Pobočka Equa bank za jasného dne

Raiffeisenbank plánuje provést změnu platebních karet pro všechny klienty bývalé Equa bank, kteří přešli pod její záštitu. Dosavadní debetní karty Mastercard, které vydávala Equa banka, budou nahrazeny novými kartami Visa. Přechod z Mastercard na Visa ovlivní zhruba 400 tisíc karet, které budou platné pouze do konce října 2023. Kreditní karty nebyly klientům Equa bank nabízeny.

Výměna proběhne rychleji

Od 14. listopadu loňského roku, kdy se Equa bank definitivně sloučila s Raiffeisenbank, používají bývalí klienti Equa bank nové elektronické bankovnictví Raiffeisenbank. Stále však mají platební karty vydané Equa bank. Podle původních informací Raiffeisenbank měly tyto karty zůstat platné až do konce uvedené platnosti – a až následně měli klienti obdržet nové karty s logem Raiffeisenbank.

Aktuální informace, které klientům bývalé Equa bank rozesílá Raiffeisenbank však naznačují, že změna na kartu Visa by měla proběhnout do konce října, tedy před ukončením oficiální platnosti současných karet.

Klienti, kteří dosud vlastnili Zlatou kartu od Equa bank, nemusí mít obavy. Podle slov mluvčího banky dostanou pouze kartu od nového vydavatele, s novým designem a čipem. Nová karta je navíc bezpečnější, protože  jsou citlivé informace umístěny na zadní straně. Cena Zlaté karty zůstává stejná a klienti navíc mohou již nyní využívat výhodnější cestovní pojištění (s limity plnění) od společnosti Cardiff.

Raiffeisenbank, která nyní působí samostatně bez původní Equa bank, vydává karty obou společností, tedy Mastercard i Visa. Sjednocení karet na značku Visa u všech klientů banka momentálně neplánuje.

Jaké karty používají ostatní banky?

Kromě Raiffeisenbanky vydávají karty obou značek (Mastercard i Visa) i jiné české banky: ČSOB , Komerční banka, Fio banka a mBank. Dříve mezi ně patřila i Česká spořitelna, ta ale v dubnu tohoto roku oznámila, že sjednotí své karty na značku Visa ještě před ukončením platnosti stávajících karet Mastercard.

Air Bank, Banka Creditas a Max banka nabízejí pouze karty Mastercard, zatímco Moneta Money Bank a UniCredit Bank vydávají pouze karty Visa. Nicméně nedávno UniCredit Bank oznámila, že všechny její banky budou používat platební karty značky Mastercard. Další doplňující informace ohledně výměny karet v Česku však zatím neupřesnila.

Běžný klient prakticky žádný rozdíl ve fungování karet Mastercard a Visa nepozná. Oba typy karet umožňují běžný výběr hotovosti z bankomatu a platbu v obchodech nebo e-shopech. Z hlediska bank, které tyto karty vydávají, hrají hlavní roli obchodní podmínky a výhody, které daná asociace nabízí. Před zhruba deseti lety se Mastercard stal lídrem českého trhu díky své agresivní cenové politice a sesadil Visu z pozice jedničky. Jeho podíl na trhu nicméně v posledních letech klesá. Podle statistiky Sdružení pro bankovní karty z konce loňského roku bylo z celkového počtu přibližně 14 milionů vydaných karet v Česku 7,3 milionu pod hlavičkou Mastercard a 6,7 milionu jako Visa.