi jednoduché abyste na bonus dosáhli, musíte 3× měsíčně zaplatit platební kartou k danému účtu. Akce platí po dobu prvního půl roku.

Podobnou akcí se chlubí i ČSOB. Nabízí sice menší částku, pokud ale o zřízení účtu v ČSOB uvažujete (nebo už například máte konto v Raiffeisenbank a nemůžete tedy využít její nabídku), může pro vás být tento bonus zajímavý.

ČSOB vám totiž za založení Plus Konta dá 1 000 Kč.

Pokud si navíc v průběhu února sjednáte i její Poštovní účet, dostanete jako dárek 8 kusů poštovních známek s obrázkem chameleona v hodnotě 184 Kč. V běžném prodeji přitom tyto známky nebudou.

2. Fio banka přidává kartu Visa do Apple Pay

Fio banka nově nabízí platby kartou Visa i v aplikaci Apple Pay.Ještě donedávna přitom měli tuhle možnost výhradně držitelé karet Mastercard a Maestro.

Platit můžete jak telefonem, tak hodinkami. Digitální kartu navíc využijete nejen při platbách, ale také při výběru v bankomatech, které umožňují bezkontaktní výběr.

Fio banka donedávna podporovala karty Visa jen pro Google Pay, Fitbit Pay a Garmin Pay. Od nového roku se tak dočkali i majitelé „jablečných“ zařízení.

3. Bankovní identita pro klienty UniCredit Bank

Má ji Air Bank, Moneta Money Bank nebo ČSOB. Bankovní identitu v lednu nově spustila i UniCredit Bank.

Bankovní identita neboli BankID slouží pro online ověření vaší totožnosti. Díky ní se přihlásíte k různým službám nebo můžete online uzavírat různé smlouvy, a to na základě přihlášení do internetového bankovnictví.

A nejen to! Díky bankovní identitě podáte daňové přiznání, založíte živnost nebo zkontrolujete stav řidičského bodového konta v portálu občana.

4. Sdílené bankomaty Air Bank a UniCredit Bank

Vybírat peníze bez poplatků z téměř jakéhokoliv bankomatu? Od 1. února 2023 mají tuto možnost klienti Air Bank a UniCredit Bank.

Oba poskytovatelé se totiž přidali k síti sdílených bankomatů, kterou loni vytvořila Komerční banka a Moneta Money Bank.

Klienti všech čtyř bank tak mohou z jakéhokoliv automatu Komerční banky, Monety, Air Bank a UniCredit Bank vybírat za stejných podmínek, jaké jim u svých bankomatů nabízí jejich domovská banka. Tedy i zcela zdarma.

Tato služba zatím funguje jen pro výběr hotovosti, banky však do budoucna počítají i s vklady.

5. Investujte přes George od České spořitelny

Klienti České spořitelny můžou nově investovat do akcií, podílových fondů nebo ETF přímo z internetového bankovnictví. Investování se tak zjednodušuje a začnete s ním na pár kliků.

Vše, co k tomu potřebujete, je založit si majetkový účet, vyplnit investiční dotazník a máte hotovo.

Od založení účtu až po samotné investování vyřešíte vše jak v počítači, tak v mobilu.Jedinou výjimkou je nastavení elektronických výpisů, které upravíte jen v počítačové verzi.

6. Platba za použití telefonního čísla

Nepamatujete si číslo bankovního účtu? Nevadí! Nově vám bude k platbě stačit jen telefonní číslo člověka, kterému chcete peníze poslat.

Tato služba má výrazně zjednodušit zejména platby mezi známými a zavést ji chce hned několik bank. Patří mezi ně například:

  • Air Bank,
  • Raiffeisenbank
  • nebo Česká spořitelna.

Na projektu proto usilovně spolupracují s Českou bankovní asociací a Českou národní bankou. Přesné datum, kdy banky novou službu spustí, ale ještě neznáme.

7. Trinity Bank otevírá nové pobočky, nabídne i karty

Trinity Bank se v poslední době daří. Počet jejích klientů se meziročně zdvojnásobil a představitelé banky očekávají, že poroste dál.

V loňském roce otevřela pobočky v Hradci Králové, Plzni a Českých Budějovicích. A nyní plánuje k otevření pobočky v Olomouci. Banka také chystá přechod na nový bankovní systém, který jí umožní nabídnout platební karty. Kdy přesně to bude, však ještě není jasné.