Muž stojící u bankomatu vytahuje z peněženky kreditní kartu.

Poplatky za výběr z bankomatu se mohou lišit a jejich výše se pohybuje od nuly až po stovky korun. Pokud hledáte nejlevnější možnosti pro výběry hotovosti v domácích i zahraničních bankomatech, poradíme vám, které banky jsou nejvýhodnější.

Potřebujete-li vyzvednout hotovost ze svého účtu, bankomat je nejrychlejší a nejjednodušší cesta. Většinou ho totiž najdete v každém menším městě.

Navíc je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a dokonce i v zahraničí, kde představuje levnější variantu získání hotovosti než směnárna.

Kde vybrat? Pobočka, pošta nebo cashback

Existuje však více možností, jak získat hotovost z běžného účtu. Například pokud máte v blízkosti pobočku své banky, můžete si peníze vyzvednout přímo na pobočce. A jestli jste klientem ČSOB Poštovní spořitelny, můžete si hotovost vybrat i na poště.

Existuje také možnost využít tzv. cashback. Při platbě v obchodě řeknete, kolik si přejete vybrat v hotovosti, a tato částka bude připočtena k nákupu, který zaplatíte kartou.

Rozdíl mezi cenou nákupu a zaplacenou částkou vám pak pokladní vyplatí v bankovkách hotově.

Nicméně ne všechny obchody a banky tuto službu nabízejí.

Ceny výběru se liší

Cena výběru z bankomatu se může lišit v závislosti na tom, zda se jedná o bankomat vaší banky, bankomat jiné banky v ČR nebo jestli vybíráte v zahraničí. Některé banky přitom nabízejí výběry z bankomatů bez poplatku, a to i v zahraničí.

Na druhé straně existují banky, které si účtují i několik set korun za jeden výběr.

A musíte si dávat pozor i na další poplatky – například poplatek za zobrazení aktuálního zůstatku na účtu.

Novinka: sdílené bankomaty

Nejlevnější volbou vždy bývá výběr z vlastního bankomatu. Většina českých bank dnes nabízí výběr zdarma alespoň u základních běžných účtů.

Na českém trhu se nedávno objevily i sdílené bankomaty, které jsou společným projektem Komerční banky, Moneta Money Bank, Air Bank a UniCredit Bank.

Pro klienty těchto bank jsou všechny bankomaty v této síti považovány za vlastní, což snižuje náklady na provoz bankomatů pro jednotlivé banky a zlevňuje výběry pro klienty.

U Oberbank si připlatíte

Z vlastních bankomatů mohou zdarma vybírat majitelé dětských a studentských účtů. U ostatních běžných účtů se výše poplatku za výběr z bankomatu odvíjí od poplatkové politiky dané banky.

Banka, která si účtuje poplatek za výběr z vlastního bankomatu, je například Oberbank. U Žirokonta a Start Konta si účtuje 6 Kč.

U prémiových účtů zaplatíte jinde

Ostatní banky mají výběry u svých základních účtů bez poplatku. Nicméně u některých bank je to spojeno určitými s podmínkami, které musíte splnit. Patří mezi ně například minimální výběr určité částky nebo platba kartou alespoň 3× za měsíc.

U prémiových účtů jsou výběry z bankomatu obvykle zdarma, ale je třeba mít na paměti, že tyto účty často mívají pravidelné poplatky.

Výběry zdarma plánujte

Často se stává, že výběry z cizích bankomatů jsou zpoplatněny, a to většími částkami než u vlastní banky. Pokud máte účet u banky, která si účtuje poplatek za výběr z cizího bankomatu, jevhodné plánovat své výběrytak, abyste vždy využili přístroj své banky.

Pokud je takový bankomat nedostupný, možná se vyplatí uvažovat o změně banky.

Nebo si založte další účet, a to u banky, která nabízí výběry z bankomatů zdarma. Potřebné peníze si kdykoliv převedete na tento účet a poté je můžete zdarma vybrat kdykoliv a kdekoliv.

Poplatky má Air Bank i ČSOB

Za výběr z cizího bankomatu v ČR platíte například:

  • u účtu MůjÚčet od Komerční banky (pokud nevybíráte u Air Bank, MONETA Money Bank nebo UniCredit Bank) 39 Kč,
  • u Plus Konta od ČSOB 40 Kč,
  • u běžného účtu od Air Bank 35 Kč (pokud si nevyberete jeden ze sdílených bankomatů).

Výběr hotovosti v zahraničí

Výběry ze zahraničních bankomatů jsou často spojeny s vysokými poplatky, které si účtuje většina bank. Nicméně existují i výjimky.

Některé banky nabízejí výběry v zahraničí zdarma,což může být v kombinaci s dobrými směnnými kurzy velkou úlevou při cestování nebo na služebních cestách v zahraničí.

Zdarma nabízejí výběry v zahraničíi některé banky, u kterých neplatíte za vedení účtu. U prémiových účtů jsou bezplatné zahraniční výběry již standardem.

Poplatky za výběr ze zahraničních bankomatů se pohybují od 80 Kč až po 125 Kč.

Poplatky za výběr pomocí kreditky

Primárním účelem kreditní karty není získání hotovosti, ale spíše usnadnění platby za nákupy u různých obchodníků. Pokud ale nemáte k dispozici jinou platbu a potřebujete získat hotovost, je důležité vědět, zda a kolik za výběr hotovosti zaplatíte.

Některé kreditní karty, jako například Kreditní karta od Fio banky a Prémiová karta Platinum od Komerční banky, nabízejí výběr hotovosti bez poplatků ze všech bankomatů.

U ostatních kreditních karet je vždy účtován poplatek za výběr hotovosti.

Kromě bank nabízejí kreditní karty i některé nebankovní společnosti. Jejich karty však často mají omezené funkce.

Například u kreditní karty Cofidis není možné vybírat hotovost z bankomatu a slouží pouze pro platbu u obchodníka. U Home Creditu pak zaplatíte za výběr hotovosti z jakéhokoliv bankomatu 85 Kč.

Poplatky procentem

Některé banky si účtují pohyblivě nastavené poplatky, které mohou být založeny například na pevné částce a procentuálním podílu z vybírané částky.

Například UniCredit Bank účtuje 100 Kč plus 0,5 % z vybírané částky a Raiffeisenbank si účtuje 3,5 % z vybírané částky.