Spořicí účty jsou mezi Čechy velmi populární – dle nedávného průzkumu trhu spořící účty využívá více než 50 % populace. Dalo by se říci, že s výší inflace stoupá i zájem o způsoby, jak své finance alespoň částečně ochránit například pomocí spořících účtů.
Statistiky nelžou – počet spořicích účtů jen v České spořitelně (ČS) vzrostl o sedminásobek a objem uložených peněz na těchto účtech se ztrojnásobil. Vzhledem k rostoucí popularitě spoření banky postupně rozšiřují nabídku i o spořící účty určené pro ty nejmenší klienty. A nyní se k nim připojuje i Česká spořitelna.
Co dětský spořicí účet u ČS nabízí?
Spořicí účet v České spořitelně je dostupný pro děti již od narození. Dětem přitom zaručuje podobné podmínky jako dospělým klientům. Základní úroková sazba účtu činí 4 % ročně do limitu 100 tisíc korun. Při pravidelných měsíčních vkladech ve výši minimálně 50 Kč banka navýší úrokovou sazbu o další procentní bod na celkových 5 % p. a. Vyšší sazbu získáte také pokud pravidelně investujete alespoň 300 korun měsíčně do investičních produktů banky.
Založení spořícího účtu pro děti je poměrně snadnou záležitostí. Můžete ho dětem založit ve vašem ČS internetovém bankovnictví s názvem George, vaše dítě ovšem musí mít u ČS založený dětský účet nebo stavební spoření. Banka však do budoucna plánuje rozšířit možnost založení spořicího účtu v Georgi i na děti, které zatím nemají žádný produkt.
Alternativně je možné účet založit osobně na kterékoliv pobočce České spořitelny. Stačí, když rodič jako zákonný zástupce dítěte předloží rodný list potomka (v případě, že je mladší 15 let). U starších dětí pak k založení postačí občanský průkaz.
Pokud si dítě založí také dětský účet, získá nejen přístup k internetovému bankovnictví, ale také platební kartu. Založení a vedení dětského účtu je zdarma a peníze lze převádět z účtu pro děti na běžný účet bezplatně.
Spořicí účty pro děti nabízejí i další banky
Jeden z nejvyšších úroků na trhu momentálně nabízí Banka Creditas, a to s úrokovou sazbou 5,6 % ročně do výše vkladů 350 tisíc korun a 3,1 % pro část zůstatku nad tuto hranici. Také dětské spoření Richee Junior nabízí zajímavé úročení – 4,5 % ročně do limitu 50 tisíc korun.
Air Bank nabízí úrok ve výši 5 % na dětském účtu pro vklady do 250 tisíc korun, zatímco Moneta Money Bank poskytuje pětiprocentní úrok na vklady do 50 tisíc korun.
Komerční banka poskytuje na Spořicím účtu Junior základní úrokovou sazbu 4 % do limitu 100 tisíc korun. Kromě toho banka nyní nabízí bonus ve výši 500 korun za založení účtu. Klient, který si navíc založí stavební spoření a pravidelně na něj posílá alespoň 500 korun měsíčně, získá bonus ve výši dalších 2,5 %.
ČSOB poskytuje na spoření pro děti základní úrokovou sazbu 4,5 % do limitu 250 000 Kč. Pokud má dítě u banky sjednaný také běžný účet Plus konto, úrok stoupne na 4,75 %. Když dítě pravidelně posílá alespoň 1000 korun měsíčně do podílových fondů, získá úrokovou sazbu 5 %. UniCredit Bank poskytuje pouze 0,25 % úroku na dětském kontu do limitu 30 tisíc korun.
Raiffeisenbank, mBank a Fio banka se zaměřují na poskytování běžných účtů pro děti. Vklady na těchto účtech nejsou úročeny, k dětským kontům je však možné vyřídit také spořicí účty ze standardní nabídky.
V Raiffeisenbank tak může dítě získat úrok ve výši 5,5 % na spořicím účtu, pokud zaplatí kartou alespoň třikrát měsíčně. Při založení běžného dětského účtu navíc banka nyní poskytuje bonus ve výši 555 Kč, a to již za jedinou platbu kartou. Děti ve věku od osmi let mohou v Raiffeisenbank dostat k účtu také debetní kartu. Fio banka nabízí na spořicím účtu úrok až 5,5 % v případě vkladů do výše 200 tisíc korun – a to bez dalších podmínek. V mBank může dítě do 15 let získat na spořicím účtu eMax Plus úrok ve výši 4 % do částky 500 tisíc korun.